statystyki

Trzeba wpisać tortury do kodeksu karnego

autor: Szymon Cydzik12.07.2018, 07:40; Aktualizacja: 12.07.2018, 09:07
Poważnym problemem polskiego więziennictwa jest również nadużywanie statusu więźnia niebezpiecznego

Poważnym problemem polskiego więziennictwa jest również nadużywanie statusu więźnia niebezpiecznegoźródło: ShutterStock

Nad Wisłą wciąż dochodzi do znęcania się, poniżającego i nieludzkiego traktowania lub karania. Na alarm biją rzecznik praw obywatelskich, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i wiele innych organizacji.

W raporcie „Prawa osób pozbawionych wolności” HFPC zwraca uwagę na podstawowe problemy prawne i praktyczne w tym zakresie. W pierwszej kolejności wskazano na rolę Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur działającego w ramach urzędu RPO. Jego mandat obejmuje ponad 2600 miejsc osadzenia, jednak budżet nie pozwala na pełną realizację obowiązków. Dlatego zdaniem HFPC niezbędne jest wzmocnienie finansowania oraz zaplecza kadrowego, a także umożliwienie wizytowania miejsc pozbawienia wolności również przez organizacje pozarządowe.

Ponadto HFPC rekomenduje wprowadzenie do kodeksu karnego przestępstwa tortur – postulowanego przez RPO od lat, a popieranego także przez większość adwokatów. Zwrócono także uwagę na złe traktowanie ze strony funkcjonariuszy policji. Z danych uzyskanych przez fundację wynika, że rocznie wpływa w tej sprawie ok. 500 skarg. Raport MSWiA wskazał, że w ciągu roku funkcjonariusze policji są uczestnikami 7600 przypadków nadmiernej lub nieuzasadnionej agresji, co tylko w 7,63 proc. spraw kończy się wszczęciem postępowania.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ciamajda(2018-07-12 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    TORTURY SĄ W POLSCE I UNII PRAWNIE ZABRONIONE ALE SIĘ ZDARZAJĄ I TO CZESTO-TORTUROWANIE ZATRZYMANYCH TERRORYSTÓW NA TERYTORIUM RP PRZEZ WOJSKO USA.CZY TORTUROWANIE ZAKUTEGO W KAJDANKI IGORA Z WROCLAWIA.BRAK TEGO OKREŚLENIA W KODEKSIE K.I DOTKLIWEJ KARY POWODUJE ŻE OPRAWCY NIE PONIOSĄ KARY ZA SWOJE CZYNY.A PRZECIEŻ USMAZYLI I TORTUROWALI MŁODEGO CHŁOPAKA Z ORZELKIEM NA CZOLE JAK KIEDYŚ POPIEŁUSZKE CZY PRZEMYKA.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane