statystyki

Trzeba wpisać tortury do kodeksu karnego

autor: Szymon Cydzik12.07.2018, 07:40; Aktualizacja: 12.07.2018, 09:07
Poważnym problemem polskiego więziennictwa jest również nadużywanie statusu więźnia niebezpiecznego

Poważnym problemem polskiego więziennictwa jest również nadużywanie statusu więźnia niebezpiecznegoźródło: ShutterStock

Nad Wisłą wciąż dochodzi do znęcania się, poniżającego i nieludzkiego traktowania lub karania. Na alarm biją rzecznik praw obywatelskich, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i wiele innych organizacji.

W raporcie „Prawa osób pozbawionych wolności” HFPC zwraca uwagę na podstawowe problemy prawne i praktyczne w tym zakresie. W pierwszej kolejności wskazano na rolę Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur działającego w ramach urzędu RPO. Jego mandat obejmuje ponad 2600 miejsc osadzenia, jednak budżet nie pozwala na pełną realizację obowiązków. Dlatego zdaniem HFPC niezbędne jest wzmocnienie finansowania oraz zaplecza kadrowego, a także umożliwienie wizytowania miejsc pozbawienia wolności również przez organizacje pozarządowe.

Ponadto HFPC rekomenduje wprowadzenie do kodeksu karnego przestępstwa tortur – postulowanego przez RPO od lat, a popieranego także przez większość adwokatów. Zwrócono także uwagę na złe traktowanie ze strony funkcjonariuszy policji. Z danych uzyskanych przez fundację wynika, że rocznie wpływa w tej sprawie ok. 500 skarg. Raport MSWiA wskazał, że w ciągu roku funkcjonariusze policji są uczestnikami 7600 przypadków nadmiernej lub nieuzasadnionej agresji, co tylko w 7,63 proc. spraw kończy się wszczęciem postępowania.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Ciamajda(2018-07-12 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    TORTURY SĄ W POLSCE I UNII PRAWNIE ZABRONIONE ALE SIĘ ZDARZAJĄ I TO CZESTO-TORTUROWANIE ZATRZYMANYCH TERRORYSTÓW NA TERYTORIUM RP PRZEZ WOJSKO USA.CZY TORTUROWANIE ZAKUTEGO W KAJDANKI IGORA Z WROCLAWIA.BRAK TEGO OKREŚLENIA W KODEKSIE K.I DOTKLIWEJ KARY POWODUJE ŻE OPRAWCY NIE PONIOSĄ KARY ZA SWOJE CZYNY.A PRZECIEŻ USMAZYLI I TORTUROWALI MŁODEGO CHŁOPAKA Z ORZELKIEM NA CZOLE JAK KIEDYŚ POPIEŁUSZKE CZY PRZEMYKA.

    Odpowiedz
  • Mona(2020-06-26 21:53) Zgłoś naruszenie 00

    A w pracy nie ma tortur, też są jak pracownk zginie i sekcja zwłok wykarze tortury to się nazywa nieumyślne spowodowanie wypadku,,pracownikowi nie zapewnili bezpiecznych warunków w pracy,pracownik ginął w wielkich cierpieniach,pozdzierano z niego skórę, mięśnie ,połamano kości i to żywcem,umierał tam w wielkich cierpieniach,pisze o kopalni.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane