statystyki

Masowa inwigilacja do pogodzenia z prawem do prywatności

autor: Dominika Bychawska-Siniarska03.07.2018, 09:15; Aktualizacja: 03.07.2018, 09:22
Dominika Bychawska-Siniarska

Dominika Bychawska-Siniarskaźródło: Materiały Prasowe

 W związku z doniesieniami Edwarda Snowdena do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka trafiło wiele spraw dotyczących szerokiego stosowania inwigilacji przez władze krajowe. Centrum för rättvisa, pozarządowa organizacja prawnicza ze Szwecji, wniosła do trybunału skargę na naruszenie art. 8 konwencji (skarga nr 35252/08). Organizacja argumentowała, że wprowadzone w 2008 r. prawo umożliwiające przechwytywanie komunikacji elektronicznej na rzecz służb wywiadu stanowi naruszenie prawa do prywatności.

W wyroku z 19 czerwca 2018 roku trybunał zauważył, że prawo wprowadzające system tajnej kontroli umożliwiało gromadzenie danych na temat użytkowników telefonii komórkowej i internetu bez wcześniejszej notyfikacji. Ponadto nie przewidywało żadnego systemu odwoławczego dla osoby, która podejrzewała, że jest ofiarą inwigilacji.

Trybunał uznał za uzasadnione dokonanie abstrakcyjnej oceny szwedzkiego ustawodawstwa (skarżący mógł uznawać się za ofiarę naruszenia konwencji, mimo że nie skorzystał z żadnych środków odwoławczych ani nie podniósł na szczeblu krajowym żadnych konkretnych zarzutów w związku z faktem, że był inwigilowany). Samo istnienie ustawodawstwa stanowiło ingerencję w prawo do prywatności z art. 8 konwencji.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane