statystyki

Walka z korupcją uzasadnia konfiskowanie majątku rodziny

autor: Emilia Świętochowska27.06.2018, 07:26; Aktualizacja: 27.06.2018, 07:32
Trybunał strasburski podkreślił też, że konwencja nie stoi na przeszkodzie, aby państwa w ramach walki z korupcją osób pełniących funkcje publiczne stosowały konfiskatę nie tylko wobec osób oskarżonych, lecz także wobec ich bliskich, którzy tylko stali się beneficjentami nielegalnego majątku

Trybunał strasburski podkreślił też, że konwencja nie stoi na przeszkodzie, aby państwa w ramach walki z korupcją osób pełniących funkcje publiczne stosowały konfiskatę nie tylko wobec osób oskarżonych, lecz także wobec ich bliskich, którzy tylko stali się beneficjentami nielegalnego majątkuźródło: ShutterStock

Nie ma żadnych przeszkód, aby sądy skonfiskowały majątek żony i córki skorumpowanego funkcjonariusza publicznego, jeśli nie ma on pokrycia w ich dochodach – wynika z najnowszego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Sprawa dotyczyła lekarza i pracownika państwowego zakładu ubezpieczeń społecznych z Rumunii podejrzanego o branie łapówek. Na podstawie dokumentów zebranych w czasie przeszukania domu mężczyzny prokuratura wydała decyzję o zajęciu na poczet konfiskaty mienia należącego zarówno do niego samego, jak i do osób trzecich – żony, córki i siostrzenicy. Zabezpieczono w ten sposób m.in. gotówkę, dwa mieszkania, dwa garaże i dwa samochody. Małżonka podejrzanego, która była formalnie ich właścicielką, złożyła zażalenie do sądu, twierdząc, że nieruchomości i auta kupiła za pieniądze pożyczone od krewnych (jako dowód załączyła umowy sprzedaży oraz oświadczenie członka rodziny o udzieleniu pożyczki). Sąd podtrzymał jednak postanowienie o zabezpieczeniu, gdyż uznał, że kobieta nie wykazała, że miała wystarczające dochody na takie wydatki ani skąd pochodziły pieniądze, za które nabyła zajęty majątek.

Wkrótce w zamian za łagodniejszą karę jej mąż przyznał się do wszystkich 291 czynów korupcyjnych zarzucanych mu przez prokuraturę, ale nadal kwestionował zabezpieczenie mienia należącego do jego żony i córki. Jego zdaniem śledczy nie udowodnili, że pochodzi ono z nielegalnych źródeł. Poprosił też sąd o wyłączenie z decyzji o zabezpieczeniu 40 tys. euro w gotówce, które – jak przekonywał – pochodziły ze sprzedaży rodzinnego mieszkania.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Korupcja POlityczna(2018-06-27 10:09) Zgłoś naruszenie 1115

    ......Z punktu Państwa Prawa i sprawiedliwości trzeba Nam rozważyć czy korupcją jest np . przyjęcie "zalatwionego za POdłośc w obec własnego Narodu, stanowiska Przewodniczącego Rady Europejskiej . Tylko POdła cyniczna skorumpowana ********* co sama obijała sie i robiła burdy na stadionach mogła ogłosic: Policji i wojsku czyt także byłym SBkom, - nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.Najpierw ukradl Im 5 lat a potem dołozył jeszcze 2 lata pracy. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS dnia 22 X2015 r. ,potem aby mógł dalej za co trwonić ("wycieczka życia" do Maciu Piciu i inne ) oznajmił --„Udowodnijcie Mi że te --(dziedziczone) --składki są Wasze”.i przywłaszczenie ich na potrzeby jego potrzeb POlitycznych. Chciał się przypodobać Merkel i dopuścił sie moim zdaniem "korupcji POlitycznej"

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • laszka(2018-06-27 18:48) Zgłoś naruszenie 57

    POlitycznie możesz sobie popisać. Tylko jakie uzasadnienie ekonomiczne, mają obecne podwyżki wszystkiego po kolei. No chyba że nie masz o tym pojęcia , bo nie robisz zakupów i opłat stałych, nie bądź drobiazgowy, puszczy nie wyciął, stadniny nie rozwalił, kopalni nie ukrył w energetyce,rydzyka nie dotlenił, premii też sobie nie dał. A poza tym składki masz zapisane na swoim koncie w zusie. On ci podniósł lata pracy z klucza, a teraz ty sam będziesz z chęcią dłużej pracował aby mieć więcej niż 1 tys. A praca w Brukseli, tez byś skorzystał jakbyś miał taka możliwość i co będziesz się czepiał o pracę u obcych każdego który wyjechał po lepszą kasę. Przecież obecni już przebierają nogami i ustawiają się w kolejce do listy eu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane