statystyki

Wzrosło ryzyko korupcji w przebudowanym sądownictwie

autor: Emilia Świętochowska25.06.2018, 07:24; Aktualizacja: 25.06.2018, 08:03
GRECO rekomenduje więc dalsze, dużo głębsze zmiany, jak zapewnienie środowisku sędziowskiemu prawa wskazywania przynajmniej połowy członków KRS czy wyeliminowanie możliwości ingerowania w postępowania dyscyplinarne przez ministra sprawiedliwości.

GRECO rekomenduje więc dalsze, dużo głębsze zmiany, jak zapewnienie środowisku sędziowskiemu prawa wskazywania przynajmniej połowy członków KRS czy wyeliminowanie możliwości ingerowania w postępowania dyscyplinarne przez ministra sprawiedliwości.źródło: ShutterStock

Przyznanie politykom większych możliwości sterowania ścieżką zawodową sędziów ułatwi wywieranie nacisków na środowisko i kuszenie go łapówkami – taka jest zasadnicza konkluzja ujawnionego w piątek specjalnego raportu antykorupcyjnej agendy Rady Europy GRECO na temat wpływu niedawnych zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości na zagrożenia korupcyjne w sądach.

Dokument został przygotowany nie tylko na podstawie analizy nowych ustaw i opinii innych organizacji międzynarodowych, lecz także rozmów m.in. z przedstawicielami środowisk prawniczych, urzędnikami resortu sprawiedliwości, członkami nowej Krajowej Rady Sądownictwa, pracownikami Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz organizacjami pozarządowymi.

Zdaniem GRECO Polska nie spełnia już międzynarodowych standardów antykorupcyjnych w odniesieniu do niezależności sądownictwa. „Jeśli sędziowie w podejmowaniu decyzji będą się kierować także zewnętrznymi względami (np. kwestiami awansu zawodowego), a nie tylko prawem, które mają za zadanie stosować, to sądownictwo stanie się skorumpowane” – zwraca uwagę organizacja w swoim raporcie. I zaznacza, że każda z trzech głównych ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości uchwalonych przez Sejm zawiera elementy, które doprowadziły do wystawienia tak negatywnej recenzji. Nie wspominając już o tym, że jej krytyczne ostrze wzmocniły wcześniejsze przemeblowania w Trybunale Konstytucyjnym i prokuraturze.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • Borys(2018-06-25 09:28) Zgłoś naruszenie 2429

  O jakim prawie mówi redaktor bo chyba nie obowiązującym w Polsce lecz o stanowjonym przez kadrę sędziów do tej pory to sedzia ogłasza wyrok niemojacy nic wspólnego z obowjazujacym prawem

  Odpowiedz
 • Wujo(2018-06-25 10:22) Zgłoś naruszenie 2010

  Oj tam, wystarczy zona w sadzie odwolawczym plus maz obronca w sprawie oskarzonego, gdzie wszyscy inni, we wszystkich takich samych sprawach przed sadem i sadem odwolawczym, zostali skazani i nagle okazuje sie, ze mozna uniewinnic i utrzymac w mocy. Nie potrzeba politykow do nieuczciwych wyrokow. Wystarczy zachlannosc.

  Odpowiedz
 • zs(2018-06-25 09:53) Zgłoś naruszenie 1927

  Dotychczas była korupcja totalna ,mldy podatków wypompowano na raje podatkowe,gdzie była cała UE ze swymi strukturami przez nas opłacanymi ,czy słuchali lobbistów mlderów (ok.10 tys przy UE) z gruba kasą , a ludów głosów UE nie słyszeli krytyki. Czy ma być jak było , a UE Bruksela będzie udawać,że nie jest tak żle,bolokować państw ukrócanie zmian, aby było jak było jak głosi nasz klan, sitwa ,kolesiostwo i to ma być standardem prawa. Czy Ci dec. UE słuchają głosów ludów czy brną w kierunku przez siebie wymyślonym ze swoją nie omylnością na czele. Taka ma być demokracja i sprawiedliwość, prawo !!!???.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Leo(2018-06-25 14:36) Zgłoś naruszenie 158

  Czy wy naprawdę nie rozumiecie do czego to zmierza? Komisja wenecka, KE, potem raport ONZ a teraz GRECO a za chwilę eksmisja naszej KRS z europejskiej grupy rad sądownictwa... Za chwilę dosięgną nas tak, że wyroki sądów polskich przestaną być respektowane w EU i na świecie... Każdy zagraniczny podmiot podniesie zarzut braku praworządności i zażąda ponownego rozpatrzenia sprawy w sądzie zagranicznym. Polskie sądy nie są wyłącznie częścią polskiego wymiaru sprawiedliwości, wciąż jeszcze są częścią europejskiego systemu wymiaru sprawiedliwości. Dobra durna zmiana.

  Odpowiedz
 • Przychodzimichnikdorywina(2018-06-25 11:41) Zgłoś naruszenie 1312

  Arttykuł groteska. Tak jakby do dzisiaj nie było korupcji. Polityk naciskający na sędzie o przyjęcie łapówki. Padam ze śmiechu. Sędzia bierze w łapę bo chciwy jest i sam szuka okazji, zachęca do dania łapówki. Niczego nie trzeba naciskać. Stworzenie CBA też zwiększyło korupcję, bo umożliwia naciski na polityków ??

  Odpowiedz
 • pytanie(2018-06-25 10:13) Zgłoś naruszenie 1215

  To może być jeszcze większe ?

  Odpowiedz
 • nostradamus(2018-06-25 12:20) Zgłoś naruszenie 114

  A od czego są urzędy skarbowe to raz a wprowadzić prawo by urzędnicy państwowi podlegali karze razy 3 i dodatkowo tracili praw emerytalne. proste rozwiązanie i raczej skuteczne.

  Odpowiedz
 • Info(2018-06-25 15:47) Zgłoś naruszenie 613

  Jak sobie pogadali z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz organizacjami pozarządowymi KOD to nie ma się co dziwić że nasmarowali taka opinię. Przecież to totalna opozycja która od początku fałszuje prawdę i walczą z polskim rządem. Brak obiektywizmu na każdym kroku.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • n(2018-06-25 12:41) Zgłoś naruszenie 55

  przeciez o to chodzilo w reformie sadow by nic dla szarego Kowalskiego sie nie zmienilo

  Odpowiedz
 • ROGER ZDZISLAW KNADE(2018-06-25 17:05) Zgłoś naruszenie 30

  Wielka przesada ! ? ! Obecnie we Francji byly minister sprawiedliwosci Jean-Jacques Urvoas (socialista) jest oskarzony o...poinformowaniu drugiego polityka, Thierry Solère (prawica), o przebiegu jego sprawy sadowej. Polecam do przeczytania: http://www.europe1.fr/politique/lex-garde-des-sceaux-jean-jacques-urvoas-mis-en-examen-par-la-cour-de-justice-3688289 http://www.philippebilger.com/blog/2018/06/jean-jacques-urvoas-proche-de-la-roche-tarp%C3%A9ienne-.html

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane