statystyki

Uczelnie bez barier i przyjazne osobom niepełnosprawnym

autor: Michalina Topolewska14.06.2018, 11:37; Aktualizacja: 14.06.2018, 12:55
Kolejnym udogodnieniem jest organizowanie specjalistycznych lektoratów z języków obcych dla osób z wadami słuchu i wzroku, które odbywają się w małych grupach lub mają charakter indywidualny. Zapewnia je m.in. UWr, AGH oraz UAM.

Kolejnym udogodnieniem jest organizowanie specjalistycznych lektoratów z języków obcych dla osób z wadami słuchu i wzroku, które odbywają się w małych grupach lub mają charakter indywidualny. Zapewnia je m.in. UWr, AGH oraz UAM.źródło: ShutterStock

Pomoc ze strony asystenta, podręczniki w wersji cyfrowej i dźwiękowej, zapewnianie transportu na zajęcia oraz elastyczne podejście przy zaliczaniu przedmiotów. To tylko niektóre działania podejmowane przez szkoły wyższe, które mają zagwarantować osobom z dysfunkcjami równe szanse w dostępie do kształcenia.

Ponad 10 proc. wynosi odsetek niepełnosprawnych, którzy mają wyższe wykształcenie. I chociaż ten wskaźnik wciąż jest zdecydowanie niższy niż w przypadku osób zdrowych, to z roku na rok rośnie. Taka sytuacja nie byłaby możliwa, gdyby nie stypendia i różnego typu dofinansowania m.in. z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), które pomagają osobom z dysfunkcjami minimalizować koszty związane z edukacją. Nie bez znaczenia są też zmiany, jakie zachodzą na samych uczelniach, bo chociaż wciąż jest wiele do zrobienia, zwłaszcza w przypadku małych szkół wyższych, to w ostatnich latach nastąpiła zdecydowana poprawa. Świadczy o tym chociażby to, że coraz więcej jednostek naukowych ma specjalne wydziały lub biura odpowiedzialne za koordynowanie rozmaitych form wsparcia oferowanych niepełnosprawnym studentom. Od ich pracowników mogą oni otrzymać informacje na temat tych usług oraz uzyskać pomoc w rozwiązywaniu problemów, które pojawiły się w trakcie nauki.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Infrastruktura bez ograniczeń

Większość uczelni stara się sukcesywnie likwidować przeszkody architektoniczne i komunikacyjne w dostępie do swoich budynków. Standardem jest instalowanie w nich podjazdów, podnośników, pochylni i schodołazów, co sprawia, że obiekty te są przyjazne dla osób poruszających się na wózkach, o kulach czy mających innego typu dysfunkcje narządu ruchu. Podobnie jest z wydzielaniem miejsc parkingowych, tzw. kopert.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane