statystyki

Pogłębia się kryzys w postrzeganiu sędziowskiej niezawisłości

autor: Małgorzata Kryszkiewicz30.05.2018, 07:36; Aktualizacja: 30.05.2018, 08:36
Porównując dane za obecny i zeszły rok, można również stwierdzić, że wzrósł odsetek tych, którzy uważają, że za brakiem niezależności sądów stoją naciski i ingerencje ze strony instytucji rządowych i polityków

Porównując dane za obecny i zeszły rok, można również stwierdzić, że wzrósł odsetek tych, którzy uważają, że za brakiem niezależności sądów stoją naciski i ingerencje ze strony instytucji rządowych i politykówźródło: ShutterStock

Z 38 w 2017 r. do 45 w roku obecnym wzrósł odsetek osób, które źle oceniają poziom niezawisłości polskich sędziów i niezależność sądów. Zdaniem uczestników badania jednym z powodów takiego stanu rzeczy są ingerencje oraz naciski ze strony rządu lub polityków. Takie wnioski płyną z opublikowanego przez Komisję Europejską dokumentu pt. „Unijna tablica wyników wymiaru sprawiedliwości z 2018 r.”.

Grupa osób wierzących w sędziowską niezawisłość zmalała o dziewięć punktów proc. Z jednej strony to sporo, jednak należy pamiętać, że badanie objęło okres, w którym prezydent wraz z parlamentem dokonywali poważnych zmian przepisów regulujących funkcjonowanie Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Można się było zatem spodziewać, że odsetek ten będzie dużo wyższy.

– Spadek zaufania do sądów, niezależnie od tego, jak jest duży, zawsze martwi. To, że wynosi on kilka punktów procentowych, a nie kilkanaście czy kilkadziesiąt, można wytłumaczyć w ten sposób: społeczeństwo widzi, że sędziowie nie ulegają ogromnym naciskom ze strony rządzących i nadal orzekają w sposób niezawisły – komentuje Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Mecenas(2018-05-30 09:37) Zgłoś naruszenie 3421

  Największy nacisk był jak zgłaszano kandydatów do KRS. Sędziowie byli zastraszani, żeby nie kandydować...

  Odpowiedz
 • Iurist(2018-05-30 09:10) Zgłoś naruszenie 3120

  No fakt. Naciski że strony polityków UE i mocarstw ościennych trwają. Różne Iustitie się one wręcz proszą.

  Odpowiedz
 • __J 23__ (2018-05-30 12:32) Zgłoś naruszenie 2914

  Przepraszam ale jak można postrzegać jako niezwisłych sędziów, którzy się błagają o obcą interwencję w obronie sowich interesów. Każdy widzi u czyjej klamki się wieszają nasi "niezawiśli inaczej" ...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • abcd(2018-05-30 20:49) Zgłoś naruszenie 245

  Sędziowski aktywizm nie ma nic wspólnego z niezawisłością. Jest uzurpowaniem sobie władzy, która nie przysługuje i nigdy nie przysługiwała sędziom, a w szczególności sędziom Sądy Najwyższego.

  Odpowiedz
 • wredna miernota(2018-05-30 13:23) Zgłoś naruszenie 2114

  To piękne. Zawsze znajdzie się "Mecenas", "Iurist" lub "J23", co nam wytłumaczą, że czarne jest białe, a białe jest czarne. I że nikt nie przekona, że jest inaczej!

  Odpowiedz
 • Bert(2018-05-30 19:28) Zgłoś naruszenie 188

  Skoro część sędziów politykuje niczym w Hydeparku, to trudno żeby ludzie mieli zaufanie do ich niezawisłości..

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • me(2018-05-31 13:55) Zgłoś naruszenie 72

  Nie istnieje nic takiego jak niezawisłość sędziowska. Sędziowie nie są żadną 3 władzą. Może pora zaprzestać upowszechniania urojeń. Po pierwsze władza w państwie demokratycznym pochodzi od ludu (społeczeństwa mającego prawa wyborcze). Sędziowie takiej legitymacji nie mają. Sądzą w zasadzie prawem kaduka, bo nikt nie skąd pochodzi ich władza? Jaka jest demokratyczna podstawa dawania sędziom władzy. Jakaś kasta nie podlegająca demokratycznemu osądowi i wyborowi. Piewcy demokracji nie widzą tu pozstałości komuszych ustrojów, które zaczerpnęły szerokim gestem z innych ustrojów abslutystycznych? Pora uczciwie powiedzieć, sędzia to urzędnik, który nie może mieć zbyt dużej autonomii, bo sprzeciwia się to zasadzie konstytucyjnej - demokratycznego państwa prawa.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane