statystyki

Rada Europy oceni ryzyko łapówkarstwa w przebudowanym sądownictwie

autor: Emilia Świętochowska23.05.2018, 07:29; Aktualizacja: 23.05.2018, 10:17
pieniądze, kasa, banknoty, finanse

GRECO w swoich regularnych raportach i zaleceniach podkreśla, że gwarancje niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej są nieodzownym elementem prewencji i skutecznej walki z korupcjąźródło: ShutterStock

Już w czerwcu antykorupcyjna agenda Rady Europy GRECO wyda obszerny raport na temat wpływu niedawnych reform sądownictwa w Polsce na zagrożenia korupcyjne wśród funkcjonariuszy publicznych, zwłaszcza sędziów i prokuratorów.

W ubiegłym tygodniu eksperci organizacji spotkali się w tym celu nie tylko z przedstawicielami obu środowisk, lecz także m.in. z urzędnikami Ministerstwa Sprawiedliwości, członkami Krajowej Rady Sądownictwa, pracownikami Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz organizacjami pozarządowymi. Przeprowadzone rozmowy mają pomóc GRECO w ocenie, czy nowe przepisy dotyczące wymiaru sprawiedliwości, przewidujące m.in. zwiększenie możliwości oddziaływania władzy wykonawczej na sądowniczą, narażają sędziów i śledczych na ryzyko łapownictwa i inne rodzaje korupcji. Podobnie jak raporty Komisji Weneckiej, komisarza praw człowieka Rady Europy czy Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, opracowania agendy korupcyjnej są wykorzystywane przez Komisję Europejską przy analizowaniu systemowych zagrożeń dla praworządności w krajach członkowskich oraz formułowaniu zaleceń.

Pod koniec marca GRECO wydało pierwszy, wstępny raport analizujący reformy w Polsce pod kątem zagrożeń praktykami łapowniczymi. Konkluzja była jednoznaczna: nowe przepisy dotyczące KRS, sądów powszechnych i Sądu Najwyższego naruszają antykorupcyjne standardy Rady Europy. Równocześnie jest to sygnał, w jakim kierunku pójdzie pełna recenzja, którą GRECO wystawi w czerwcu. Zdaniem organizacji największe niebezpieczeństwa wynikają m.in. z nadmiernego wpływu parlamentu na kształt rady sądowniczej, arbitralnego przerwania kadencji sędziów SN oraz szerokich możliwości wywierania przez ministra sprawiedliwości nacisku na wszczynanie i przebieg postępowań dyscyplinarnych sędziów.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane