statystyki

Notariusze nie boją się RODO. Białecki: Mam nadzieję, że na 25 maja będziemy gotowi [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik15.05.2018, 07:22; Aktualizacja: 15.05.2018, 08:14
Mariusz Białecki

Mariusz Białeckiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

- We wszystkich izbach odbywają się szkolenia. Na poziomie KRN pracujemy wraz z jedną z dużych kancelarii prawnych nad zbiorem wytycznych dla notariuszy i rad izb. Mam nadzieję, że 25 maja będziemy gotowi - mówi w wywiadzie dla DGP Mariusz Białecki, prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Trzy lata temu, gdy po raz pierwszy stanął pan na czele samorządu notariuszy, mówił pan w jednym z wywiadów, że jest zdziwiony tym wyborem. Czy reelekcja też pana zaskoczyła?

Tak, przy wyborach zawsze są pewne zaskoczenia i niewiadome. I w tym wypadku pozytywne, gdyż odbieram je jako akceptację działań realizowanych w poprzedniej kadencji Krajowej Rady Notarialnej i chęć ich kontynuacji. Wywiad, o którym pan mówi, skupiał się na nowoczesnych technologiach, które miałyby być adaptowane na potrzeby naszej działalności. I szczerze mówiąc, bardzo mnie to cieszy, że moi koledzy przekonali się o ich przydatności i do tego, że nowoczesny notariat jest potrzebny naszemu państwu, obywatelom oraz przyjazny dla samych notariuszy.

O jakie to technologie chodzi i jak mogłyby one być używane przez notariuszy?

Przeszliśmy już na komunikację z sądem wieczystoksięgowym za pomocą systemu teleinformatycznego w zakresie wniosków wieczystoksięgowych. Ponadto prowadzimy Rejestr Spadkowy, który obejmuje wszystkie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, Europejskie Poświadczenia Spadkowe – zarówno te wydawane przez sądy, jak i przez notariuszy – oraz nasze Akty Poświadczenia Dziedziczenia. Jest to rejestr kompletny, bardzo przydatny zarówno w pracy sądów, jak i naszej. A trzeci element, chyba najbliższy notariatowi, to Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych. Mamy taki plan, żeby oprócz aktów obejmujących informacje konieczne do przesłania Krajowemu Rejestrowi Sądowemu rozszerzyć repozytorium o wypisy innych aktów, również tych, które stanowią podstawę wpisu do księgi wieczystej. To pozwoli, w dającej się przewidzieć przyszłości, przejść na całkowicie teleinformatyczny sposób komunikowania się z sądem wieczystoksięgowym. Dzięki temu nie tylko sam wniosek, ale także dokumenty będące podstawą wpisu będą przesyłane razem z nim, drogą elektroniczną. I od razu będą gotowe do pobrania przez wydziały wieczystoksięgowe.

Jak idą prace nad wdrażaniem repozytorium? Na początku maja DGP donosił, że są opóźnienia.

Rozporządzenie wykonawcze, które określa warunki techniczno-organizacyjne, zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 7 maja br. System już działa.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane