statystyki

Notariusze nie boją się RODO. Białecki: Mam nadzieję, że na 25 maja będziemy gotowi [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik15.05.2018, 07:22; Aktualizacja: 15.05.2018, 08:14
Mariusz Białecki

Mariusz Białeckiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

- We wszystkich izbach odbywają się szkolenia. Na poziomie KRN pracujemy wraz z jedną z dużych kancelarii prawnych nad zbiorem wytycznych dla notariuszy i rad izb. Mam nadzieję, że 25 maja będziemy gotowi - mówi w wywiadzie dla DGP Mariusz Białecki, prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Trzy lata temu, gdy po raz pierwszy stanął pan na czele samorządu notariuszy, mówił pan w jednym z wywiadów, że jest zdziwiony tym wyborem. Czy reelekcja też pana zaskoczyła?

Tak, przy wyborach zawsze są pewne zaskoczenia i niewiadome. I w tym wypadku pozytywne, gdyż odbieram je jako akceptację działań realizowanych w poprzedniej kadencji Krajowej Rady Notarialnej i chęć ich kontynuacji. Wywiad, o którym pan mówi, skupiał się na nowoczesnych technologiach, które miałyby być adaptowane na potrzeby naszej działalności. I szczerze mówiąc, bardzo mnie to cieszy, że moi koledzy przekonali się o ich przydatności i do tego, że nowoczesny notariat jest potrzebny naszemu państwu, obywatelom oraz przyjazny dla samych notariuszy.

O jakie to technologie chodzi i jak mogłyby one być używane przez notariuszy?

Przeszliśmy już na komunikację z sądem wieczystoksięgowym za pomocą systemu teleinformatycznego w zakresie wniosków wieczystoksięgowych. Ponadto prowadzimy Rejestr Spadkowy, który obejmuje wszystkie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, Europejskie Poświadczenia Spadkowe – zarówno te wydawane przez sądy, jak i przez notariuszy – oraz nasze Akty Poświadczenia Dziedziczenia. Jest to rejestr kompletny, bardzo przydatny zarówno w pracy sądów, jak i naszej. A trzeci element, chyba najbliższy notariatowi, to Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych. Mamy taki plan, żeby oprócz aktów obejmujących informacje konieczne do przesłania Krajowemu Rejestrowi Sądowemu rozszerzyć repozytorium o wypisy innych aktów, również tych, które stanowią podstawę wpisu do księgi wieczystej. To pozwoli, w dającej się przewidzieć przyszłości, przejść na całkowicie teleinformatyczny sposób komunikowania się z sądem wieczystoksięgowym. Dzięki temu nie tylko sam wniosek, ale także dokumenty będące podstawą wpisu będą przesyłane razem z nim, drogą elektroniczną. I od razu będą gotowe do pobrania przez wydziały wieczystoksięgowe.

Jak idą prace nad wdrażaniem repozytorium? Na początku maja DGP donosił, że są opóźnienia.

Rozporządzenie wykonawcze, które określa warunki techniczno-organizacyjne, zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 7 maja br. System już działa.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane