statystyki

RPO: Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie naruszyła konstytucję

autor: Małgorzata Kryszkiewicz10.05.2018, 07:22; Aktualizacja: 10.05.2018, 08:08
Rzecznik przywołuje w piśmie także przepisy prawa prasowego (Dz.U. z 1984 r. nr 5, poz. 24 ze zm.), z których wynika m.in., że każdy obywatel, zgodnie z zasadą wolności słowa i prawem do krytyki, może udzielać informacji prasie

Rzecznik przywołuje w piśmie także przepisy prawa prasowego (Dz.U. z 1984 r. nr 5, poz. 24 ze zm.), z których wynika m.in., że każdy obywatel, zgodnie z zasadą wolności słowa i prawem do krytyki, może udzielać informacji prasieźródło: ShutterStock

Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka przekroczyła swoje kompetencje oraz naruszyła konstytucyjną zasadę wolności prasy – uważa rzecznik praw obywatelskich.

Chodzi o zarządzenie, jakie wydała szefowa jednostki – zgodnie z nim udzielanie wywiadów i informacji na terenie krakowskiego sądu przez sędziów wymaga zgody prezesa, a przez urzędników – dyrektora sądu.

RPO wystosował pismo do Pawełczyk-Woickiej z własnej inicjatywy. Uznał, że wydany przez nią dokument narusza takie podstawowe konstytucyjne zasady, jak wolność prasy oraz gwarantowana każdemu wolności wyrażania swoich poglądów.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • zwykły rejonek (nie celebryta)(2018-05-10 11:02) Zgłoś naruszenie 105

  ja nie widzę tu naruszenia konstytucji, o tym kto jest rzecznikiem prasowym sądu rozstrzyga regulamin urzędowania sądów powszechnych (lex specialis), albo jest to osoba powołana na tą funkcję albo z mocy prawa jest nim prezes sądu (może scedować to na wiceprezesa). Sedziowie celebryci winni zająć się orzekaniem, zaś RPO jeżeli ma jakieś pytanie odnośnie działalności sądu winien zwrócić się z tym do Pani Prezes zgodnie z regulaminem, z naruszeniem konstytucji mielibyśmy do czynienia gdyby wydano zarządzenie o nieudzielaniu w ogóle informacji na temat działalności sądu a zdaje się takowe zarządzenie nie było wydane.

  Odpowiedz
 • wwww(2018-05-10 10:17) Zgłoś naruszenie 85

  to naruszanie Konstytucji tak już spowszedniało że na nikim nie robi wrażenia. Niech RPO następnym razem orzeknie, że naruszyła statut wszechświata.

  Odpowiedz
 • Mecenas(2018-05-10 15:00) Zgłoś naruszenie 31

  to tzw. Rzecznik Praw Obywatelskich - non stop łamie konstytucje. Ten Pan to "pomyłka" polityczna

  Odpowiedz
 • gieroj(2018-05-10 14:32) Zgłoś naruszenie 30

  Bodnarienko i znajomość Konstytucji RP, ha, ha, ha....A to do biura RPO każdy może przyjść kiedy chce i udzielać wywiadów np. w pokoju RPO, bo tak mu się podoba ??

  Odpowiedz
 • Bert(2018-05-10 19:28) Zgłoś naruszenie 10

  Rzecznik Partii Oszustów najwyraźniej konkuruje z nowośmieszną o tytuł największego pajaca roku..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane