statystyki

RPO: Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie naruszyła konstytucję

autor: Małgorzata Kryszkiewicz10.05.2018, 07:22; Aktualizacja: 10.05.2018, 08:08
Rzecznik przywołuje w piśmie także przepisy prawa prasowego (Dz.U. z 1984 r. nr 5, poz. 24 ze zm.), z których wynika m.in., że każdy obywatel, zgodnie z zasadą wolności słowa i prawem do krytyki, może udzielać informacji prasie

Rzecznik przywołuje w piśmie także przepisy prawa prasowego (Dz.U. z 1984 r. nr 5, poz. 24 ze zm.), z których wynika m.in., że każdy obywatel, zgodnie z zasadą wolności słowa i prawem do krytyki, może udzielać informacji prasieźródło: ShutterStock

Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka przekroczyła swoje kompetencje oraz naruszyła konstytucyjną zasadę wolności prasy – uważa rzecznik praw obywatelskich.

Chodzi o zarządzenie, jakie wydała szefowa jednostki – zgodnie z nim udzielanie wywiadów i informacji na terenie krakowskiego sądu przez sędziów wymaga zgody prezesa, a przez urzędników – dyrektora sądu.

RPO wystosował pismo do Pawełczyk-Woickiej z własnej inicjatywy. Uznał, że wydany przez nią dokument narusza takie podstawowe konstytucyjne zasady, jak wolność prasy oraz gwarantowana każdemu wolności wyrażania swoich poglądów.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • zwykły rejonek (nie celebryta)(2018-05-10 11:02) Zgłoś naruszenie 105

  ja nie widzę tu naruszenia konstytucji, o tym kto jest rzecznikiem prasowym sądu rozstrzyga regulamin urzędowania sądów powszechnych (lex specialis), albo jest to osoba powołana na tą funkcję albo z mocy prawa jest nim prezes sądu (może scedować to na wiceprezesa). Sedziowie celebryci winni zająć się orzekaniem, zaś RPO jeżeli ma jakieś pytanie odnośnie działalności sądu winien zwrócić się z tym do Pani Prezes zgodnie z regulaminem, z naruszeniem konstytucji mielibyśmy do czynienia gdyby wydano zarządzenie o nieudzielaniu w ogóle informacji na temat działalności sądu a zdaje się takowe zarządzenie nie było wydane.

  Odpowiedz
 • wwww(2018-05-10 10:17) Zgłoś naruszenie 85

  to naruszanie Konstytucji tak już spowszedniało że na nikim nie robi wrażenia. Niech RPO następnym razem orzeknie, że naruszyła statut wszechświata.

  Odpowiedz
 • Mecenas(2018-05-10 15:00) Zgłoś naruszenie 31

  to tzw. Rzecznik Praw Obywatelskich - non stop łamie konstytucje. Ten Pan to "pomyłka" polityczna

  Odpowiedz
 • gieroj(2018-05-10 14:32) Zgłoś naruszenie 30

  Bodnarienko i znajomość Konstytucji RP, ha, ha, ha....A to do biura RPO każdy może przyjść kiedy chce i udzielać wywiadów np. w pokoju RPO, bo tak mu się podoba ??

  Odpowiedz
 • Bert(2018-05-10 19:28) Zgłoś naruszenie 10

  Rzecznik Partii Oszustów najwyraźniej konkuruje z nowośmieszną o tytuł największego pajaca roku..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane