statystyki

Modrzejewski: Jak zbierałem podpisy w Trybunale Sprawiedliwości

autor: Piotr Modrzejewski08.05.2018, 08:54; Aktualizacja: 08.05.2018, 10:43

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Instytucje unijne mają to do siebie, że pracują w nich osoby różnych narodowości, kultur, religii, poglądów i obyczajów. A mimo to potrafią współpracować!

Na przełomie 2017 i 2018 odbywałem półroczny staż w gabinecie prof. Marka Safjana, polskiego sędziego w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Pewnego deszczowego dnia (jak większość dni w tym państwie), patrząc na wiszący w moim pokoju plakat ze zdjęciami wszystkich członków trybunału – 28 sędziów (tyle, ile obecnie państw jest zrzeszonych w UE), 11 adwokatów/rzeczników generalnych i pierwszego urzędnika (le Greffier) – uznałem, iż fantastyczną i niepowtarzalną pamiątką ze stażu w trybunale byłby plakat podpisany przez wszystkich członków pod ich zdjęciami.

Zadanie nie wydawało się trudne. Nie zastanawiając się zbyt długo, sporządziłem krótki list po francusku (wewnętrzny język trybunału), w którym skonkretyzowałem moją prośbę oraz z góry okazałem wdzięczność za jej spełnienie, przepraszając za ewentualne niedogodności. Opatrzyłem list nazwą miejscowości, miejscem na datę, miejscem na odręczne wpisanie imienia i nazwiska adresata, podstawowymi danymi kontaktowymi i miejscem na mój własnoręczny podpis.

W tym momencie pojawił się pierwszy nieoczekiwany problem – jak zatytułować list? Okazało się, że muszę przygotować aż osiem różnych wersji ze względu na osiem różnych zwrotów grzecznościowych, których należało użyć – Monsieur le Président, Monsieur le Vice-président, Monsieur le Premier Avocat Général, Madame la Juge, Monsieur le Juge, Madame l’Avocat Général, Monsieur l’Avocat Général i Monsieur le Greffier. Gdy już pokonałem tę trudność, musiałem wydrukować każdą wersję listu – po jednym dla Monsieur le Président, Monsieur le Vice-président, Monsieur le Premier Avocat Général i Monsieur le Greffier, dwa razy Madame l’Avocat Général, pięć razy Madame la Juge, osiem razy Monsieur l’Avocat Général i 21 razy Monsieur le Juge. Gdy już zgromadziłem wszystkie wersje i rozpocząłem odręczne uzupełnianie pustych miejsc (data, imię i nazwisko adresata oraz mój podpis), pojawiły się kolejne dwa, niebrane wcześniej pod uwagę problemy. Mniejszy polegał na bezbłędnym napisaniu imion i nazwisk adresatów. Ze względu na zróżnicowanie języków unijnych niemałego skupienia wymagało uwzględnienie wszelkich odmienności językowych (np. imię i nazwisko duńskiego adwokata/rzecznika generalnego Henrika Saugmandsgaard Oe, portugalskiego sędziego José Luísa da Cruz Vilaça, estońskiej sędzi Küllike Jürimäe czy używającej również imienia Sacha holenderskiej sędzi Alexandry Prechal). Większy problem wiązał się z wpisaniem daty. Nie chodzi o ignorancję lub szwankującą pamięć, lecz o system doręczania adresatom krótkich listów wraz z załączonym plakatem. W jakiej kolejności doręczenia te powinny nastąpić? Długość korytarzy ściśle chronionej strefy trybunału, przeznaczonej wyłącznie dla sędziów i członków ich gabinetów (referendarzy, sekretarek, kierowców i oczywiście stażystów), wynosi około 1,5 km! Świadomy tej informacji, wydrukowałem mapę trybunału ze wskazanymi gabinetami poszczególnych jego członków i gorączkowo zacząłem rozmyślać, czy należy doręczać listy według starszeństwa/ważności czy zgodnie ze składami izb, a może z kolejnością na plakacie czy może jeszcze w jakiś inny sposób. W końcu zdecydowałem, żenajbardziej efektywne będą doręczenia spontaniczne – wybieranie adresata ad hoc i wstawianie daty tuż przed pozostawieniem listu w jego sekretariacie.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane