statystyki

Modrzejewski: Jak zbierałem podpisy w Trybunale Sprawiedliwości

autor: Piotr Modrzejewski08.05.2018, 08:54; Aktualizacja: 08.05.2018, 10:43

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Instytucje unijne mają to do siebie, że pracują w nich osoby różnych narodowości, kultur, religii, poglądów i obyczajów. A mimo to potrafią współpracować!

Na przełomie 2017 i 2018 odbywałem półroczny staż w gabinecie prof. Marka Safjana, polskiego sędziego w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Pewnego deszczowego dnia (jak większość dni w tym państwie), patrząc na wiszący w moim pokoju plakat ze zdjęciami wszystkich członków trybunału – 28 sędziów (tyle, ile obecnie państw jest zrzeszonych w UE), 11 adwokatów/rzeczników generalnych i pierwszego urzędnika (le Greffier) – uznałem, iż fantastyczną i niepowtarzalną pamiątką ze stażu w trybunale byłby plakat podpisany przez wszystkich członków pod ich zdjęciami.

Zadanie nie wydawało się trudne. Nie zastanawiając się zbyt długo, sporządziłem krótki list po francusku (wewnętrzny język trybunału), w którym skonkretyzowałem moją prośbę oraz z góry okazałem wdzięczność za jej spełnienie, przepraszając za ewentualne niedogodności. Opatrzyłem list nazwą miejscowości, miejscem na datę, miejscem na odręczne wpisanie imienia i nazwiska adresata, podstawowymi danymi kontaktowymi i miejscem na mój własnoręczny podpis.

W tym momencie pojawił się pierwszy nieoczekiwany problem – jak zatytułować list? Okazało się, że muszę przygotować aż osiem różnych wersji ze względu na osiem różnych zwrotów grzecznościowych, których należało użyć – Monsieur le Président, Monsieur le Vice-président, Monsieur le Premier Avocat Général, Madame la Juge, Monsieur le Juge, Madame l’Avocat Général, Monsieur l’Avocat Général i Monsieur le Greffier. Gdy już pokonałem tę trudność, musiałem wydrukować każdą wersję listu – po jednym dla Monsieur le Président, Monsieur le Vice-président, Monsieur le Premier Avocat Général i Monsieur le Greffier, dwa razy Madame l’Avocat Général, pięć razy Madame la Juge, osiem razy Monsieur l’Avocat Général i 21 razy Monsieur le Juge. Gdy już zgromadziłem wszystkie wersje i rozpocząłem odręczne uzupełnianie pustych miejsc (data, imię i nazwisko adresata oraz mój podpis), pojawiły się kolejne dwa, niebrane wcześniej pod uwagę problemy. Mniejszy polegał na bezbłędnym napisaniu imion i nazwisk adresatów. Ze względu na zróżnicowanie języków unijnych niemałego skupienia wymagało uwzględnienie wszelkich odmienności językowych (np. imię i nazwisko duńskiego adwokata/rzecznika generalnego Henrika Saugmandsgaard Oe, portugalskiego sędziego José Luísa da Cruz Vilaça, estońskiej sędzi Küllike Jürimäe czy używającej również imienia Sacha holenderskiej sędzi Alexandry Prechal). Większy problem wiązał się z wpisaniem daty. Nie chodzi o ignorancję lub szwankującą pamięć, lecz o system doręczania adresatom krótkich listów wraz z załączonym plakatem. W jakiej kolejności doręczenia te powinny nastąpić? Długość korytarzy ściśle chronionej strefy trybunału, przeznaczonej wyłącznie dla sędziów i członków ich gabinetów (referendarzy, sekretarek, kierowców i oczywiście stażystów), wynosi około 1,5 km! Świadomy tej informacji, wydrukowałem mapę trybunału ze wskazanymi gabinetami poszczególnych jego członków i gorączkowo zacząłem rozmyślać, czy należy doręczać listy według starszeństwa/ważności czy zgodnie ze składami izb, a może z kolejnością na plakacie czy może jeszcze w jakiś inny sposób. W końcu zdecydowałem, żenajbardziej efektywne będą doręczenia spontaniczne – wybieranie adresata ad hoc i wstawianie daty tuż przed pozostawieniem listu w jego sekretariacie.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane