Wierzyciel dochodzi przedawnionego roszczenia? Sprawdź, jak się bronić

autor: Adam Sroga27.04.2018, 08:09; Aktualizacja: 27.04.2018, 08:15
Jeśli termin przedawnienia już nastąpił, dłużnik może zrzec się zarzutu przedawnienia

Jeśli termin przedawnienia już nastąpił, dłużnik może zrzec się zarzutu przedawnieniaźródło: ShutterStock

Roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Istnienie instytucji przedawnienia zapewnia ochronę dłużnikowi, motywuje wierzyciela do działania, ale też uzasadnione jest bezpieczeństwem prawnym. Upływ czasu może pogarszać położenie prawne dłużnika, a to z tego względu, że utrudnione byłoby udowodnienie, że albo nigdy nie był zobowiązany, albo jego obowiązek wygasł już wcześniej wskutek wykonania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • Voxveritas(2018-04-27 12:01) Zgłoś naruszenie 211

    Sądy oczywiście nie mogą wyręczać pozwanych (dłużników) w podnoszeniu zarzutów na pozwy windykacyjne ale powinny analizować choćby w minimalnym stopniu dowody z pozwów o nakazy zapłaty, to znaczy aby nie wydawały takich nakazów na podstawie poświadczanych (przez "profesjonalnych" pełnomocników) papierów toaletowych lub samego stwierdzenia że taki papier istnieje, jak to się dzieje dzisiaj. Wystarczy rzut oka na dowód istnienia długu i widać na ile jest racjonalny a nie jest matactwem procesowym. I to powstrzyma w znacznej mierze; Getbecki i zmieniające nazwę te same kretaury z branży tzw windykacyjnej

    Odpowiedz
  • Amen(2018-04-27 09:51) Zgłoś naruszenie 130

    w praktyce wszystko zależy od możliwości prawników i nieobrażenia sędzi niskim docenieniem jej ciężkiej pracy, oczywiście bycie gojem nie popłaca.

    Odpowiedz
  • aha(2018-04-27 10:46) Zgłoś naruszenie 136

    Dłużnik na głowę musi upaść, gdyby zrzekł się zarzutu przedawnienia. Jeżeli to zrobi każda firma windykacyjne wyciągnie z niego całą należność z odsetkami i kosztami procesu, obojętnie kiedy zacznie walczyć o swój zysk. Gratulują takiego napisani opinii przez r.pr. - najpierw zdanie jakie to,,b"" jest zarzut przedawnienia, a potem zrzeknij się go dłużniku - czyżby ten r. pr. był z Ordo Juris lub innej kościelnej firmy? A może windykacyjnej?

    Odpowiedz
  • Paweł(2018-04-27 09:40) Zgłoś naruszenie 1212

    A mnie nękała firma windykacyjna za kredyt z lat 90tych, ktorego podobno nie spłacilem. Nawet jesli, to już dawno dlug się przedawnił. Pomogła mi Fundacja Darmowy Prawnik, oczywiscie bezpłatnie. Wpiszcie w google albo na facebooku, łatwo ich znaleźć. Ja wiem, ze długi trzeba spłacać ale są czasem wydarzenia losowe. A poza tym, jak wierzyciel się nie upomina przez 5 lat o pieniądze i czeka na naliczenie odsetek, to to jest OK?

    Odpowiedz
  • radca prawny Przemysław Sobusik(2018-04-27 11:20) Zgłoś naruszenie 810

    W swojej praktyce zawodowej wielokrotnie mam do czynienia z firmami windykacyjnymi. Często dochodzą roszczeń sprzed 15 lat, masowo wysyłają pozwy na nieaktualne adresy a istnienie wierzytelności jest bardzo wątpliwe gdyż nie przedstawiają żadnych dokumentów opatrzonych podpisem rzekomego dłużnika. Po złożeniu sprzeciwu bądź odpowiedzi na pozew z trafną argumentacją masowo cofają powództwa. W 2016 i 2017 roku Sąd Najwyższy wydał szereg orzeczeń na korzyść dłużników w sporach z wierzycielem, warto z nich korzystać przy obronie swoich praw, stąd też warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który z kolei nie policzy za taką sprawę horrendalnej stawki lecz zaproponuje elastyczne rozwiązanie.

    Odpowiedz
  • Rob(2018-04-27 10:09) Zgłoś naruszenie 52

    Ciekawe czy splacalbys dług np za wspólników spółki cywilnej za zerwanie umowy zabezpieczonej wekslem w niewyobrażalnej kwocie ..

    Odpowiedz
  • Reksio(2018-04-27 09:01) Zgłoś naruszenie 425

    Mnie uczono, że długi trzeba płacić, a nie bawić się w przedawnienia.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Poszkodowana(2018-04-27 12:28) Zgłoś naruszenie 30

    Dzieki.

    Odpowiedz
  • charliefrown(2018-04-30 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    Poszkodowanej pewnie chodzi o termin przedawnienia roszczenia odszkodowawczego, gdy źródłem szkody była zbrodnia lub występek (tym ostatnim jest wspomniane przywłaszczenie). Otóż nie 15, ale 20 lat zgodnie z art. 442 (1) par. 2 KC.

    Odpowiedz
  • Poszkodowana(2018-04-27 10:21) Zgłoś naruszenie 01

    Czy to prawda,ze jezeli przywlaszczenie pieniedzy z konta wynsi powyzej 200 tys zl .przedawnienie wynosi 15 lat?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pani X(2019-11-15 13:45) Zgłoś naruszenie 00

    Co zrobić w takiej sytuacji, gdy nagle po 15 latach od zdarzenia (jazda bez biletu ), a 14 od nakazu zapłaty ZTM wysyła wezwanie przedegzekucyjne i straszy komornikiem.,a przez wiele lat nikt się w tym temacie nie odzywał. Czy trzeba w tej sytuacji złożyć w sądzie wniosek z powództwa przeciwegzekucyjnego z żądaniem pozbawienia wykonalności tyt. wykonawczego z powodu przedawnienia długu, czy czekać na dalsze działania ZTM? Do tego zostały naliczone jakieś horrendalne odsetki.Rzecznik tej instytucji powiedział, że wysyłają pisma nawet przeterminowane do wielu tysięcy ludzi.Dodam, że jazda bez biletu zdarzyła mi się tylko 1 raz w życiu i pomimo przepisów o przedawnieniu, jestem na przegranej pozycji? Proszę o pomoc.

    Odpowiedz