statystyki

Siłownia i basen odpowiadają za rzeczy pozostawione w szafkach

autor: Małgorzata Krzyżowska10.04.2018, 19:00
Konsumentowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody i po wskazaniu wartości utraconej lub uszkodzonej rzeczy powinna mu zostać wypłacona jej równowartość.

Konsumentowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody i po wskazaniu wartości utraconej lub uszkodzonej rzeczy powinna mu zostać wypłacona jej równowartość.źródło: ShutterStock

Prowadzimy siłownię. Udostępniamy klientom szafki w przebieralni, które są zamykane na kluczyki. Ostatnio klientka poinformowała nas, że doszło do kradzieży kosztowności pozostawionych w szafce. Naszym zdaniem nie ponosimy z tego tytułu odpowiedzialności. Za wypożyczenie kluczyków do szafek nie pobieramy opłat. Ponadto w regulaminie wyraźnie zaznaczyliśmy, że nie odpowiadamy za rzeczy w nich pozostawione. Czy klientka może wystąpić z roszczeniami wobec nas?

Wchodząc do siłowni, klubu fitness lub na basen często można ujrzeć w szatni informację mówiącą o tym, że instytucja lub jej właściciel nie odpowiada za rzeczy w niej pozostawione. Osoby tam pracujące często twierdzą, że w przypadku zaginięcia lub uszkodzenia rzeczy nie są nieodpowiedzialni, ponieważ przewiduje to regulamin przedsiębiorstwa, lub też dlatego, iż w szatni wywieszona jest stosowna informacja, a klient, widząc ją i oddając rzeczy na przechowanie, zgadza się na wskazane mu warunki. Konsument, nie znając swoich praw, często akceptuje ten fakt i nie wie, że został wprowadzony w błąd, a zapis regulaminu siłowni jest niczym innym jak klauzulą niedozwoloną.

Za klauzulę niedozwoloną należy uznać zapis, który kreuje prawa konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, a przy tym narusza jego interesy. Mówiąc ściślej, postanowienie regulaminu o braku odpowiedzialności względem konsumenta za pozostawione w szatni rzeczy jest niedozwolone, ponieważ wyłącza lub znacznie ogranicza odpowiedzialność właściciela siłowni za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania.

Umowa przechowania


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane