statystyki

Dłużnik może stracić na badaniu przedawnienia z urzędu

autor: Piotr Szymaniak09.05.2018, 20:00
Zdaniem senackich ekspertów zaproponowana zmiana przepisów w istocie pogarsza sytuację konsumenta w sporze z przedsiębiorcą

Zdaniem senackich ekspertów zaproponowana zmiana przepisów w istocie pogarsza sytuację konsumenta w sporze z przedsiębiorcąźródło: ShutterStock

Jeszcze w tym tygodniu Senat zatwierdzi nowelizację kodeksu cywilnego skracającą podstawowy termin przedawnienia roszczeń z 10 do 6 lat. Nowelizacja przewiduje też, że w przypadku roszczeń przeciwko konsumentom sąd będzie z urzędu badał, czy doszło do przedawnienia czy nie.

W pozostałych sprawach kwestia ta będzie – tak, jak dotychczas – rozważana, gdy strona podniesie taki zarzut. Ustawodawca chce w ten sposób bronić przeciętnych Kowalskich przed działaniami firm windykacyjnych, które często usiłują ściągać przedawnione długi. Jednak w opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu nowe rozwiązanie może okazać się dla konsumentów... gorsze niż obecne.

Zgodnie z nowym art. 1171 k.c. sąd może nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia roszczenia, jeżeli wymagają tego względy słuszności. W myśl par. 2 sąd powinien wówczas rozważyć „w szczególności” długość terminu przedawnienia, długość okresu od jego upływu do chwili dochodzenia roszczenia i charakter okoliczności, które spowodowały, że cała procedura przeciągnęła się w czasie (w tym wpływ zachowania zobowiązanego na opóźnienie uprawnionego w dochodzeniu roszczenia).


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • Logo(2018-05-10 08:54) Zgłoś naruszenie 183

    Glupia ustawa nic nie wnoszaca te kanalje powinny zniknac z tego kraju bo to wyludzacze pieniedzy za tych oszustow powinna wziazsc sie prokuratura bo natworzyli sztuczne dlugi mam nadzieje ze Ziobro ********* tych cwaniakow firmy windykacyjne na samo dno oceanu bo to co zrobili z tym krajem polakami jest rowne z napadem niemiec na polske

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wyndyka los(2018-05-10 10:01) Zgłoś naruszenie 112

    Jak refa się zwalnia ze sądu to gdzie sie zatrudnia? Zaklada własne biuro windyka i zara jeździ Mercem za pół melona

    Odpowiedz
  • Adam z(2018-05-10 08:45) Zgłoś naruszenie 115

    Nie bój nic, w tym kraju jeszcze żaden dłużnik na żadnej nowej ustawie nic nie stracił.

    Odpowiedz
  • Banderas 2006(2018-05-10 15:31) Zgłoś naruszenie 101

    Ludzie z różnych powodów popadają w zadłużenia.Powinni mieć możliwość startu od zera.Wiadomą rzeczą nie powinni dostawać kredytów (choć to powinno być w intencji banku czy taki odziela czy nie). Niektóre osoby popełniają samobójstwo bo nie mogą patrzeć jak ich rodziny cierpią z powodu takiej sytuacji

    Odpowiedz
  • Strzal(2018-05-10 15:12) Zgłoś naruszenie 72

    Ludzie juz maja dosc tych bandytow z firm windykacyjnych na nieszczesciu ludzi i na tworzeniu dlugow przedawnionych kupywanych za grosze a wymagalnosc 100%+gigantyczne odsetki zyja saobie oplywajac w luksusy jak sie wkur...... to rozp......to cale oszukancze towarzycho

    Odpowiedz
  • Gość(2018-05-10 14:45) Zgłoś naruszenie 60

    Takich firm windykacyjnych nie powinno wogole być ,senat powinien zlikwidować te firmy ,a powinien pomóc ludziom zadłużonym ,wszystkim dają pieniądze to niech ludziom umorzą długi

    Odpowiedz
  • Gdynianus(2018-05-10 13:28) Zgłoś naruszenie 41

    Naprawdę minister sprawiedliwości uważa, że pozostawienie kwesti czy przedawnienie nastąpiło do uznania sądu to dobry pomysł?

    Odpowiedz
  • asdf(2018-05-11 11:26) Zgłoś naruszenie 20

    Co raz lepiej. Złośliwi, mściwi, bezmózgowcy z PiS i kościoła, okradną suwerena do reszty. Sąd może ale nie musi. Przed 1990 r. sąd musiał uwzględnić przedawnienie z urzędu. Kłamliwa zmiana rozdaje majątek ubogiego narodu czarnej mafii płci obojga, swoim a teraz da jeszcze emeryturę obywatelską dla narodu. Sobie zaś godne place, godne świadczenia emerytalne, godną opiekę medyczną i to wszystko za nasze. My wszyscy jesteśmy 2. sortem dla PiS i watykanistów.

    Odpowiedz
  • alina(2018-05-11 21:28) Zgłoś naruszenie 10

    Ten parlament i rząd są wyjątkowo perfidne i bezczelne. Kolejna kłamliwa ustawa tej ośmiornico- hydry .

    Odpowiedz
  • Wiola (2018-05-11 05:34) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem chora,bez pracy ponieważ zdrowie mi na to nie pozwala.Non stop przychodza mi jakieś zadłużenia co nawet niewiem skąd.To są oszustwa w obec fiRM windykacji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • SejmRP(2018-05-13 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to jest dziennikarzu, że ustawę przekazano już do podpisu prezydenta 16 (szesnastego kwietnia). Tak pokazuje przebieg prac nad ustawą na stronie sejmu. Ktoś się myli! http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=2216

    Odpowiedz