statystyki

Prawda a prawda sądowa. Co znaczą opinie biegłych?

autor: Artur Kotowski24.04.2018, 10:35; Aktualizacja: 24.04.2018, 10:47
Wyzwaniem dla wymiaru sprawiedliwości jest zmiana mentalności – nie tylko śledczych, lecz również organów procesowych. Biegły nie może sądu wyręczać. To właśnie w postępowaniach sądowych uwydatnia się spostrzeżenie, że nauka nie może zastąpić zdrowego rozsądku, a logika to jedynie początek mądrości

Wyzwaniem dla wymiaru sprawiedliwości jest zmiana mentalności – nie tylko śledczych, lecz również organów procesowych. Biegły nie może sądu wyręczać. To właśnie w postępowaniach sądowych uwydatnia się spostrzeżenie, że nauka nie może zastąpić zdrowego rozsądku, a logika to jedynie początek mądrościźródło: ShutterStock

Znów zachłysnęliśmy się potęgą nauki, a przez to uwierzyliśmy, że opinie biegłych mają pośród dowodów wyjątkowe znaczenie. To jednak sąd, a nie biegły, ma ustalić prawdę. Pytanie tylko: jaką?

Bulwersująca sprawa Tomasza Komendy każe opinii publicznej pytać, jak to możliwe, że w dobie rozwiniętych technik kryminalistycznych, po wielokrotnej weryfikacji sprawy przez wszystkie możliwe instancje sądowe (sprawa tego – formalnie jeszcze – skazanego poddawana była kontroli zarówno w trybie apelacyjnym, jak i kasacyjnym), po tylu latach okazało się, że mamy do czynienia z przypadkiem tragicznego błędu wymiaru sprawiedliwości i skazaniem osoby niewinnej. W dodatku na długoterminową karę pozbawienia wolności. Sprawa ta ukazuje jednak jeszcze jedną kwestię, do tej pory chyba niepodnoszoną szeroko w dyskursie publicznym. Chodzi o kwestię realizacji zasady prawdy w procesach stosowania prawa. Zasada ta uznawana jest powszechnie w kontynentalnej kulturze prawnej za fundamentalną i stanowi jeden z trzech fundamentów samoświadomości jurydycznej naszego kręgu cywilizacyjnego. W tym kontekście jeszcze bardziej niepokoi doniesienie medialne, w którym przytaczane jest tłumaczenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu, w którym zapadł w postępowaniu rozpoznawczym (I instancji) wyrok skazujący w tej sprawie. Jak wskazują w oświadczeniu stosowne władze tego sądu, wyrok zapadły w tej sprawie nie został wydany wskutek procesu poszlakowego. To znaczy, że istniały dowody, których przedmiotem był fakt główny. Przedmiotem dowodzenia było zatem bezpośrednio sprawstwo oskarżonego, a nie tzw. fakty pośrednie (wtórne), które dopiero w łącznym zestawieniu pozwalają na wnioskowanie o czyjejś odpowiedzialności karnej (przypomnijmy, że możliwe jest skazanie kogoś jedynie na podstawie dowodów wtórnych, potocznie zwanych poszlakowymi). W oświadczeniu czytamy, że „wyrok skazujący oparty był przede wszystkim na opinii zespołu biegłych, z udziałem lekarza medycyny sądowej z Zakładu Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz biegłego z zakresu mechanoskopii”. W ustnych opiniach uzupełniających przedstawionych na rozprawie biegli potwierdzili zaś wnioski formułowane w opiniach. Sąd okręgowy w oświadczeniu przypomniał również, że ustalenia w tej sprawie były przedmiotem kontroli przez sąd apelacyjny i – jedynie pośrednio, w zakresie poprawności ich prawnego aspektu – przez Sąd Najwyższy.

Powoływanie się w oświadczeniu na to, że podstawą wyroku były opinie biegłych, jest poniekąd pewnym wybiegiem ze strony sądu, choć przecież niepozbawionym faktycznych podstaw. Trzeba bowiem przypomnieć, że ustalenia faktyczne czyni samodzielnie organ procesowy, nie zaś biegły, który dostarcza jedynie organowi wiadomości specjalnych. Nie zwalnia to od odpowiedzialności organu procesowego z konieczności weryfikacji tych informacji i zestawienia ich z pozostałymi dowodami zgromadzonymi w sprawie.

Można to tłumaczenie sądu potraktować jako wybieg albo szerszy problem – wskazywany zresztą m.in. przez rzecznika praw obywatelskich – co do zbytniej „ufności” organów procesowych – przede wszystkim sądów – do dowodów z opinii biegłego. I orzecznictwo, i poglądy doktryny są natomiast w kwestii mocy tego środka dowodowego dość jasne. Wskazują, że obowiązująca zasada swobodnej oceny dowodów jest przecież przeciwieństwem tzw. teorii legalnej (przyznającej określonym źródłom i w konsekwencji uzyskiwanym z nich środkom dowodowym mniejszej albo większej mocy wiążącej w zakresie ustaleń faktycznych). Innymi słowy nie ma w zebranym materiale dowodów lepszych albo gorszych i wskutek tego nie istnieją lepsze albo gorsze fakty ustalane na ich podstawie. Nie można więc z góry jakiegoś rodzaju dowodu traktować jako silniejszego albo słabszego. Także tego z opinii biegłego.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • dobre sobie(2018-04-24 19:59) Zgłoś naruszenie 60

  Prawda w sądzie? BUUUUHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA. W sązie jest tylko "prawda formalna", a nie prawda.

  Odpowiedz
 • Smt(2018-04-24 15:45) Zgłoś naruszenie 50

  Autor ma sporo racji- opinia biegłego stała się wygodnym alibi, wymówką zwalniającą sąd z jakiegokolwiek myślenia. W pewnym sensie jest to zrozumiałe- po to Sąd zleca dane zagadnienie fachowcowi, bo ma świadomość że samemu nie posiada wiedzy specjalistycznej. Ale nie może być też tak, że biegły w opinii napisze 2+2=5; skorzystanie ze specjalistycznego źródła nie może podważać oczywistości znanych również laikom. Druga sprawa- choćby zasada krytyki źródłowej (tu: swobodnej oceny dowodów) musi zakładać jakiś margines błędu czy niedokładności biegłego. Kiedyś się mówiło, że Sąd jest najwyższym biegłym. Szkoda że sędziowie dobrowolnie zrezygnowali z takiego podejścia, zbyt często zdają się w 100% na werdykt biegłego. I de facto wyrok wydaje nie Sąd, tylko biegły.

  Odpowiedz
 • dr No(2018-04-24 20:01) Zgłoś naruszenie 40

  Sędziami powinni zostawać ludzie z doświadczeniem życiowym. Przecież jak ktoś nie wie jak wygląda życie realne - to nie jest w stanie dociec prawdy, bo nie jest ludzkim wykrywaczem kłamstw. A ludzie potrafią łżec perfekcyjnie.

  Odpowiedz
 • Joanna(2018-04-25 10:28) Zgłoś naruszenie 30

  Prawda i prawo są b.proste . Biegli , sędzia , prokurator mogą robić co chcą i są bezkarni....po co czytać akta sprawy ? po co się przemęczać ?Biegli piszą takie bzdury , że nie trzeba mieć wiedzy medycznej aby stwierdzić głupotę opinii , wystarczy skończyć podstawówkę...

  Odpowiedz
 • Ewa(2018-04-24 14:12) Zgłoś naruszenie 30

  Nasz wymiar sprawiedliwości działa na zasadzie na "chybił trafił z przewagą "chybił, gdyż jest nastawiony jedynie na zysk, a prawda materialna i dążenie do sprawiedliwości nie mają żadnego znaczenia.

  Odpowiedz
 • Ja(2019-03-22 05:42) Zgłoś naruszenie 20

  Biegli powinni odpowiadać za to co piszą.

  Odpowiedz
 • ja(2018-04-24 15:34) Zgłoś naruszenie 10

  co to za sędzia , który nie rozumie prawa drogowego i oskarza za wjechanie na skrzyżowanie na żółtym świetle , bo biegły napisał ,że oskarżony przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle - tak tylko to czerwone światło było na wszystkich kierunkach .Sędzia nie rozumie jak się projektuje sygnalizację i jak ona działa - to jak może wydawąć wyrok .

  Odpowiedz
 • krakowianka(2019-06-26 08:34) Zgłoś naruszenie 00

  Wyrok w mojej sprawie wydal biegly. Zastanawia mnie fakt po co byly wczesniejsze zeznania w sadzie i gromadzenie dowodow.?Prace malarza ocenil zgodnie ze sztuka budowlana ! Malarz brudnych scian 12 lat uzytkowanych nie wymyl i nie zagruntowal. Po 6 miesiacach wyszly silne zabrudzenia w rogach scian i wzdluz nich. Biegly przekonuje sedzine , ze 6 litrami gruntu (Atlas , Tytan ?) mozna zagruntowac 307m2 scian ! Biegly uzasadnia, ze przyczyna tego stanu pomieszczen sa "NAJPRAWDOPODOBNIEJ" warunki atmosferyczne , czeste wietrzenie pomieszczen w tym hollu bez okien w miesiacu lutym 2017r. Winna tez jest jakosc farb ktore nadmiernie przyciagaja kurz , mat i satyna firmy. Flugger Biegly w swojej opinii koncowej zaleca dokladne mycie i gruntowanie scian i ponowne malowanie po 6miesiacach !

  Odpowiedz
 • eve(2018-04-24 20:44) Zgłoś naruszenie 00

  Sędzia jak i pozostali prawnicy nie mogą merytorycznie ocenić opinii bo nie mają wiedzy medycznej, informatycznej. Ustawa o biegłych nic nie zmieni - co z tego, że powstaną bardziej precyzyjne wymogi skoro i tak sędzia będzie zdany na opinię biegłego. Nauka cały czas się rozwija a niektóre dziedziny wymagają znajomości ogromnej wiedzy specjalistycznej. Np. w medycynie, gdzie np. sam lekarz okulista raczej niewiele będzie wiedział na temat np. chorób układu pokarmowego a informatyk nie za wiele wie na temat np. mechaniki i budowy maszyn, ochrony środowiska czy botaniki. Dlatego nikogo nie powinno dziwić opieranie się przez sądy na opiniach biegłych bo niby na jakiej podstawie mogliby to oceniać.

  Odpowiedz
 • Mira(2019-11-28 13:28) Zgłoś naruszenie 00

  Biegli powinni ponosić karną odpowiedzialność, mimo dowodów potrafią zrujnowac czyjeś życie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane