Gdyby I prezes Sądu Najwyższego zrezygnowała w najbliższym czasie z tej funkcji, pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa w nowym składzie wyznaczone na 27 kwietnia br. poprowadzi Wiesław Johann, przedstawiciel prezydenta w Krajowej Radzie Sądownictwa; nieopublikowane dotąd wyroki Trybunału Konstytucyjnego zostaną wydrukowane, a obecny skład SN nie podejmie już żadnej istotnej decyzji w zakresie obsady stanowisk funkcyjnych w tym sądzie.
To bilans zmian w ustawach dotyczących wymiaru sprawiedliwości, nad którymi debatowano wczoraj w Senacie. Przedstawiciele partii rządzącej mówili o chęci zaprowadzenia ładu i próbie zagwarantowania prawidłowego wdrożenia reform. Opozycja o wprowadzaniu jeszcze większego chaosu prawnego.
Wczorajsza dyskusja toczyła się w ramach wznowionego posiedzenia Senatu. W piątek izba nie zdążyła przepracować wszystkich trzech ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości, jakie w ekspresowym tempie przyjął podczas zeszłotygodniowego posiedzenia Sejm. Ten pośpiech zresztą wywołał wątpliwości m.in. senackich legislatorów, czy proces legislacyjny został przeprowadzony prawidłowo.