statystyki

Nowe oblicze wymiaru sprawiedliwości. Ustawa o SN wchodzi w życie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.04.2018, 09:34; Aktualizacja: 03.04.2018, 09:49
Na reformę sceptycznie patrzą m.in. prezesi SN. W wywiadach, jakich udzielili DGP, ostrzegają, że przez co najmniej kilka najbliższych miesięcy wejście w życie nowych regulacji może się negatywnie odbić na pracach tego sądu.

Na reformę sceptycznie patrzą m.in. prezesi SN. W wywiadach, jakich udzielili DGP, ostrzegają, że przez co najmniej kilka najbliższych miesięcy wejście w życie nowych regulacji może się negatywnie odbić na pracach tego sądu.źródło: ShutterStock

Wymiana znacznej części dotychczasowego składu, likwidacja jednej z izb i powołanie dwóch zupełnie nowych, w tym jednej o niezwykle autonomicznym statusie – to najważniejsze zmiany, do jakich dojdzie na skutek wchodzącej dziś w życie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Zmiany zajdą również w procedurach obowiązujących przed tym sądem. W części spraw w składach orzekających pojawią się ławnicy. Otwarta została również droga do podważania przed SN prawomocnych orzeczeń. Umożliwia to zupełnie nowa instytucja skargi nadzwyczajnej.

Zmiany zajdą również w procedurze dyscyplinarnej sędziów, jednak te największe dotyczyć będą etapu, który odbywa się przed sądami I instancji. SN nadal pozostanie II instancją w tego typu sprawach, jednak rozpatrywać je będzie specjalnie do tego powołana Izba Dyscyplinarna SN. Ma ona mieć niemal autonomiczny charakter.

Wejście w życie zupełnie nowej ustawy o SN (Dz.U. z 2018 r. poz. 5) to z pewnością moment przełomowy dla całego wymiaru sprawiedliwości. Pomysłodawcą nowych rozwiązań był prezydent, którego zdaniem reforma pozwoli Sądowi Najwyższemu lepiej realizować zadania, jakie stawia przed nim konstytucja. Jak tłumaczono w uzasadnieniu projektu, „rozwiązania stanowią również realizację, zaciągniętych bezpośrednio wobec obywateli, zobowiązań wyborczych, obejmujących zwiększenie ochrony prawnej osób pokrzywdzonych przez system wymiaru sprawiedliwości oraz zwiększenie roli obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości”. Zdaniem prezydenta zaproponowana przez niego reforma jest wyważona, a zarazem na tyle radykalna, na ile pozwala na to obowiązująca konstytucja. Jak podkreślał Andrzej Duda, dążenie do jej przeprowadzenia wynikało z przekonania „o konieczności uwrażliwienia środowiska sędziowskiego na potrzeby i trudności obywateli, którzy zwracają się do sądów nie po to, by spotkała ich tam jedynie formalna sprawiedliwość, ale po to, by uzyskać realne zrozumienie, zasadne wsparcie oraz by rozstrzygnięcia spraw, z którymi się zwracają, mogły być uznane za rzeczywiście słuszne i sprawiedliwe”.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • prawnik(2018-04-03 10:28) Zgłoś naruszenie 1111

  Mamy przechlapane. TSUE zapewne zapozna się z reformą SN, gdy będzie orzekać w przedmiocie dopuszczalności stosowania przez kraje UE polskich ENA. Faktycznie to sąd nad naszą praworządnością (niezależnością Sądownictwa od Ministra Sprawiedliwości). Jeśli upadnie ENA, stracą znaczenie tzw. zapisy na Sąd polski. A to byłaby katastrofa dla naszego handlu zagranicznego.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • przerwa śniadaniowa(2018-04-03 10:18) Zgłoś naruszenie 79

  Dla mnie ciekawym jest sposób wyboru spraw, które będą rozpatrywane w skardze nadzwyczajnej oraz uzasadnianie dokonywanych wyborów. Czy ras odrzucona skarga będzie mogła być rozpatrywana następny raz? Można się spodziewać lawiny wniosków i bałaganu. Liczę jednak, że krzywdy ludzkie wyrządzone przez ślepą Temidę mogły by zostać naprawione lub zadość uczynione. Wymaga tego jednak nie sprawiedliwość a zasady współżycia społecznego. Dlatego uważam że tego typu instytucja winna być przyporządkowana nie do Sądów a do Ministerstwa Polityki Społecznej lub podobnego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-04-03 17:07) Zgłoś naruszenie 11

  Było , Ekscelencjo , to puścić ... Jest wtorek ... pierwszy dzień po świętach ... Przecież by nie zwolnili ... No , chyba , że w grę wchodzą więzy krwi ... , to pardon .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane