statystyki

Nowe oblicze wymiaru sprawiedliwości. Ustawa o SN wchodzi w życie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.04.2018, 09:34; Aktualizacja: 03.04.2018, 09:49
Na reformę sceptycznie patrzą m.in. prezesi SN. W wywiadach, jakich udzielili DGP, ostrzegają, że przez co najmniej kilka najbliższych miesięcy wejście w życie nowych regulacji może się negatywnie odbić na pracach tego sądu.

Na reformę sceptycznie patrzą m.in. prezesi SN. W wywiadach, jakich udzielili DGP, ostrzegają, że przez co najmniej kilka najbliższych miesięcy wejście w życie nowych regulacji może się negatywnie odbić na pracach tego sądu.źródło: ShutterStock

Wymiana znacznej części dotychczasowego składu, likwidacja jednej z izb i powołanie dwóch zupełnie nowych, w tym jednej o niezwykle autonomicznym statusie – to najważniejsze zmiany, do jakich dojdzie na skutek wchodzącej dziś w życie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Zmiany zajdą również w procedurach obowiązujących przed tym sądem. W części spraw w składach orzekających pojawią się ławnicy. Otwarta została również droga do podważania przed SN prawomocnych orzeczeń. Umożliwia to zupełnie nowa instytucja skargi nadzwyczajnej.

Zmiany zajdą również w procedurze dyscyplinarnej sędziów, jednak te największe dotyczyć będą etapu, który odbywa się przed sądami I instancji. SN nadal pozostanie II instancją w tego typu sprawach, jednak rozpatrywać je będzie specjalnie do tego powołana Izba Dyscyplinarna SN. Ma ona mieć niemal autonomiczny charakter.

Wejście w życie zupełnie nowej ustawy o SN (Dz.U. z 2018 r. poz. 5) to z pewnością moment przełomowy dla całego wymiaru sprawiedliwości. Pomysłodawcą nowych rozwiązań był prezydent, którego zdaniem reforma pozwoli Sądowi Najwyższemu lepiej realizować zadania, jakie stawia przed nim konstytucja. Jak tłumaczono w uzasadnieniu projektu, „rozwiązania stanowią również realizację, zaciągniętych bezpośrednio wobec obywateli, zobowiązań wyborczych, obejmujących zwiększenie ochrony prawnej osób pokrzywdzonych przez system wymiaru sprawiedliwości oraz zwiększenie roli obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości”. Zdaniem prezydenta zaproponowana przez niego reforma jest wyważona, a zarazem na tyle radykalna, na ile pozwala na to obowiązująca konstytucja. Jak podkreślał Andrzej Duda, dążenie do jej przeprowadzenia wynikało z przekonania „o konieczności uwrażliwienia środowiska sędziowskiego na potrzeby i trudności obywateli, którzy zwracają się do sądów nie po to, by spotkała ich tam jedynie formalna sprawiedliwość, ale po to, by uzyskać realne zrozumienie, zasadne wsparcie oraz by rozstrzygnięcia spraw, z którymi się zwracają, mogły być uznane za rzeczywiście słuszne i sprawiedliwe”.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • prawnik(2018-04-03 10:28) Zgłoś naruszenie 1111

  Mamy przechlapane. TSUE zapewne zapozna się z reformą SN, gdy będzie orzekać w przedmiocie dopuszczalności stosowania przez kraje UE polskich ENA. Faktycznie to sąd nad naszą praworządnością (niezależnością Sądownictwa od Ministra Sprawiedliwości). Jeśli upadnie ENA, stracą znaczenie tzw. zapisy na Sąd polski. A to byłaby katastrofa dla naszego handlu zagranicznego.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • przerwa śniadaniowa(2018-04-03 10:18) Zgłoś naruszenie 79

  Dla mnie ciekawym jest sposób wyboru spraw, które będą rozpatrywane w skardze nadzwyczajnej oraz uzasadnianie dokonywanych wyborów. Czy ras odrzucona skarga będzie mogła być rozpatrywana następny raz? Można się spodziewać lawiny wniosków i bałaganu. Liczę jednak, że krzywdy ludzkie wyrządzone przez ślepą Temidę mogły by zostać naprawione lub zadość uczynione. Wymaga tego jednak nie sprawiedliwość a zasady współżycia społecznego. Dlatego uważam że tego typu instytucja winna być przyporządkowana nie do Sądów a do Ministerstwa Polityki Społecznej lub podobnego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-04-03 17:07) Zgłoś naruszenie 11

  Było , Ekscelencjo , to puścić ... Jest wtorek ... pierwszy dzień po świętach ... Przecież by nie zwolnili ... No , chyba , że w grę wchodzą więzy krwi ... , to pardon .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane