statystyki

Ruszają prace nad zmianami w Sądzie Najwyższym

autor: Małgorzata Kryszkiewicz10.04.2018, 06:26; Aktualizacja: 10.04.2018, 09:15
Od chwili wejścia w życie nowej ustawy do SN wpłynęło siedem skarg na przewlekłość.

Od chwili wejścia w życie nowej ustawy do SN wpłynęło siedem skarg na przewlekłość.źródło: ShutterStock

Od wejścia w życie ustawy o SN (Dz.U. z 2018 r. poz. 5) minął zaledwie tydzień, a już widać, że nowe regulacje sprawiają sporo kłopotów. Wszystko dlatego, że powołano dwie zupełnie nowe izby – dyscyplinarną oraz kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych, a nie zapewniono warunków do ich funkcjonowania.

– Jedyne, co można było zrobić, to dokonać podziału pracy według nowych zasad – mówi Michał Laskowski, rzecznik prasowy SN.

Rozdzielono więc sprawy między izbę karną i dyscyplinarną oraz między izbę pracy i ubezpieczeń społecznych a izbę kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych.

Problem polega jednak na tym, że praca w nowych jednostkach nie może się jeszcze rozpocząć. Po pierwsze brakuje sędziów, którzy mogliby w nich orzekać. To oczywiście ma związek z niezwoływaniem przez I prezes SN posiedzenia nowej Krajowej Rady Sądownictwa, która odgrywa decydującą rolę w procesie powoływania sędziów. Nawet jednak gdy dojdzie do zwołania i KRS ruszy z pracą, ostateczne obsadzenie wszystkich wakujących etatów orzeczniczych w SN potrwa co najmniej kilka, jak nie kilkanaście miesięcy. Brakuje też personelu pomocniczego, nie ma również odpowiednich warunków lokalowych.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane