statystyki

Ruszają prace nad zmianami w Sądzie Najwyższym

autor: Małgorzata Kryszkiewicz10.04.2018, 06:26; Aktualizacja: 10.04.2018, 09:15
Od chwili wejścia w życie nowej ustawy do SN wpłynęło siedem skarg na przewlekłość.

Od chwili wejścia w życie nowej ustawy do SN wpłynęło siedem skarg na przewlekłość.źródło: ShutterStock

Od wejścia w życie ustawy o SN (Dz.U. z 2018 r. poz. 5) minął zaledwie tydzień, a już widać, że nowe regulacje sprawiają sporo kłopotów. Wszystko dlatego, że powołano dwie zupełnie nowe izby – dyscyplinarną oraz kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych, a nie zapewniono warunków do ich funkcjonowania.

– Jedyne, co można było zrobić, to dokonać podziału pracy według nowych zasad – mówi Michał Laskowski, rzecznik prasowy SN.

Rozdzielono więc sprawy między izbę karną i dyscyplinarną oraz między izbę pracy i ubezpieczeń społecznych a izbę kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych.

Problem polega jednak na tym, że praca w nowych jednostkach nie może się jeszcze rozpocząć. Po pierwsze brakuje sędziów, którzy mogliby w nich orzekać. To oczywiście ma związek z niezwoływaniem przez I prezes SN posiedzenia nowej Krajowej Rady Sądownictwa, która odgrywa decydującą rolę w procesie powoływania sędziów. Nawet jednak gdy dojdzie do zwołania i KRS ruszy z pracą, ostateczne obsadzenie wszystkich wakujących etatów orzeczniczych w SN potrwa co najmniej kilka, jak nie kilkanaście miesięcy. Brakuje też personelu pomocniczego, nie ma również odpowiednich warunków lokalowych.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane