statystyki

Urząd jest zobowiązany udowadniać, że mu brakuje pieniędzy

autor: Sławomir Wikariak05.04.2018, 18:00
Przez długi czas orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej jednoznacznie wskazywało, że możliwość znalezienia dodatkowych środków to uprawnienie, a nie obowiązek zamawiającego.

Przez długi czas orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej jednoznacznie wskazywało, że możliwość znalezienia dodatkowych środków to uprawnienie, a nie obowiązek zamawiającego.źródło: ShutterStock

Czy organizator przetargu musi poszukiwać dodatkowych środków, gdy cena najkorzystniejszej oferty przewyższa jego możliwości finansowe? Można spotkać wyroki wskazujące na taki obowiązek.

Jeśli zamawiający nie ma wystarczającej puli pieniędzy, to ma prawo, a nawet obowiązek unieważnić przetarg. Nie może przecież zawrzeć umowy, na której realizację zwyczajnie go nie stać. Aby jednak uniemożliwić bezpodstawne unieważnianie przetargów, w przepisach istnieje obowiązek podawania przed otwarciem ofert kwoty, jaką zamawiający realizację przeznaczyć na zawarcie zamówienia. Kwota ta nie może być już później zmniejszana.

Przed laty pojawiły się wątpliwości, czy zamawiający ma prawo kontynuować przetarg, jeśli znajdzie dodatkowe środki (np. zostaną mu niewykorzystane z innej inwestycji albo też dochodzi do pewnych przesunięć w budżecie). Ustawodawca postanowił to jednoznacznie uregulować. Dlatego też od dłuższego już czasu w ustawie – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.) istnieje art. 93 ust. 1 pkt 4. Zgodnie z nim przetarg unieważnia się, jeśli „cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty”.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane