statystyki

Będzie rejestr dłużników alimentacyjnych

autor: Michalina Topolewska04.04.2018, 07:32; Aktualizacja: 04.04.2018, 09:04
Ponadto projekt przewiduje, że dane będą znikać automatycznie z rejestru po upływie siedmiu lat od opublikowania informacji o spłacie całego długu lub zakończeniu postępowania egzekucyjnego.

Ponadto projekt przewiduje, że dane będą znikać automatycznie z rejestru po upływie siedmiu lat od opublikowania informacji o spłacie całego długu lub zakończeniu postępowania egzekucyjnego.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) pracuje nad przepisami, które umożliwią utworzenie ogólnopolskiego rejestru osób zalegających z płaceniem na utrzymanie dzieci.

Tak wynika z odpowiedzi, jaką resort udzielił na wystąpienie skierowane wspólnie przez dr. Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich (RPO) oraz Marka Michalaka, rzecznika praw dziecka (RPD). Było to drugie pismo, jakie w sprawie potrzeby uruchomienia takiego rejestru trafiło do Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości. O ile jednak w odpowiedzi na pierwsze z nich MS nie widziało zasadności jego tworzenia jako narzędzia poprawiającego egzekucję należności alimentacyjnych, to teraz zmieniło zdanie w tej kwestii.

Jak wskazuje Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, rejestr, który powstanie w ramach projektu ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, będzie prowadzony przez resort za pośrednictwem odpowiedniego systemu teleinformatycznego. Będzie jawny, co oznacza, że każdy będzie mógł się zapoznać ze znajdującymi się w nim informacjami. W rejestrze mają być umieszczane dane osób fizycznych, wobec których prowadzona jest egzekucja alimentów lub należności budżetu państwa z tytułu wypłacanych dzieciom dłużnika świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, a ich zaległości przekraczają trzy miesiące.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • kpiarz(2018-04-04 16:16) Zgłoś naruszenie 41

  A czy będzie Centralny Rejestr Rejestrów Długów? Namnożyło się nam już całkiem sporo rejestrów. Tak wiele, że wypadałoby stworzyć.. ich rejestr.

  Odpowiedz
 • tiaa(2018-04-04 17:07) Zgłoś naruszenie 20

  A jak sobie drogi kpiarzu wyobrażasz dysponowanie pieniędzmi przez 5-cio czy 10-cio latka? W odbiorze społecznym ta kasa powinna pójść tylko na jedzenie, ciuchy i przyjemności dziecka? Przypominam, że przeznaczana jest także na opłaty, bo gdześ dziecko mieszka, w czymś się kąpie i gdzieś podłącza komputer

  Odpowiedz
 • Ko(2018-04-04 13:21) Zgłoś naruszenie 10

  Alimenciarze znajdą z czasem sposóba na ten rejestr. Ogólnie jest przyzwolenie na nie płacenie alimentow nie tylko w społeczeństwie również w samych sądach. Sad rodzinny zasadza alimenty a sąd cywilny nie widzi problemu aby te alimenty które zasadzone są dla dziecka musiała oddać matka której w ten sposób oblicza się dochód.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • KubOLA(2018-04-05 11:55) Zgłoś naruszenie 01

  Nie jestem z tego grona ,nie muszę płacić alimentów lecz ostatnio zbulwersowała mnie info ze znajomego po roku małżeństwa opuściła żona i z dzieckiem zwiała do mamy. No cóz i takie sytuacje się zdarzają. Uważam jednak że powinien istnieć urzędowy cennik alimentacyjny . Na żone tyle a tyle a na dziecko w wieku ...tyle a tyle. Czas skończyć z wzajemną patologią żerowania jednych na drugich.

  Odpowiedz
 • anonim(2018-08-06 14:17) Zgłoś naruszenie 00

  Obowiązek alimentacyjny bez dwóch zdań ale wpis za błędną decyzje sądu to porażka i jak taki alimenciarz ma spłacić swoje zadłużenie skoro jest pozbawiony możliwości na przykład wzięcia kredytu przecież to jest chore

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane