statystyki

Zawistowski: Najlepiej by było, gdyby w SN zostało jak najwięcej sędziów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.04.2018, 09:34; Aktualizacja: 03.04.2018, 10:24
Ustawodawca nie przewidział w tej kwestii przepisów przejściowych. Moim zdaniem tę regulację należy interpretować tak, że nowa krótsza kadencja powinna się odnosić dopiero do tych prezesów, którzy zostaną wybrani już na mocy obecnej ustawy.

Ustawodawca nie przewidział w tej kwestii przepisów przejściowych. Moim zdaniem tę regulację należy interpretować tak, że nowa krótsza kadencja powinna się odnosić dopiero do tych prezesów, którzy zostaną wybrani już na mocy obecnej ustawy.źródło: ShutterStock

- Uważam, że najlepiej by było, gdyby w SN zostało jak najwięcej sędziów. Udałoby się zapewnić ciągłość funkcjonowania izby - mówi Dariusz Zawistowski w rozmowie z DGP.

Izba Cywilna jest jedną z dwóch (obok Izby Karnej), na którą zmiany będą miały najmniejszy wpływ.

I tak, i nie. Choć rzeczywiście pod względem ustrojowym sytuacja się nie zmienia i nie dochodzi do takiej rewolucji jak w przypadku np. Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, to jednak w przypadku Izby Cywilnej największe znaczenie ma przepis obniżający wiek, w jakim sędziowie SN przechodzą w stan spoczynku. Dotknie on około 40 proc. wszystkich sędziów SN, natomiast u nas obejmie prawie 2/3 sędziów. Potencjalnie to w tej izbie dojdzie do największej wymiany kadr.

To się przełoży na jej funkcjonowanie?

Niestety, spodziewamy się, że na skutek tych zmian dojdzie do pogorszenia wyników izby. Sędziom cywilnym przez ostatnie dwa lata, dzięki ogromnej mobilizacji, udało się doprowadzić do istotnego zmniejszenia zaległości w rozpatrywaniu spraw. W ubiegłym roku załatwiliśmy o około 200 skarg kasacyjnych więcej, niż wynosił wpływ. Liczba spraw pozostających do rozpatrzenia na koniec roku była więc znacząco niższa niż w latach ubiegłych. W związku z tym mieliśmy dobry średni wynik, jeżeli chodzi o czas oczekiwania na załatwienie sprawy, przede wszystkim na etapie przedsądu. Wynosił on 5–7 miesięcy. Teraz, kiedy odejdzie tylu sędziów, a nowi nie przyjdą przecież tak szybko, jest duże ryzyko, że wszystko to zostanie zaprzepaszczone. Odczują to przede wszystkim strony.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Ula(2018-04-03 10:41) Zgłoś naruszenie 42

    Najlepiej, żeby zostali wszyscyz Gerdorf na czele, prawda?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wpierniczony(2018-04-03 18:02) Zgłoś naruszenie 22

    najlepiej , aby było , jak było towarzyszu Zawistnikowski

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane