statystyki

Kolejna pomyłka sądowa. Skazano osobę z niezbitym alibi

autor: Patryk Słowik17.04.2018, 19:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Kasacja okazała się zasadna. Sąd Najwyższy nie miał żadnych wątpliwości: wydany wyrok był obarczony błędemźródło: ShutterStock

Sąd rejonowy skazał mężczyznę za kradzież zestawu kosmetyków ze sklepu. I nie przeszkodził mu w tym fakt, że rzekomy złodziej w chwili popełnienia czynu... odbywał karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym. Błąd naprawił dopiero Sąd Najwyższy.

3 grudnia 2014 r. w jednym z marketów skradziono kosmetyki o wartości 24,99 zł. Jest to wykroczenie ujęte w art. 119 par. 1 kodeksu wykroczeń. Dokładnie po roku od zdarzenia wyrok nakazowy w tej sprawie usłyszał K.K. Przyznał się on do winy, a sąd, mając na uwadze to przyznanie – wymierzył mu karę jednego miesiąca ograniczenia wolności z obowiązkiem świadczenia nieodpłatnej pracy na cel społeczny. Mężczyzna został zobowiązany również do zwrotu 24,99 zł właścicielowi sklepu.

Wkrótce jednak od prawomocnego wyroku kasację wniósł prokurator generalny. Wskazał on, że pewność co do winy obwinionego po stronie sądu musi budzić wątpliwości. Powód? Doświadczenie życiowe nakazuje bowiem sądzić, że ciężko jest dokonać kradzieży, jeśli w chwili jej popełnienia odbywa się wyrok pozbawienia wolności w odległym zakładzie karnym.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • pozdrowienia...........(2018-04-17 21:50) Zgłoś naruszenie 3012

  nadszedł wreszcie czas na wymianę kadr sędziowskich i prokuratorskich.! dlatego że (wg staroświeckiej konstytucji) ci zawodowi- " immunitet-owcy" !! są nieusuwalni " W Polsce bezwzględnie należy OGRANICZYĆ "zezwolenia na bezkarność" również parlamentarzystom itp.. i co zastanawiające ... oraz Niebywałe , że jeszcze istnieją ( inaczej wykształcone !!) "grupy z lampionami i transparentami" - które zaciekle , ze skrajną GŁUPOTĄ - bronią - zasiedziałe kasty o rożnych "odcieniach uniformów " nazywane (przez media)groteskowo " zawodami społecznego zaufania" ----- szok....! szacunek dla własnego intelektu.

  Odpowiedz
 • stef(2018-04-17 19:44) Zgłoś naruszenie 150

  Nie widzę całości artykułu, ale zwrócę uwagę na jedno - u mnie jeden oskarżony całkiem skutecznie odbierał korespondencję u siebie w domu, podczas gdy (wg bazy NOE-SAD) akurat przebywał w wiadomym zakładzie. Wniosek z tego taki, że w systemie najwidoczniej nie widać przepustek.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bik(2018-04-18 08:31) Zgłoś naruszenie 123

  Trzeba zwrócić uwagę na to, że prokuratura sporządziła wniosek o ukaranie na zebranych dowodach, obwiniony przyznał się do wykroczenia. Sąd wydał wyrok nakazowy (bazuje się na dowodach z wniosku o ukaranie), a skazany nie zaskarżył go. Jeżeli skazany w tym czasie przebywał w ZK, to mógł popełnić wykroczenie w czasie przepustki albo przerwy w odbywaniu kary. Tzw. burza w szklance wody.

  Odpowiedz
 • iurist (2018-04-18 09:59) Zgłoś naruszenie 102

  W Warszawie sądy oddaliły kilkaset spraw poszkodowanych przez lotnisko w oparciu o akt prawny, o którym NSA orzekł, że nie obowiązuje ... Wszystko jest w porządku. W domu wszyscy zdrowi.

  Odpowiedz
 • pixelek(2018-04-17 23:04) Zgłoś naruszenie 97

  to w takim razie dlaczego się przyznał? I jeszcze może dostanie odszkodowanie? W każdym normalnym kraju dostałby roczek za utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości, a u nas się wiesza psy na sędziach...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mec(2018-04-18 09:55) Zgłoś naruszenie 97

  Sądy są głównym niszczycielem porządku prawnego w Polsce. Za skutki swojej destrukcyjnej i demoralizującej działalności do tej pory nie ponosiły żadnej odpowiedzialności. Stad ten paniczny strach przed zmianami.

  Odpowiedz
 • ert@ert-blog.pl(2018-04-17 23:31) Zgłoś naruszenie 77

  Jak trzeba naprawić Wymiar Sprawiedliwości, napisałem w którymś wpisie w moim blogu...nikt mi nie powie, że sędziowie czytają te grube tomy na ich stole leżące...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Henek(2018-04-17 19:07) Zgłoś naruszenie 68

  He he he he ... Nie zdziwcie sie jezeli ten Wymiar Niesprawiedliwosci nazwe - tak jak nazwalem powyzej.

  Odpowiedz
 • katolickie eldorado(2018-04-17 20:43) Zgłoś naruszenie 515

  Jakoś mnie to nie dziwi. Są sądy, które skazują w oparciu o uchylone akty prawa. Trudno sie jednak dziwić skoro sądy wydają wyroki w oparciu o akty oskarżenia których nawet nie sprawdzają tylko przepisują w formie uzasadnienia do wyroku. Polska to kraj, w których rządzą czarne suknie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nadzwyczajna kasta(2018-04-18 12:43) Zgłoś naruszenie 40

  Nie był na przepustce-tylko jakiś pajac posłużył się jego danymi osobowymi.Sąd skazał właścią osobę która ukradła kosmetyki ale nie wiedział że to oszust który posługuje sie nie swoimi danymi osobowymi.

  Odpowiedz
 • użądlnik(2018-04-19 18:17) Zgłoś naruszenie 11

  ale jak poszło 50 PLN samo do kieszeni Jego Magnificyjenci tzw "syndzi" to jakoś fanzolili inacej

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane