Prawo nie może być narzędziem w rękach przestępców

autor: Katarzyna Jędrzejewska27.03.2018, 07:32; Aktualizacja: 27.03.2018, 08:19
Dochodzi do różnych nadużyć w samych spółdzielniach, m.in. w Łodzi, Warszawie

Dochodzi do różnych nadużyć w samych spółdzielniach, m.in. w Łodzi, Warszawieźródło: ShutterStock

- Wierzyciel, który wchodzi w relację ze spółdzielnią mieszkaniową, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że ryzykuje - wyjaśnia dr hab. Paweł Księżak, prof. w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Łódzkiego.

Sąd Najwyższy wielokrotnie orzekał o skutkach upadłości spółdzielni mieszkaniowej. Z licznych jego postanowień wynika, że z chwilą upadłości spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu przekształca się w odrębną własność, a hipoteka przymusowa kaucyjna łączna nie wygasa, tylko jej ciężar przechodzi na wszystkich właścicieli lokali. Słowem, to oni stają się odpowiedzialni za długi upadłej spółdzielni. Pan się z tą tezą nie zgadza?

Moim zdaniem ta teza jest całkowicie błędna. Od strony prawnej nie da się tego wytłumaczyć krótko i jasno, bo splatają się tu przepisy trzech różnych ustaw: prawa upadłościowego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

A gdyby spróbować wytłumaczyć to prostym, nieprawniczym językiem?

Nie można godzić się z tym, że uprawniony, który miał spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, nagle, z chwilą przekształcenia jego prawa w odrębną własność, jest zaskakiwany hipoteką pojawiającą się w jego księdze wieczystej. Mało tego, teza SN jest niesprawiedliwa. Bo jak wytłumaczyć to, że spółdzielca, który przez lata mieszka sobie spokojnie w swoim mieszkaniu, nigdy nie miał żadnych długów, nie uczestniczył w zaciąganiu żadnych zobowiązań przez spółdzielnię, nagle może stracić swoje mieszkanie? Przepisy jednoznacznie wskazują, że spółdzielca nie odpowiada za długi spółdzielni, także gdy ona upadnie.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane