statystyki

Losowy przydział spraw w II instancji przesunięty

autor: Małgorzata Kryszkiewicz22.03.2018, 18:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

– Potwierdzają się obawy, jakie od samego początku zgłaszało środowisko sędziowskie w związku z planami objęcia losowym przydziałem spraw również sądów odwoławczych, w których orzeka się zazwyczaj w składach wieloosobowych – zauważa Małgorzata Stanek, sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi.źródło: ShutterStock

Nie od 3 kwietnia a od 1 października 2018 r. system losowego przydziału spraw sędziom zacznie działać w pełnym wymiarze także w sądach odwoławczych. To najważniejsza zmiana, którą przewiduje projekt noweli regulaminu urzędowania sądów powszechnych.

System losowego przydziału spraw działa od 2 stycznia tego roku we wszystkich sądach w Polsce, choć z małymi wyjątkami. Sędziowie na razie nie są bowiem losowani do spraw, w których orzeka się w składach wieloosobowych. Tego typu postępowania są prowadzone głównie przed sądami odwoławczymi – okręgowymi i apelacyjnymi. Zdecydowano, że w tych sprawach system losowego przydziału znajdzie zastosowanie kilka miesięcy później, bo 3 kwietnia. Teraz jednak wiadomo, że termin ten nie zostanie dotrzymany. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt, który przesuwa tę datę o kolejne pół roku. Do tego czasu, począwszy od 8 kwietnia, w przypadku składów wieloosobowych losowany ma być jedynie sędzia referent.

– Potwierdzają się obawy, jakie od samego początku zgłaszało środowisko sędziowskie w związku z planami objęcia losowym przydziałem spraw również sądów odwoławczych, w których orzeka się zazwyczaj w składach wieloosobowych – zauważa Małgorzata Stanek, sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane