statystyki

Losowy przydział spraw w II instancji przesunięty

autor: Małgorzata Kryszkiewicz22.03.2018, 18:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

– Potwierdzają się obawy, jakie od samego początku zgłaszało środowisko sędziowskie w związku z planami objęcia losowym przydziałem spraw również sądów odwoławczych, w których orzeka się zazwyczaj w składach wieloosobowych – zauważa Małgorzata Stanek, sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi.źródło: ShutterStock

Nie od 3 kwietnia a od 1 października 2018 r. system losowego przydziału spraw sędziom zacznie działać w pełnym wymiarze także w sądach odwoławczych. To najważniejsza zmiana, którą przewiduje projekt noweli regulaminu urzędowania sądów powszechnych.

System losowego przydziału spraw działa od 2 stycznia tego roku we wszystkich sądach w Polsce, choć z małymi wyjątkami. Sędziowie na razie nie są bowiem losowani do spraw, w których orzeka się w składach wieloosobowych. Tego typu postępowania są prowadzone głównie przed sądami odwoławczymi – okręgowymi i apelacyjnymi. Zdecydowano, że w tych sprawach system losowego przydziału znajdzie zastosowanie kilka miesięcy później, bo 3 kwietnia. Teraz jednak wiadomo, że termin ten nie zostanie dotrzymany. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt, który przesuwa tę datę o kolejne pół roku. Do tego czasu, począwszy od 8 kwietnia, w przypadku składów wieloosobowych losowany ma być jedynie sędzia referent.

– Potwierdzają się obawy, jakie od samego początku zgłaszało środowisko sędziowskie w związku z planami objęcia losowym przydziałem spraw również sądów odwoławczych, w których orzeka się zazwyczaj w składach wieloosobowych – zauważa Małgorzata Stanek, sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane