statystyki

Delikt informacyjny jako czyn nieuczciwej konkurencji

autor: Michał Królikowski, Marcin Marczuk22.03.2018, 20:00
Do wejścia w życie przepisów rozporządzenia opublikowanie informacji, która nie dotyczyła bezpośrednio emitenta, ale miała z nim związek pośredni np. z uwagi na bliskość współpracy przedsiębiorców, nie stanowiło co do zasady zachowania bezprawnego, gdyż znajdowało oparcie w obowiązku wyartykułowanym w przepisach.

Do wejścia w życie przepisów rozporządzenia opublikowanie informacji, która nie dotyczyła bezpośrednio emitenta, ale miała z nim związek pośredni np. z uwagi na bliskość współpracy przedsiębiorców, nie stanowiło co do zasady zachowania bezprawnego, gdyż znajdowało oparcie w obowiązku wyartykułowanym w przepisach.źródło: ShutterStock

Dla prawidłowego funkcjonowania rynku kapitałowego niezbędne jest zapewnienie niezakłóconego przepływu informacji. Zatem skoro równy dostęp do wiedzy na temat emitentów i instrumentów finansowych jest – z uwagi na jego wpływ na wycenę – tak istotny, pojawiła się konieczność ustalenia jednolitych reguł dotyczących publikacji informacji.

Informacja, jako główny czynnik wpływający na decyzje inwestorów, w przypadku celowego jej wykorzystania może posłużyć nie tylko jako narzędzie do realizacji zamierzenia inwestycyjnego, ale również jako środek do walki między konkurentami.

Jako przykład można wskazać ujawnienie informacji, która jedynie pośrednio dotyczy emitenta publikującego, natomiast główne znaczenie ma w odniesieniu do innego emitenta, np. jego kontrahenta. Przykładowo: emitent – nazwijmy go A – publikuje informację bieżącą, dotyczącą otrzymania korespondencji w sprawie złożenia przez inny podmiot wniosku o ogłoszenie upadłości firmy B – głównego kontrahenta spółki A. Ujawnienie tego typu informacji, w szczególności jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony w złej wierze, mogłoby przynieść daleko idące konsekwencje dla kontrahenta (B), którego wniosek dotyczy. Innym przykładem może być brak publikacji informacji poufnej, pomimo ciążącego na emitencie obowiązku np. w zakresie zawartej ugody kończącej spór gospodarczy, w tym o jej najistotniejszych warunkach.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane