statystyki

Sędzia to nie „jeden z zawodów prawniczych”. Sędzia to prawnik, który ma być mędrcem

autor: Agnieszka Damasiewicz20.03.2018, 08:49; Aktualizacja: 20.03.2018, 09:50
Sąd Najwyższy w Warszawie

Sąd Najwyższy w Warszawieźródło: ShutterStock

Trzeba zrozumieć, jak różnie zachowuje się człowiek w różnych okolicznościach. I jak bardzo się mylimy w ocenie tego, jakbyśmy się sami zachowali w danej sytuacji

Na tle żółtawego muru stoi 20-latek. Z siwą brodą. Obok podpierający się laską staruszek. Z twarzą dziecka. Bo nic nie stoi na przeszkodzie, żeby młodzieniec był doświadczany od samego początku, a starzec nie zaliczył żadnego poważniejszego doświadczenia przez całe życie. Inna sprawa, że to zależy też od osobowości. Jedni wyciągają wnioski – i dlatego są doświadczeni życiowo, inni przepływają przez życie bez głębszej refleksji. „Przypadkowo można zostać bogatym, ale nie mądrym” (Janusz Kapusta, „Plus minus. Podręcznik do myślenia”, Poznań 2014, cytaty w tekście ze stron: 9, 35, 43, 45, 76, 111, 124, 170, 195, 292, 348).

Doświadczenie życiowe wynika z gromadzenia i syntetyzowania tego, co się człowiekowi wydarza albo czego jest świadkiem. Jeśli ktoś chce, łapie każdą nitkę prowadzącą do kłębka. Byleby tylko dowiedzieć się czegoś o życiu, z obserwacji.

Sztuka kojarzenia


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Inspektor Pracy(2018-03-20 19:08) Zgłoś naruszenie 109

  Kochani mędrcy! -czy nie słyszeliście jak Donald Tusk ogłosił publicznie:" ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "......... a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS dnia 22 X2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianam Zrobił to (okradł wstecznie z wieku emerytalnegow 60 r zycia osoby zatrudnione szczególnie za komuny przy rtęci,promieniowaniu izotopowym -np: źródła CObalt na elektrofiltrach,ogromnym pyle ,potęznym hałasie ,gazach i pyłach wybuchowych,niebezpiecznych napięciach ,wysokich ciśnieniach i temp itp... Okradł tyh ludzi wstecznie Ustawą POmostową pomimo gdy szczególe Kopacz powinna wiedzieć: „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą- Okradziono tych ludzi bezczelnie w najPOdlejszy sposób. Odebrano Im zapracowana radość starszego wieku a o tym, że Oni po fakcie pracy mieli wiedzieć ,że są to przywileje przejściowe i wstecznie się Ich okradnie sędzia zaprzyjaźnionego TK przeczytał w gwiazdach-- i co Wy na to? Czyz ten Ćpunek nie powinien siedzieć?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • rr(2018-03-21 07:40) Zgłoś naruszenie 91

  Doświadczenie życiowe zdobywa się z wiekiem. Dwudziestolatek z doświadczeniem życiowym, to zjawisko równie częste jak białe niedźwiedzie na Marszałkowskiej. Doświadczenie wymaga wieku, aby można je było zebrać.

  Odpowiedz
 • em(2018-03-21 05:20) Zgłoś naruszenie 65

  No tak, mamy mędrców, których jedyne doświadczenie życiowe to studia i aplikacja, państwowy etacik. Po pieronie doświadczenie życiowe. :)).

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • rr(2018-03-21 08:41) Zgłoś naruszenie 28

  Dlatego sędziów powinno wybierać społeczeństwo. To społeczeństwo może ocenić, czy dana osoba może mieć jakieś doświadczenie życiowe i czy jest godna do rozsądzania spraw społeczności. Tymczasem w Polsce panuje urzędniczy model wymiaru sprawiedliwości. Sędzia jest urzędnikiem władzy. Jest przez władzę nominowany i z ramienia władzy sprawuje sądy. Z demokracją i trójpodziałem władzy ma to niewiele wspólnego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • o(2018-03-21 09:15) Zgłoś naruszenie 13

  widać tych mędrców w SN

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane