statystyki

Sędzia to nie „jeden z zawodów prawniczych”. Sędzia to prawnik, który ma być mędrcem

autor: Agnieszka Damasiewicz20.03.2018, 08:49; Aktualizacja: 20.03.2018, 09:50
Sąd Najwyższy w Warszawie

Sąd Najwyższy w Warszawieźródło: ShutterStock

Trzeba zrozumieć, jak różnie zachowuje się człowiek w różnych okolicznościach. I jak bardzo się mylimy w ocenie tego, jakbyśmy się sami zachowali w danej sytuacji

Na tle żółtawego muru stoi 20-latek. Z siwą brodą. Obok podpierający się laską staruszek. Z twarzą dziecka. Bo nic nie stoi na przeszkodzie, żeby młodzieniec był doświadczany od samego początku, a starzec nie zaliczył żadnego poważniejszego doświadczenia przez całe życie. Inna sprawa, że to zależy też od osobowości. Jedni wyciągają wnioski – i dlatego są doświadczeni życiowo, inni przepływają przez życie bez głębszej refleksji. „Przypadkowo można zostać bogatym, ale nie mądrym” (Janusz Kapusta, „Plus minus. Podręcznik do myślenia”, Poznań 2014, cytaty w tekście ze stron: 9, 35, 43, 45, 76, 111, 124, 170, 195, 292, 348).

Doświadczenie życiowe wynika z gromadzenia i syntetyzowania tego, co się człowiekowi wydarza albo czego jest świadkiem. Jeśli ktoś chce, łapie każdą nitkę prowadzącą do kłębka. Byleby tylko dowiedzieć się czegoś o życiu, z obserwacji.

Sztuka kojarzenia


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Inspektor Pracy(2018-03-20 19:08) Zgłoś naruszenie 109

  Kochani mędrcy! -czy nie słyszeliście jak Donald Tusk ogłosił publicznie:" ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "......... a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS dnia 22 X2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianam Zrobił to (okradł wstecznie z wieku emerytalnegow 60 r zycia osoby zatrudnione szczególnie za komuny przy rtęci,promieniowaniu izotopowym -np: źródła CObalt na elektrofiltrach,ogromnym pyle ,potęznym hałasie ,gazach i pyłach wybuchowych,niebezpiecznych napięciach ,wysokich ciśnieniach i temp itp... Okradł tyh ludzi wstecznie Ustawą POmostową pomimo gdy szczególe Kopacz powinna wiedzieć: „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą- Okradziono tych ludzi bezczelnie w najPOdlejszy sposób. Odebrano Im zapracowana radość starszego wieku a o tym, że Oni po fakcie pracy mieli wiedzieć ,że są to przywileje przejściowe i wstecznie się Ich okradnie sędzia zaprzyjaźnionego TK przeczytał w gwiazdach-- i co Wy na to? Czyz ten Ćpunek nie powinien siedzieć?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • rr(2018-03-21 07:40) Zgłoś naruszenie 91

  Doświadczenie życiowe zdobywa się z wiekiem. Dwudziestolatek z doświadczeniem życiowym, to zjawisko równie częste jak białe niedźwiedzie na Marszałkowskiej. Doświadczenie wymaga wieku, aby można je było zebrać.

  Odpowiedz
 • em(2018-03-21 05:20) Zgłoś naruszenie 65

  No tak, mamy mędrców, których jedyne doświadczenie życiowe to studia i aplikacja, państwowy etacik. Po pieronie doświadczenie życiowe. :)).

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • rr(2018-03-21 08:41) Zgłoś naruszenie 28

  Dlatego sędziów powinno wybierać społeczeństwo. To społeczeństwo może ocenić, czy dana osoba może mieć jakieś doświadczenie życiowe i czy jest godna do rozsądzania spraw społeczności. Tymczasem w Polsce panuje urzędniczy model wymiaru sprawiedliwości. Sędzia jest urzędnikiem władzy. Jest przez władzę nominowany i z ramienia władzy sprawuje sądy. Z demokracją i trójpodziałem władzy ma to niewiele wspólnego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • o(2018-03-21 09:15) Zgłoś naruszenie 13

  widać tych mędrców w SN

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane