statystyki

Słowik: Trybunał ciut lepszy, niż go malujemy

autor: Patryk Słowik13.03.2018, 10:50; Aktualizacja: 13.03.2018, 11:01
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Obawy, że Trybunał Konstytucyjny w obecnym składzie w starciu z obywatelem zawsze stanie po stronie państwa (rozumianego jako pan Kaczyński, pan Ziobro i pan Kuchciński), okazały się bezzasadne.

Kilka dni temu w sprawie o sygn. K 2/17 trybunał wzniósł się ponad polityczne utarczki i orzekł po myśli przeciętnego Polaka. W pełni zaakceptował przy tym stanowisko nielubianego przez obecnie rządzących rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, a przeciwne mu opinie marszałka Sejmu i prokuratora generalnego sędziowie uznali za nietrafne.

Nie zagłębiając się w istotę sprawy konstytucyjnej (szerzej o niej na łamach DGP z 7 i 8 marca), trybunał przyznał, że Skarb Państwa unikał wypłacania ludziom odszkodowań za ograniczenie prawa własności, i nakazał ustawodawcy regulacje zmienić tak, by Polak nie był pokrzywdzony przez państwo.

Co najciekawsze – wyrok zapadł jednomyślnie. W składzie orzekającym zaś byli sędziowie z „nowego rozdania”. Nawet stanowili większość.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane