statystyki

Słowik: Trybunał ciut lepszy, niż go malujemy

autor: Patryk Słowik13.03.2018, 10:50; Aktualizacja: 13.03.2018, 11:01
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Obawy, że Trybunał Konstytucyjny w obecnym składzie w starciu z obywatelem zawsze stanie po stronie państwa (rozumianego jako pan Kaczyński, pan Ziobro i pan Kuchciński), okazały się bezzasadne.

Kilka dni temu w sprawie o sygn. K 2/17 trybunał wzniósł się ponad polityczne utarczki i orzekł po myśli przeciętnego Polaka. W pełni zaakceptował przy tym stanowisko nielubianego przez obecnie rządzących rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, a przeciwne mu opinie marszałka Sejmu i prokuratora generalnego sędziowie uznali za nietrafne.

Nie zagłębiając się w istotę sprawy konstytucyjnej (szerzej o niej na łamach DGP z 7 i 8 marca), trybunał przyznał, że Skarb Państwa unikał wypłacania ludziom odszkodowań za ograniczenie prawa własności, i nakazał ustawodawcy regulacje zmienić tak, by Polak nie był pokrzywdzony przez państwo.

Co najciekawsze – wyrok zapadł jednomyślnie. W składzie orzekającym zaś byli sędziowie z „nowego rozdania”. Nawet stanowili większość.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane