Odwołania do sądów pracy, formułowanie wątpliwości w celu „skłonienia” sądów krajowych do kierowania pytań prejudycjalnych do TSUE czy wreszcie pisanie skarg do ETPC – to potencjalne narzędzia, jakie mogą wykorzystać sędziowie, którzy nie zgadzają się z odsunięciem ich od czynnej służby w związku z ustawowym obniżeniem wieku przechodzenia w stan spoczynku. Ci, którzy zdecydują się na taką walkę, otrzymają wsparcie merytoryczne ze strony m.in. HFPC oraz jednej z katowickich kancelarii. Motorem całej akcji jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, które na swojej stronie internetowej informuje o jej szczegółach.

Obowiązujące od 1 października nowe zasady przechodzenia sędziów w stan spoczynku
– Naszym zdaniem przepisy obniżające sędziom wiek przechodzenia w stan spoczynku w sposób ewidentny naruszają nie tylko polską konstytucję, ale i unijne przepisy. Dlatego postanowiliśmy podjąć działania, które jednocześnie będą pomocą dla sędziów, których te regulacje dotknęły, jak i z czasem – jak na to liczymy – doprowadzą do zablokowania tych niekorzystnych dla całego wymiaru sprawiedliwości zmian – mówi Krystian Markiewicz, prezes Iustitii.
Niejasne kryteria
Całe zamieszanie to efekt wejścia w życie niektórych przepisów lipcowej nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1452). Na skutek tego doszło do obniżenia wieku, w którym sędziowie przechodzą w stan spoczynku. To zaś jest szczególnie drastyczne w przypadku kobiet, gdyż wynosi aż siedem lat. Zdaniem wielu przedstawicieli środowiska przepis ten jest chybiony, gdyż w ten sposób państwo pozbywa się najbardziej doświadczonych orzekających.
zobacz także:
Podnoszony jest też zarzut dyskryminacji – kobiety muszą bowiem odchodzić w stan spoczynku o pięć lat wcześniej niż mężczyźni. Na tę kwestię zwróciła zresztą uwagę Komisja Europejska, która ma poważne wątpliwości, czy w ten sposób Polska nie naruszyła m.in. art. 157 traktatu o funkcjonowaniu UE (przepis ten przewiduje obowiązek równego wynagradzania kobiet i mężczyzn za taką samą pracę).
Ale zarzutów jest więcej. Zgodnie z nowymi regulacjami sędziowie, którzy mimo osiągnięcia odpowiedniego wieku nadal chcą orzekać, muszą swoją wolę oznajmić ministrowi sprawiedliwości i przedstawić zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że są nadal zdolni do pełnienia służby. Nie oznacza to jednak, że minister automatycznie wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska. Przepisy pozostawiają mu w tej kwestii sporo swobody. A przedstawiciele ministerstwa nie ukrywają, że ich szef z tej swobody chętnie korzysta. Jak informował już na łamach DGP Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, odmowną decyzję może otrzymywać nawet co trzeci sędzia. Podkreślał wówczas, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a brane są pod uwagę m.in. takie kwestie, jak częstotliwość korzystania przez sędziego ze zwolnień lekarskich. Zdaniem wiceministra decyzja zapada jednak przede wszystkim w oparciu o racjonalną politykę kadrową.
– Zawsze zatem ustalamy, czy dany sąd jest w sposób prawidłowy obsadzony. Mogą się bowiem zdarzać sytuacje, kiedy to etat zwolniony przez sędziego mającego uprawnienia do przejścia w stan spoczynku przydałby się bardziej innej, bardziej obciążonej jednostce – mówił Piebiak.
Te argumenty jednak nie wszystkich przekonują.
– Kryteria, jakimi kieruje się minister, decydując o przedłużeniu bądź nieprzedłużeniu sędziemu okresu orzekania, powinny być jasne. Tymczasem słyszałem już o przypadkach, kiedy to w tym samym wydziale danego sądu jedna sędzia otrzymywała zgodę na dalsze orzekanie, a drugiej, choć były w identycznej sytuacji, minister odmówił prawa do dalszego pełnienia służby. Oczywiście nie wyjaśnił swoich decyzji – mówi dr Marek Stańko, adwokat z Kancelarii Adwokatów Stańko i Partnerzy w Katowicach. I nie ukrywa, że tego typu sytuacje były dla niego impulsem, aby zająć się sprawą sędziów wysyłanych wbrew swojej woli w stan spoczynku. To właśnie jego kancelaria będzie świadczyć pro bono pomoc osobom chcącym walczyć o swoje prawa, czy to przed sądami krajowymi, czy trybunałami unijnymi. Działania te wspierane będą również przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz eksperta z zakresu prawa pracy dr Urszulę Torbus z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.
Pozwy i skargi
Sędziowie mogą liczyć przede wszystkim na pomoc w formułowaniu pozwów do sądów pracy.
zobacz także:
– Oczywiście nie wiemy, jaka będzie reakcja sądów. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest oczywiste to, czy w tego typu przypadkach w ogóle przysługuje ścieżka sądowa – przyznaje mec. Stańko.
Z tego też powodu nie ma w planach składania skarg do sądów administracyjnych. Bo te raczej uznałyby je za niedopuszczalne. Taką tezę można wysnuć, gdy przyjrzy się orzecznictwu administracyjnemu, które już kategorycznie wypowiedziało się o niezaskarżalności decyzji ministra sprawiedliwości o przenoszeniu sędziów do innych sądów.
Co więc w sytuacji, gdyby i sądy pracy uznały, że uprawnienie ministra dotyczące przedłużania okresu orzekania ma charakter dyskrecjonalny, a sędziom nie przysługują w tej kwestii żadne roszczenia? W takim przypadku istnieje oczywiście możliwość złożenia skargi do ETPC. Po drodze można również spróbować nakłonić sąd pracy, aby zadał odpowiednie pytanie prejudycjalne do trybunału w Luksemburgu.
Jak jednak zaznacza dr Marek Stańko, nie ma sztywnego harmonogramu podejmowania działań. Dużo będzie zależało od tego, jak zareagują na pierwsze pozwy sądy krajowe. – Na razie zamierzamy zbierać zgłoszenia od sędziów, którzy są zainteresowani obroną swoich praw – podkreśla adwokat.
Mecenas(2018-03-01 10:18) Zgłoś naruszenie 4851
pytanie - czy sądy są dla sędziów ? czy też sądy są dla społeczeństwa ???? To że jakieś starej babie po 60-tce nudzi się w życiu nie znaczy, że ma być sędzią, bo taki ma kaprys.....
Pokaż odpowiedzi (3)OdpowiedzMacenas(2018-03-02 14:20) Zgłoś naruszenie 12
do -kos..... Posłowie są wybrani w wyborach. Nie mam nic przeciwko 80 letnim ławnikom jak zostaną wybrani w wyborach, ale sędziowie to kasta, która sama się wybiera, więc jedyna nasza obrona to wysyłanie ich na emeryturę po 60-tce
kos(2018-03-01 15:09) Zgłoś naruszenie 92
Mecenas a staremu posłowi co się we łbie przewraca np. rocznik 1950, to nie należało by dać kopa. doradż
przerwa obiadowa(2018-03-01 14:14) Zgłoś naruszenie 194
Odłóż togę i wyjazd z zawodu. Człowiek o takim stosunku do obywatela, poczuciu sprawiedliwości i empatii nigdy nie powinien zostać dopuszczony do zawodu prawniczego.
Czarek(2018-03-01 13:11) Zgłoś naruszenie 4427
Zainteresował mnie nie artykuł a Pani Kryszkiewicz która pisze pod zamówienie sędziów.. Jeżeli chodzi o TSUE, to złożyłem 100 wniosków o wystąpienie polskich sędziów do TSUE - nie odważyli się na ani jeden wniosek. PRZYPOMINAM PANI KRYSZKIEWICZ: TSUE ORZEKŁ, ZE SĘDZIOWIE PONOSZĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SZKODY WYRZĄDZONE OBYWATELOM. Proszę sobie ten wyrok odnaleźć A jak sędziowie się zachowuję i grożą Policją za żądania ujawnienia ich tożsamości - niech Pani obejrzy na Youtube: Sąd Apelacyjny w Szczecinie groźby i oszustwa. Osobiście uważam, że rażąco Pani narusza etykę i jest sprzedajnym pismakiem na zamówienie sędziów. Wstyd.
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzAbc(2018-03-02 12:51) Zgłoś naruszenie 23
To ty jesteś straszny pieniacz!
Konsument(2018-03-01 12:27) Zgłoś naruszenie 3123
Czyli kasta w obronie swoich interesów nagle potrafi zadać pytanie prejudycjalne do TSUE, ale gdy wnioskują o takie pytanie konsumenci w sporach z bankami to wszyscy sędziowie odmawiają. Sędziowie powinni ponosić bardzo surowe kary za niezgodne z prawem orzeczenia - w swoich sprawach nagle zauważają prawo europejskie a w konsumenckich już nie.
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzobserwator(2018-03-02 15:27) Zgłoś naruszenie 11
Co ty bredzisz ? Jak sędzia orzeka niezgodnie z prawem ? W uzasadnieniu do wyroku wyraźnie wykłada dlaczego tak i tak. A jeżeli coś nie jest zgodne z wyłożonym tokiem w uzasadnieniu i obowiązującym prawem to sąd II instancji uchyla wyrok, daje wytyczne , wskazuje uchybienia i przekazuje do ponownego rozpatrzenia. Zawsze uchybienie jest do naprawienia. Nie wszystko co się laikowi wydaje jasne jest jasne w przepisach. I jak sąd nie potrafi wytłumaczyć swojego postępowania stronie to wtedy mamy wrażenie iż to nie jest zgodne z prawem, ale zawsze II instancja może to naprawić. A wyrok jest ważny jak jest PRAWOMOCNY. Tak trudno to zrozumieć ?
piłsudski józef(2018-03-01 11:39) Zgłoś naruszenie 3020
WSZYSCY WON !
Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedzciekawy(2018-03-02 15:28) Zgłoś naruszenie 01
To dlaczego się nie wynosisz tylko siedzisz na forum ?
mmm(2018-03-01 16:29) Zgłoś naruszenie 21
Nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie sędziego
kos(2018-03-01 15:11) Zgłoś naruszenie 31
zgrabnie powiedziane ,coś w stylu zdradzieckie ******* *******
Czarek(2018-03-01 23:59) Zgłoś naruszenie 274
Pani Kry7szkiewicz sama sobie nabija niechętne kciuki. To takie żenua, że aż śmieszne.
Odpowiedzuczestnik w sprawie(2018-03-01 21:28) Zgłoś naruszenie 251
A w sądach sprawy się ciągną latami bo odwołanie od odwołania i tak przez lata. Zmieńcie to prawo.
Odpowiedzo(2018-03-01 10:25) Zgłoś naruszenie 1836
bronią swojej kasty, młodzi sędziowie nie bardzo lgną do polityki
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzmmm(2018-03-01 16:27) Zgłoś naruszenie 42
Gdzie są ci młodzi sędziowie? Najpierw trzeba ich wykształcić i dać wiele lat doświadczenia i praktyki, dopiero wtedy będą mogli orzekać. To nie jest jak zatrudnienie kierowcy.
realista(2018-03-01 15:38) Zgłoś naruszenie 921
Dlaczego sędziowie dopiero teraz walczą ? Bo dotyczy ich samych podłość PIS-u. Pytam , skoro są tacy odważni to dlaczego nie orzekają wprost na podstawie Konstytucji ? i jak stwierdziła prof. Ewa Łętowska " trzeba rzeżbić na podstawie Konstytucji" ,ale do tego trzeba odwagi. TK w Polsce nie ma , prezes czy wybrana legalnie? dublerzy !!! i polityczne podporządkowanie , czyszczenie orzeczeń TK ze zbioru , brak opublikowań orzeczeń poprzedniego TK. Pytania prawne do tego gremium to " farsa prawna" !!!!!!!!!!!!! i brak odwagi i odpowiedzialności............................
Odpowiedzasystent sędziego(2018-03-01 18:33) Zgłoś naruszenie 823
W większości sędziowie ok. 60 roku życia są już bardzo znudzeni swoją służbą. Niech odchodzą. Asystenci za 1/4 (albo i mniej) ich wynagrodzenia pracują za nich.
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzna emeryturze będą nikim-nkt ręki ne poda(2018-03-01 19:05) Zgłoś naruszenie 23
wreszcie ktoś prawdę pisze. znam parę starych sędzin, stare ,zarozumiałe
b, sędzia ( jeszcze nie starszy lecz zniesmaczony)(2018-03-01 17:39) Zgłoś naruszenie 623
Zaczęło się z hukiem i z przytupem, a kończy się jak zawsze - czyli ZEREM .A w sądach marazm, z symptomami strajku włoskiego ( czynności obstrukcyjne) . I kto na tym traci ? Oczywiście podsądni , latami oczekujący na werdykty w ich sprawach.
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzCzytelnik(2018-03-01 17:56) Zgłoś naruszenie 68
Nic nowego zawsze tak było. Należy oczyścić środowisko sedziowskie z tych darmozjadów.
mecenas(2018-03-01 22:03) Zgłoś naruszenie 314
Zgłoś naruszenie 00 Zmieńcie prawo aby sprawy nie ciągneły się latam.Odwołanie od odwołania .Parodia w wymiaru sprawiedliwości.Nie dziwię się że sądy mają dużo pracy jeżeli ta sama sprawa wraca po 20 razy, sprytny adwokat potrafi się odwoływać w nieskończoność .Panie Ziobro ... zrób Pan z tym porządek.
Odpowiedzbrak perspektywicznego myślenia(2018-03-02 13:49) Zgłoś naruszenie 110
z mocy ustawy sędzia powinien orzekać do czasu obsadzenia jego miejsca w konkursie. ewentualnie konkursy powinny być ogłaszane z wyprzedzeniem rocznym przed odejściem danego sędziego na emeryturę. efekt obniżenia wieku emerytalnego jest taki, że sędziowie odejdą na emeryturę, a nowy - o ile w ogóle przyjdzie do danego wydziału czy sądu to - pojawi się za około 12 miesięcy. do tego czasu referat sędziego będzie musiał być podzielony na tych co zostaną ze szkodą nie tylko dla sędziów, ale przede wszystkim dla obywateli bo wszyscy podsądni będą musieli czekać dłużej na terminy czy czynności sędziego. przykładowo: w wydziale orzeka 8 sędziów każdy ma 400 spraw w wydziale. jeden odchodzi zostaje 7 sędziów i z dnia na dzień mają 450 spraw w wydziale i o 1/8 więcej spraw z bieżącego wpływu, który jest dzielony nie na 8, lecz na 7 sędziów.
Odpowiedzciekawy(2018-03-02 15:36) Zgłoś naruszenie 111
A teraz pytanie za 120 punktów : ilu sędziów z sądów rejonowych występuje o zgodę na przedłużenie wieku orzekania ? Dlaczego o taką zgodę występują głównie ( może się mylę ale niech ktoś to sprostuje, ale konkretnie ) sędziowie którzy wykonują różne inne czynności ale nie orzekają ? Albo inaczej, jacy sędziowie ( czym się zajmujący w służbie sędziowskiej ) walczą o przedłużenie im wieku czynnego pozostania w służbie ?
Odpowiedz