statystyki

Sędziom można obniżać wynagrodzenia. Oby jednak nie za dużo

autor: Patryk Słowik28.02.2018, 00:00; Aktualizacja: 28.02.2018, 08:40
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że trudna sytuacja gospodarcza państwa członkowskiego uprawnia je do obniżenia wynagrodzeń sędziomźródło: ShutterStock

Czasowe obniżenie wynagrodzeń w wymiarze sprawiedliwości nie jest zamachem na sędziowską niezawisłość. Uznał tak wczoraj Trybunał Sprawiedliwości UE. I choć podkreślał znaczenie uposażenia dla realizacji demokratycznych wartości, to zaznaczył: istnieje granica, a jest nią sytuacja gospodarcza danego kraju.

O sprawie zawisłej przed trybunałem pisaliśmy szeroko we wczorajszym wydaniu DGP. W skrócie: we wrześniu 2014 r. portugalski ustawodawca przyjął ustawę ustanawiającą mechanizmy tymczasowego obniżenia wynagrodzenia i warunków jego zmiany. Władza ustawodawcza w związku z trudnościami gospodarczymi w kraju postanowiła obniżyć wynagrodzenia dla wysokich rangą urzędników, w tym dla parlamentarzystów. Po kieszeni dostali też sędziowie. Z miesiąca na miesiąc stracili ponad 10 proc. wynagrodzenia.

Jedno z sędziowskich stowarzyszeń Associaçao Sindical dos Juízes Portugueses (ASJP) dopatrzyło się w przyjętej regulacji zamachu na sędziowską niezawisłość.

„Obniżenie wynagrodzenia władzy sądowniczej przez władzę ustawodawczą jest niezgodne z zasadą niezawisłości sądów. Należy więc przepisy ustawy nr 75/2014 jako uregulowanie krajowe uznać za sprzeczne z uregulowaniami UE” – stwierdziło ASJP. Art. 19 ust. 1 Traktatu o UE oraz art. 47 karty praw podstawowych UE mówią o sędziowskiej niezawisłości. Jest ona powszechnie rozumiana m.in. w wymiarze wewnętrznym, czyli przyznawaniu orzekającym wynagrodzeń pozwalających im na godne życie.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane