statystyki

Sędziom można obniżać wynagrodzenia. Oby jednak nie za dużo

autor: Patryk Słowik28.02.2018, 00:00; Aktualizacja: 28.02.2018, 08:40
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że trudna sytuacja gospodarcza państwa członkowskiego uprawnia je do obniżenia wynagrodzeń sędziomźródło: ShutterStock

Czasowe obniżenie wynagrodzeń w wymiarze sprawiedliwości nie jest zamachem na sędziowską niezawisłość. Uznał tak wczoraj Trybunał Sprawiedliwości UE. I choć podkreślał znaczenie uposażenia dla realizacji demokratycznych wartości, to zaznaczył: istnieje granica, a jest nią sytuacja gospodarcza danego kraju.

O sprawie zawisłej przed trybunałem pisaliśmy szeroko we wczorajszym wydaniu DGP. W skrócie: we wrześniu 2014 r. portugalski ustawodawca przyjął ustawę ustanawiającą mechanizmy tymczasowego obniżenia wynagrodzenia i warunków jego zmiany. Władza ustawodawcza w związku z trudnościami gospodarczymi w kraju postanowiła obniżyć wynagrodzenia dla wysokich rangą urzędników, w tym dla parlamentarzystów. Po kieszeni dostali też sędziowie. Z miesiąca na miesiąc stracili ponad 10 proc. wynagrodzenia.

Jedno z sędziowskich stowarzyszeń Associaçao Sindical dos Juízes Portugueses (ASJP) dopatrzyło się w przyjętej regulacji zamachu na sędziowską niezawisłość.

„Obniżenie wynagrodzenia władzy sądowniczej przez władzę ustawodawczą jest niezgodne z zasadą niezawisłości sądów. Należy więc przepisy ustawy nr 75/2014 jako uregulowanie krajowe uznać za sprzeczne z uregulowaniami UE” – stwierdziło ASJP. Art. 19 ust. 1 Traktatu o UE oraz art. 47 karty praw podstawowych UE mówią o sędziowskiej niezawisłości. Jest ona powszechnie rozumiana m.in. w wymiarze wewnętrznym, czyli przyznawaniu orzekającym wynagrodzeń pozwalających im na godne życie.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane