statystyki

Kandydaci do KRS niezainteresowani wysłuchaniem publicznym

autor: Małgorzata Kryszkiewicz28.02.2018, 08:20; Aktualizacja: 28.02.2018, 08:31
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Obaj kandydaci zgodzili się również, że listy z nazwiskami sędziów, którzy poparli startujących do KRS, powinny być ujawnioneźródło: ShutterStock

Jedynie dwóch spośród 18 kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa wzięło udział w zorganizowanym przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS wysłuchaniu publicznym. Spotkanie odbyło się w poniedziałek późnym popołudniem i miało przybliżyć społeczeństwu sylwetki sędziów biorących udział w wyborach do KRS.

Na wysłuchaniu stawili się jedynie Mariusz Witkowski oraz Jędrzej Kondek. Obaj są sędziami sądów rejonowych. Pierwszy z nich od niedawna pełni funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich, natomiast drugi jest sędzią od dość krótkiego czasu. Jak bowiem wynika z dokumentów zamieszczonych na stronie Sejmu, Jędrzej Kondek został sędzią zaledwie dwa lata temu, wcześniej wykonywał zawód radcy prawnego.

Obaj podczas wysłuchania zaznaczali, że nie należy ich traktować jako osób z nadania politycznego. Sędzia Witkowski podkreślał, że w jego odczuciu dotychczasowa KRS była nieskuteczna, jeżeli chodzi o obronę niezależności sądów. Dał się również poznać opinii publicznej jako orędownik uproszczenia procedur oraz powołania sędziów pokoju, którzy mogliby odciążyć sądy od spraw najdrobniejszych.


Pozostało jeszcze 28% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane