statystyki

Kandydaci do KRS niezainteresowani wysłuchaniem publicznym

autor: Małgorzata Kryszkiewicz28.02.2018, 08:20; Aktualizacja: 28.02.2018, 08:31
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Obaj kandydaci zgodzili się również, że listy z nazwiskami sędziów, którzy poparli startujących do KRS, powinny być ujawnioneźródło: ShutterStock

Jedynie dwóch spośród 18 kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa wzięło udział w zorganizowanym przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS wysłuchaniu publicznym. Spotkanie odbyło się w poniedziałek późnym popołudniem i miało przybliżyć społeczeństwu sylwetki sędziów biorących udział w wyborach do KRS.

Na wysłuchaniu stawili się jedynie Mariusz Witkowski oraz Jędrzej Kondek. Obaj są sędziami sądów rejonowych. Pierwszy z nich od niedawna pełni funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich, natomiast drugi jest sędzią od dość krótkiego czasu. Jak bowiem wynika z dokumentów zamieszczonych na stronie Sejmu, Jędrzej Kondek został sędzią zaledwie dwa lata temu, wcześniej wykonywał zawód radcy prawnego.

Obaj podczas wysłuchania zaznaczali, że nie należy ich traktować jako osób z nadania politycznego. Sędzia Witkowski podkreślał, że w jego odczuciu dotychczasowa KRS była nieskuteczna, jeżeli chodzi o obronę niezależności sądów. Dał się również poznać opinii publicznej jako orędownik uproszczenia procedur oraz powołania sędziów pokoju, którzy mogliby odciążyć sądy od spraw najdrobniejszych.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane