statystyki

RODO: Urzędnicy będą wysyłać informację o danych osobowych

autor: Piotr Pieńkosz28.02.2018, 08:18; Aktualizacja: 28.02.2018, 09:44
Zgodnie z unijnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO) każda osoba ma prawo zażądać od administratora danych nieodpłatnego przekazania – także za pośrednictwem poczty – kopii danych, które jej dotyczą.

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO) każda osoba ma prawo zażądać od administratora danych nieodpłatnego przekazania – także za pośrednictwem poczty – kopii danych, które jej dotyczą.źródło: ShutterStock

Po 25 maja strona będzie miała prawo nieodpłatnie uzyskać od organu wykaz danych na jej temat. Nie oznacza to jednak, że otrzyma kopie dokumentów, które zawierają tego typu informacje.

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO) każda osoba ma prawo zażądać od administratora danych nieodpłatnego przekazania – także za pośrednictwem poczty – kopii danych, które jej dotyczą. Nowe przepisy, które trzeba będzie stosować od 25 maja br., spędzają sen z powiek urzędnikom prowadzącym postępowania administracyjne. Powód? Dziś zgodnie z k.p.a. organ co do zasady nie ma obowiązku wysyłki kopii akt na żądanie strony.

Kodeksowe udostępnienie

Organ prowadzący postępowanie administracyjne ma obowiązek udostępnić stronie do wglądu akta sprawy. Stanowi o tym art. 73 par. 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm., dalej: k.p.a.). Paragraf 1a tego samego przepisu precyzuje, że zapoznawanie się z aktami odbywa się w lokalu organu oraz w obecności pracownika danego urzędu. Przy czym w bogatym orzecznictwie, ukształtowanym na gruncie stosowania przywołanej regulacji, wskazuje się, że urzędnicy mają również obowiązek zapewnić stronie możliwość wykonania kopii akt sprawy w siedzibie organu. To oznacza, że strona postępowania, której w lokalu urzędu przedstawia się do wglądu dokumenty, może samodzielnie robić ich zdjęcia lub sporządzać na ich podstawie własne notatki.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane