statystyki

Jak zorganizować przetarg? Zobacz podpowiedzi Urzędu Zamówień Publicznych

autor: Sławomir Wikariak03.03.2018, 07:30
stos ustaw

W wyjaśnieniach UZP wskazano również, jakie dokumenty powinny być składane w oryginale, a przy jakich można uwzględnić kopię poświadczone za zgodność z oryginałem.źródło: ShutterStock

Jakich oświadczeń i dokumentów może żądać zamawiający w postępowaniach poniżej progów unijnych, a jakich przy droższych zamówieniach? Urząd Zamówień Publicznych przygotował właśnie kompletne wytyczne z podziałem na poszczególne dokumenty.

Wylicza jednocześnie obligatoryjne i fakultatywne przesłanki wykluczenia firm z przetargów i dokumenty, dzięki którym można to zweryfikować. To kolejne stricte praktyczne podpowiedzi, jakie trafiły do zakładki „Wzorcowe dokumenty” na stronie internetowej UZP.

Ważne dla małych

Małgorzata Stręciwilk, obejmując stanowisko prezesa UZP, zapowiadała, że propagowanie dobrych praktyk i wzorcowych dokumentów uważa za jeden ze swoich priorytetów. Dla urzędów centralnych czy też nawet administracji większych miast nie ma to może zbyt dużego znaczenia, bo i tak dysponują one rozbudowanymi działami specjalizującymi się w zamówieniach publicznych. Jednak w małej gminie taka pomoc jest nie do przecenienia. Obietnicy dotrzymała. W najnowszych wytycznych UZP zestawiono wszystkie oświadczenia i dokumenty, jakich można wymagać od wykonawców w zależności od wartości zamówienia. Inne bowiem obowiązują od progów unijnych, a inne do ich granicy. Dlatego też autorzy wzorcowych dokumentów podkreślają, że w tej drugiej sytuacji przepisy nie wskazują konkretnej formy oświadczeń składanych przez przedsiębiorców na potwierdzenie spełniania warunków i brak podstaw wykluczenia. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że wykonawcy mogą złożyć oświadczenie w dowolnej formie, choćby napisane własnoręcznie na wyrwanej z zeszytu kartce papieru, a zamawiający musi je uwzględnić. Jedyny warunek – musi potwierdzać spełnienie warunków i brak podstaw do wykluczenia z postępowania.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane