statystyki

Przetargi: Przedsiębiorca wie, jaką umowę zawiera

autor: Sławomir Wikariak05.03.2018, 07:36; Aktualizacja: 05.03.2018, 10:12
Spółka zaskarżyła zarówno samo naliczenie kar umownych, jak i ich wysokość

Spółka zaskarżyła zarówno samo naliczenie kar umownych, jak i ich wysokośćźródło: ShutterStock

Jako profesjonalista powinien sam ocenić, czy jest w stanie w terminie wykonać umowę o zamówienie publiczne. Jeśli firma zgadza się na jej zawarcie, to znaczy, że akceptuje jej warunki, w tym również te dotyczące kar umownych – uznały sądy obydwu instancji.

Spór dotyczył kontraktu na opracowanie studium programowo-przestrzennego wraz z koncepcją rozwiązań technicznych zabezpieczenia przed powodzią. Procedury przetargowe zajęły więcej czasu, niż początkowo zakładał zamawiający. Mimo to, termin realizacji przedsięwzięcia pozostał taki, jak pierwotnie zakładano w specyfikacji – 7 grudnia 2012 r. Kontrakt podpisano 3 października 2012 r., a więc od początku było wiadomo, że czasu jest niewiele.

Prace nad projektem przeciągnęły się aż o rok. Prowadząca je spółka występowała o przesunięcie terminu, ale zamawiający nie godził się. Ostatecznie naliczył karę umowną w wysokości 200 zł za każdy dzień opóźnienia, co pomnożone przez ok. 300 dni oznaczało ok. 20 proc. całego wynagrodzenia. Przy tym od okresu opóźnień odjął 70 dni, uznając, że na to wykonawca rzeczywiście nie miał wpływu, gdyż spowodowane było uzgadnianiem koncepcji wariantowej z regionalnym zarządem gospodarki wodnej.

Spółka zaskarżyła zarówno samo naliczenie kar umownych, jak i ich wysokość. Przekonywała, że wpływ na opóźnienia miały już same przeciągające się procedury przetargowe. Gdyby umowę zawarto wcześniej, to firma miałaby więcej czasu na jej realizację.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane