Asystenci sędziów gorsi od urzędników. Prokuratura nie chce prawników z doświadczeniem

autor: Emilia Świętochowska22.02.2018, 07:22; Aktualizacja: 22.02.2018, 08:45
Sami zainteresowani asystenci sędziów są nie tylko zawiedzeni, lecz także skonsternowani opinią prokuratury

Sami zainteresowani asystenci sędziów są nie tylko zawiedzeni, lecz także skonsternowani opinią prokuraturyźródło: ShutterStock

Mimo sporych braków kadrowych kierownictwo prokuratury nie chce w szeregach śledczych profesjonalnych prawników z doświadczeniem pracy w sądach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (39)

 • g(2018-02-22 08:16) Zgłoś naruszenie 618

  PK pokazało wybitną nieznajomość charakteru pracy asystenta sędziego. Patrząc kto tam teraz "rządzi" nawet nie będę ukrywać zdziwienia

  Odpowiedz
 • anna7(2018-02-22 08:29) Zgłoś naruszenie 964

  Wszystkim, którzy zarzucają prokuraturze nieznajomość prawa, tłumaczę na język polski stanowisko prokuratury - prokuratura zna prawo ale chodzi o to, żeby od stanowisk pogonić obcych, a dopuścić tylko swoich, nawet za pomocą najgłupszego tłumaczenia. Dziękuję.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • hamuj bo w----sz(2018-02-22 08:58) Zgłoś naruszenie 182

  mamy mistrza swiatkowskiego w prokuraturze krajowej da rade podolac wszystkiemu to geniusze partactwa a tak sie najlepiej rzadzi mieszac i mieszac w nieskonczonosc az zglupieje sort

  Odpowiedz
 • kamyczek(2018-02-22 09:50) Zgłoś naruszenie 1156

  nikt nie zauważa, że od pewnego czasu asystentem sędziego można zostać od razu po studiach... te osoby nie mają podstawowej wiedzy, często zajmują się sporządzaniem projektów nakazów zapłaty czy klauzul wykonalności, czynności, które z powodzeniem wykonują sekretarze... nie róbmy z asystentów bogów, bo tacy pewnie są wśród nich, ale od dłuższego czasu większość asystentów to dno prawnicze

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Charlie Frown(2018-02-22 10:07) Zgłoś naruszenie 504

  Asystenci sędziego - według panów Ziobro i Świeczkowskiego - wykonują jedynie czynności techniczne w sądach. Ja mówię "sprawdzam" i pytam, dlaczego asystent sędziego po 5 latach pracy może kandydować na stanowisko radcy Prokuratorii Generalnej, tak jak sędzia, prokurator, radca? Przypomnę, że nowelizacja wprowadzona przez PiS. Dlaczego stosowny staż pracy asystenta sędziego jest równoważny tożsamemu okresowi zatrudnienia w organach państwowych na stanowiskach polegających na stosowaniu lub tworzeniu prawa (ustawa o radcach prawnych, adwokaturze, notariacie)? Zdaje się, że to przepisy wprowadzone w ramach Lex Gosiewski. Czy nie chodzi tu w tym projekcie o możliwość wprowadzania bocznymi drzwiami kolegów z CBA, dawnego GUC i skarbówek, z których to instytucji rekrutowali się obecni bozowie prokuratury? Po zmianach w KRS jeszcze się okaże, że braki kadrowe w sądownictwie w zakresie nieobsadzonym przez absolwentów KSSIP będzie się uzupełniać takimi właśnie "sprawdzonymi urzędnikami" instalowanymi na stanowiska asesorskie a docelowo sędziowskie.

  Odpowiedz
 • irek(2018-02-22 10:14) Zgłoś naruszenie 4212

  bezczelni ignoranci - to właśnie asystenci w prokuraturach zajmują się bzdetami, bo prokurator to tak tępy i głupi człowiek, że nie jest w stanie nawet skorzystać z pomocy asystenta, nie wie jak. Asystenci w sądach niszczą potem w uzasadnieniach wyroków i postanowieniach o uwzględnieniu zażaleń na odmowę wszczęcia i umorzenia postępowania przygotowawczego żałosną nieudolność prokuratury. To są bezrozumni lenie, którzy nie potrafią myśleć logicznie, łączyć faktów i wyciągać z nich wniosków. Akty oskarżenia piszą na kolanie, ze szczątkowym uzasadnieniem, nie przeprowadzają oczywistych dowodów, wszystko co trudniejsze zrzucając na sąd. Ziobro ich uratował likwidując kontrakdyktoryjność procesu karnego. To dopiero pokazywało jakimi są żałosnymi śledczymi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Łukasz (2018-02-22 10:21) Zgłoś naruszenie 3414

  Jestem po aplikacji i egzaminie sędziowskim.mam ca.8 lat pracy orzeczniczej jako asystent.od lat w sądzie odwoławczym.sporządzam projekty rozstrzygnięć i uzasadnień tych decyzji procesowych.współtworzę linię orzeczniczą choćby poprzez argumentację i punkt widzenia danych kwestii. Moje projekty po przyjęciuskladu orzekającego są publikowane w Lexie,Legalisie,w zbiorze orzeczeń sądu. To jest stosowanie prawa.

  Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
 • Ula(2018-02-22 12:17) Zgłoś naruszenie 621

  Część asystentów chciałaby uciec z sądów, bo tam robi się gorąco. Nowi prezesi mogą się przygladnac ich pracy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • prawnik(2018-02-22 14:07) Zgłoś naruszenie 1814

  Jeśli ktoś twierdzi,że praca asystenta po egzaminie sędziowskim nie jest pracą orzeczniczą,to ten jest w błędzie.nie wiem,czy wynika to efekt indolencji,frustracji autora,czy innych braków.podkreślę,asystent sędziego przygotowując projekty orzeczeń,a także uzasadniając uprzednio wydane wyroki,wykonuje pracę orzeczniczą.to typowe stosowanie prawa.choć bezspornie,nie jest tzw.orzecznikiem i nie ma prawa podpisywania się.nie zastępuje sędziego,tylko pomaga.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mikelon(2018-02-22 14:22) Zgłoś naruszenie 913

  Pytanie do asystentów sędziego brzmi- dlaczego tak bardzo oburzają się, że nie mogą dostać się do prokuratury. Przecież skoro pracowali w sadach to docelowo mieli być sędziami. No to więc niech zostają. I tu należy mieć pretensje a nie do prokuratury. dlaczego asystenci sędziów nie mogą zostawać sędziami?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • M(2018-02-22 14:26) Zgłoś naruszenie 112

  Nie stosuje takich technik naboru do zawodu sędziego jak w Polsce w większości krajów na świecie.nie jest tu istotne ,który z egzaminow panstwowych zdał kandydat do tej profesji.Istotne jest czy jest autonomiczny w interpretacji prawa i jak rozwiazuje konflikty spoleczne przy jego pomocy.W skrocie : jak ma osobowisc prawnicza i czy gwarantuje niezaleznosc orzecznicza.Robi sie tak dlatego,bo sedzia ma zasadniczy wplyw na zycie spoleczne w kraju. Wystarczy zadac kandydatowi proste pytanie;jest taka i taka sytuacja,jak rozwiazesz problem i jak zinterpretujesz tutaj prawo.Nie ocenia sie wiec kandydata po opakowaniu (karierze naukowej,zdanych egzaminach,dyplomach,nazwisku ktore za nim stoi) tylko jego realnych mozliwosciach intelektualnych i osobowosciowych do zawodu sedziego.Sedzia jest w innych krajach osobowiscia spoleczna,Tutaj tego nie ma.I to jest prawdziwy problem polskiego wymiaru sprawiedliwosci.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • daswe(2018-02-22 14:41) Zgłoś naruszenie 2630

  znam asystentów po 2 letnim prawie to dopiero cyrk i czego oni jeszcze chcę może od razu być sędzią po 2 letnim prawie?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • liki(2018-02-22 16:45) Zgłoś naruszenie 97

  Asystentom sędziego odmawia się dostępu do stanowiska asesora prokuratury tylko dlatego,żeby nie odchodzili z sądów.gdyż w przeciwnym wypadku sądy zostałyby pozbawione najbardziej wartościowych sędziów.zapobiega się tym sposobem zasyssania doświadczonych asystentów z jednego urzędu do drugiego. Nie chodzi więc o brak doświadczenia czy brak niezbędnej wiedzy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • liki(2018-02-22 20:49) Zgłoś naruszenie 22

  Magda75. Pokora.słusznie.pokora jest potrzebna. Ale dokonujmy ocen indywidualnych.niewątpliwie to winno cechować sędziego.ale też każdego człowieka.

  Odpowiedz
 • ja(2018-02-22 21:02) Zgłoś naruszenie 11

  naprawcie sobie tą stronę - bo nie można ją normalnie przewijać - chociaż tyle zróbcie dobrze

  Odpowiedz
 • RR(2018-02-23 09:43) Zgłoś naruszenie 122

  Nikt nie będzie czekał wiecznie. Ustawodawcę już nie obchodzą asystenci. Dobrze że mam zdany egzamin sędziowski, bo pewnie trzeba będzie wpisać się na listę. Pozdrawiam wszystkich asystentów :)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Rafi(2018-02-23 22:02) Zgłoś naruszenie 27

  Dopuszczanie do prokuratury asystentów sędziów byłoby porażką. Asystent sędziego powinien mieć otwartą dorgą na urząd SSR a nie prokuratora. Asysten, który twierdzi że byłby w stanie poprowadzić średnio skomplikowane śledztwo nie ma pojęcia o pracy prokuratora.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane