statystyki

Asystenci sędziów: Zasady awansu będą bardziej spójne systemowo

autor: Małgorzata Kryszkiewicz22.02.2018, 07:22; Aktualizacja: 22.02.2018, 07:52
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Wystąpienie RPO okazało się jednak skuteczne tylko połowicznieźródło: ShutterStock

Zmienią się zasady awansu asystentów sędziów administracyjnych. Chodzi o awans na stanowisko starszego asystenta. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami może się o nie starać osoba, która m.in. nie była karana za przewinienia dyscyplinarne. I tu pojawia się problem, bowiem prawo nie przewiduje odrębnego postępowania dyscyplinarnego asystentów sędziów administracyjnych.

Temat nie jest nowy. Został on zauważony już w 2016 r. Tyle tylko, że wówczas podniesiono alarm jedynie z powodu przepisów regulujących zasady awansu asystentów sędziów sądów powszechnych. Zwracano wówczas uwagę na skutki wprowadzenia do prawa o ustroju sądów powszechnych art. 155 par. 3b pkt 1 (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 23 ze zm.; dalej u.s.p.) wymogu braku karalności dyscyplinarnej asystentów sędziów przy jednoczesnym braku uregulowania zasad takiego postępowania. Jak alarmowało wówczas Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów, tak naprawdę nie było wiadomo, czy kontestowany przepis u.s.p. może stanowić samodzielną podstawę prawną do wytoczenia asystentowi dyscyplinarki. Sprawą zainteresował się rzecznik praw obywatelskich. Na skutek jego interwencji u ministra sprawiedliwości regulacja została zmieniona nowelizacją u.s.p. z 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1452). Teraz już nie ma wymogu niekaralności dyscyplinarnej w procedurze kwalifikacyjnej na stanowisko starszego asystenta sędziego sądu powszechnego.

Wystąpienie RPO okazało się jednak skuteczne tylko połowicznie. Problem pozostał w stosunku do osób wykonujących ten zawód w sądach administracyjnych. Zgodnie bowiem z art. 27a par. 2 prawa o ustroju sądów administracyjnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2188 ze zm.; dalej: p.u.s.a.) na stanowisko starszego asystenta sędziego może być zatrudniony asystent sędziego, którzy zajmował to stanowisko przez co najmniej pięć lat, nie był karany za przewinienia dyscyplinarne, a także uzyskiwał pozytywne okresowe oceny kwalifikacyjne. W związku z powyższym RPO zwrócił się do MS z prośbą o podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do wyeliminowania wymogu braku karalności za przewinienia dyscyplinarne także z prawa o ustroju sądów administracyjnych.


Pozostało 23% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane