statystyki

Zawarcie umowy przedwstępnej nie wymaga zgody wspólników

20.02.2018, 19:00
W praktyce powstają wątpliwości, czy podpisanie przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości również wymaga zgody wspólników.

W praktyce powstają wątpliwości, czy podpisanie przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości również wymaga zgody wspólników.źródło: ShutterStock

Do nabycia nieruchomości przez spółkę z o.o. potrzeba zgody zgromadzenia wspólników (chyba że umowa spółki stanowi inaczej). Często przed nabyciem np. działki zawierana jest umowa przedwstępna. Czy do jej podpisania też wymagana jest zgoda wspólników?

Marcin Borkowski, radca prawny w GWW:

Umowa przedwstępna obejmuje jedynie zobowiązanie do zawarcia w przyszłości kolejnej umowy (umowy przyrzeczonej). Dopiero umowa przyrzeczona przeniesie własność nieruchomości na spółkę z o.o. Jak z tego wynika, umowa przedwstępna nie prowadzi bezpośrednio do nabycia nieruchomości. Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, to druga strona może żądać jedynie naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane