statystyki

Gdy sąd wyroku nie zmienia, nie musi pisać uzasadnienia

autor: Piotr Szymaniak14.02.2018, 07:21; Aktualizacja: 14.02.2018, 08:27
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Strona, osobiście lub za pośrednictwem obrońcy, ma możliwość zapoznania się z podanymi ustnie, po ogłoszeniu wyroku, najważniejszymi jego powodamiźródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy jednoznacznie przesądził, że na zarządzenie o odmowie przyjęcia wniosku o pisemne uzasadnienie wyroku odwoławczego w sprawie o wykroczenie stronie nie przysługuje zażalenie.

Kwestię tę SN rozstrzygnął w siedmioosobowym składzie, po tym jak z wnioskiem o wydanie uchwały ujednolicającej orzecznictwo w tym względzie złożył I prezes Sądu Najwyższego. Wcześniej odmiennie przepisy proceduralne interpretowały zarówno sądy powszechne, jak i poszczególne składy Sądu Najwyższego.

Chodzi wyłącznie o orzeczenia sądu odwoławczego utrzymującego w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. Pozostałe wyroki – kasatoryjne i reformatoryjne – uzasadniane są z urzędu. Natomiast zgodnie z art. 107 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 1713 ze zm.) uzasadnienie wyroku utrzymującego w mocy orzeczenie sądu pierwszej instancji sporządza się wyłącznie na żądanie strony, złożone w terminie zawitym 7 dni od daty wydania wyroku przez sąd odwoławczy. Przy czym, w myśl art. 107 par. 2a, jeżeli przebieg rozprawy utrwala się za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, uzasadnienie rozstrzygnięciu może być z urzędu przedstawione wyłącznie w formie ustnej, bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku.

Ogromne rozbieżności w praktyce powoduje jednak kwestia dotycząca możliwości złożenia zażalenia przez stronę, gdy sąd nie przyjmie wniosku o sporządzenie uzasadnienia. W tym względzie przepisy k.p.s.w. odsyłają co prawda do kodeksu postępowania karnego, lecz w taki sposób, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy stronie przysługuje zażalenie, czy też nie. Dokonując wykładni uregulowań kodeksowych SN, przeprowadził również analizę istoty wniosku o sporządzenie uzasadnienia.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Walerian D. pokrzywdzony(2020-01-29 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    Karygodnym wyczynem popisał się Sąd Najwyższy wydając swój wyrok iż sąd nie musi wydawać uzasadnień do wydanych wyroków już wydanych wcześniej z naruszeniem prawa i Konstytucji, z takiego stanowiska bardzo ochoczo korzystają Sądy skrywając się ,że daną sprawę oceniały i wydały WYROK, Każdy ma prawo do oceny na nowo sprawy po dostarczeniu nowych dowodów i wydania wraz z oceną werdyktu pisemnego. Ja padłem ofiarą gdzie Sąd Okręgowy w EL...u odmawia wydania wyroku pomimo nowych faktów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane