statystyki

Gdy sąd wyroku nie zmienia, nie musi pisać uzasadnienia

autor: Piotr Szymaniak14.02.2018, 07:21; Aktualizacja: 14.02.2018, 08:27
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Strona, osobiście lub za pośrednictwem obrońcy, ma możliwość zapoznania się z podanymi ustnie, po ogłoszeniu wyroku, najważniejszymi jego powodamiźródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy jednoznacznie przesądził, że na zarządzenie o odmowie przyjęcia wniosku o pisemne uzasadnienie wyroku odwoławczego w sprawie o wykroczenie stronie nie przysługuje zażalenie.

Kwestię tę SN rozstrzygnął w siedmioosobowym składzie, po tym jak z wnioskiem o wydanie uchwały ujednolicającej orzecznictwo w tym względzie złożył I prezes Sądu Najwyższego. Wcześniej odmiennie przepisy proceduralne interpretowały zarówno sądy powszechne, jak i poszczególne składy Sądu Najwyższego.

Chodzi wyłącznie o orzeczenia sądu odwoławczego utrzymującego w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. Pozostałe wyroki – kasatoryjne i reformatoryjne – uzasadniane są z urzędu. Natomiast zgodnie z art. 107 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 1713 ze zm.) uzasadnienie wyroku utrzymującego w mocy orzeczenie sądu pierwszej instancji sporządza się wyłącznie na żądanie strony, złożone w terminie zawitym 7 dni od daty wydania wyroku przez sąd odwoławczy. Przy czym, w myśl art. 107 par. 2a, jeżeli przebieg rozprawy utrwala się za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, uzasadnienie rozstrzygnięciu może być z urzędu przedstawione wyłącznie w formie ustnej, bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku.

Ogromne rozbieżności w praktyce powoduje jednak kwestia dotycząca możliwości złożenia zażalenia przez stronę, gdy sąd nie przyjmie wniosku o sporządzenie uzasadnienia. W tym względzie przepisy k.p.s.w. odsyłają co prawda do kodeksu postępowania karnego, lecz w taki sposób, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy stronie przysługuje zażalenie, czy też nie. Dokonując wykładni uregulowań kodeksowych SN, przeprowadził również analizę istoty wniosku o sporządzenie uzasadnienia.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Walerian D. pokrzywdzony(2020-01-29 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    Karygodnym wyczynem popisał się Sąd Najwyższy wydając swój wyrok iż sąd nie musi wydawać uzasadnień do wydanych wyroków już wydanych wcześniej z naruszeniem prawa i Konstytucji, z takiego stanowiska bardzo ochoczo korzystają Sądy skrywając się ,że daną sprawę oceniały i wydały WYROK, Każdy ma prawo do oceny na nowo sprawy po dostarczeniu nowych dowodów i wydania wraz z oceną werdyktu pisemnego. Ja padłem ofiarą gdzie Sąd Okręgowy w EL...u odmawia wydania wyroku pomimo nowych faktów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane