statystyki

Bychawska-Siniarska: Nieletni musi znaleźć ochronę państwa

autor: Dominika Bychawska-Siniarska13.02.2018, 08:59; Aktualizacja: 13.02.2018, 09:31
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Strasburscy sędziowie odpowiedzieli na pytanie, czy władze podjęły właściwe kroki, żeby chronić V.C.źródło: ShutterStock

Włoska policja interweniowała w kwietniu 2013 r. podczas imprezy z udziałem nieletnich, rekwirując alkohol i narkotyki. Rodzice 15-letniej V.C., która brała w niej udział, zostali przesłuchani.

Stwierdzili, że ich córka jest uzależniona od narkotyków i ma poważne problemy psychologiczne. Poinformowali prokuraturę, że przez portal Facebook kontaktował się z nią fotograf, który proponował jej udział w sesji pornograficznej. Sama V.C. nie zgodziła się na umieszczenie jej w specjalistycznej placówce lub rodzinie zastępczej.

Po dwóch miesiącach matka dziewczyny zwróciła się do prokuratury z prośbą o interwencję, wskazując, że po raz kolejny była ona nagabywana przez fotografa. Dopiero w grudniu 2013 r., na wniosek prokuratury, sąd zdecydował o umieszczeniu nieletniej w ośrodku zajmującym się uzależnieniami. Nie doszło do tego, bo w placówce, do której V.C. została skierowana, nie było wolnych miejsc.

Pod koniec stycznia 2014 r. V.C. padła ofiarą grupowego gwałtu. W kwietniu 2014 r. sąd po raz kolejny wydał postanowienie nakazujące umieszczenie nieletniej w ośrodku. Dziewczyna spędziła w nim kilka miesięcy. Po opuszczeniu ośrodka jej stan znacząco się poprawił i sądy uznały, że nie ma potrzeby dalszej terapii. Tymczasem pod koniec 2014 r. sąd w Rzymie skazał dwóch mężczyzn za czerpanie korzyści z prostytucji. Sąd ustalił, że V.C. była przez nich wykorzystywana w okresie od sierpnia do grudnia 2013 r. V.C. zwróciła się do ETPC ze skargą (54227/14) na naruszenie zakazu tortur i nieludzkiego i poniżającego traktowania (art. 3 Konwencji) oraz prawa do poszanowania życia prywatnego (art. 8 Konwencji). W skardze dziewczyna wskazała, iż władze Włoch nie podjęły niezbędnych kroków w celu zabezpieczenia jej jako ofiary gangu czerpiącego korzyści z prostytucji.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane