statystyki

Sąd musi się odnieść do każdego zarzutu

autor: Adam Ploszka24.04.2018, 08:52; Aktualizacja: 24.04.2018, 11:04
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Uche odwołał się od tego wyroku, argumentując, że sąd rejonowy naruszył zasadę kontradyktoryjności poprzez wskazanie w wyroku innej niż w akcie oskarżenia ilości narkotyków, które miał posiadaćźródło: ShutterStock

Prawo do właściwego uzasadnienia wyroku było przedmiotem wydanego 17 kwietnia wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Uche przeciwko Szwajcarii (skarga nr 12211/09).

Wobec skarżącego Magmy Uchego szwajcarska policja stosowała kontrolę operacyjną polegającą na podsłuchiwaniu jego telefonu w związku z podejrzewaniem go o handel narkotykami. Dzięki uzyskanym w ten sposób dowodom 19 listopada 2004 r. Sąd Rejonowy w Bernie-Laupen uznał skarżącego za winnego prania pieniędzy oraz przywozu, zakupu i sprzedaży 4,4 kg kokainy i 153 g heroiny, za co skazał go na 69 miesięcy pozbawienia wolności.

Uche odwołał się od tego wyroku, argumentując, że sąd rejonowy naruszył zasadę kontradyktoryjności poprzez wskazanie w wyroku innej niż w akcie oskarżenia ilości narkotyków, które miał posiadać. Orzekający jako sąd odwoławczy Sąd Najwyższy w Bernie odrzucił apelację i utrzymał w mocy orzeczenie sądu rejonowego. 28 stycznia 2008 r. Uche wniósł do Federalnego Sądu Najwyższego skargę kasacyjną, w której zarzucił naruszenie zasady kontradyktoryjności, argumentując, że prokurator w akcie oskarżenia i wyrok skazujący odnosiły się do różnych ilości narkotyków. W związku z tym skarżący zarzucał, że nie był w stanie przygotować się należycie do obrony. Wyrokiem z 20 czerwca 2008 r. Federalny Sąd Najwyższy oddalił apelację.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane