statystyki

Sąd musi się odnieść do każdego zarzutu

autor: Adam Ploszka24.04.2018, 08:52; Aktualizacja: 24.04.2018, 11:04
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Uche odwołał się od tego wyroku, argumentując, że sąd rejonowy naruszył zasadę kontradyktoryjności poprzez wskazanie w wyroku innej niż w akcie oskarżenia ilości narkotyków, które miał posiadaćźródło: ShutterStock

Prawo do właściwego uzasadnienia wyroku było przedmiotem wydanego 17 kwietnia wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Uche przeciwko Szwajcarii (skarga nr 12211/09).

Wobec skarżącego Magmy Uchego szwajcarska policja stosowała kontrolę operacyjną polegającą na podsłuchiwaniu jego telefonu w związku z podejrzewaniem go o handel narkotykami. Dzięki uzyskanym w ten sposób dowodom 19 listopada 2004 r. Sąd Rejonowy w Bernie-Laupen uznał skarżącego za winnego prania pieniędzy oraz przywozu, zakupu i sprzedaży 4,4 kg kokainy i 153 g heroiny, za co skazał go na 69 miesięcy pozbawienia wolności.

Uche odwołał się od tego wyroku, argumentując, że sąd rejonowy naruszył zasadę kontradyktoryjności poprzez wskazanie w wyroku innej niż w akcie oskarżenia ilości narkotyków, które miał posiadać. Orzekający jako sąd odwoławczy Sąd Najwyższy w Bernie odrzucił apelację i utrzymał w mocy orzeczenie sądu rejonowego. 28 stycznia 2008 r. Uche wniósł do Federalnego Sądu Najwyższego skargę kasacyjną, w której zarzucił naruszenie zasady kontradyktoryjności, argumentując, że prokurator w akcie oskarżenia i wyrok skazujący odnosiły się do różnych ilości narkotyków. W związku z tym skarżący zarzucał, że nie był w stanie przygotować się należycie do obrony. Wyrokiem z 20 czerwca 2008 r. Federalny Sąd Najwyższy oddalił apelację.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane