statystyki

NSA utrwalił kulturę tajności: Wiedza dotycząca inwigilacji obywateli zagrażałaby bezpieczeństwu państwa

autor: Patryk Słowik05.02.2018, 07:24; Aktualizacja: 05.02.2018, 08:26
sąd

Sąd uznał, że służby specjalne działają w interesie publicznym i należy zakładać ich dobrą wolęźródło: ShutterStock

 Służby specjalne nie muszą mówić obywatelom, czy korzystają z narzędzi do inwigilacji społeczeństwa, a co za tym idzie, w jaki sposób je wykorzystują. Zagrażałoby to bezpieczeństwu państwa. Uznał tak w piątek Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając dwie skargi kasacyjne złożone przez Fundację Panoptykon.

Organizacja w 2015 r. zadała Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu wiele pytań, m.in. o to, czy korzystają one z narzędzi do przeszukiwania internetu pod kątem słów kluczowych oraz urządzeń do automatycznego rozpoznawania twarzy.

– Naszym zdaniem nowe technologie wykorzystywane przez służby do nadzoru elektronicznego mogą być niezwykle przydatne w ich pracy operacyjnej. Ale mogą też posłużyć do masowej inwigilacji, której ofiarami będą nie tylko osoby faktycznie podejrzane – uważa Wojciech Klicki z Panoptykonu.

Obawy społeczników wzbudza fakt, że nad stosowaniem takich narzędzi przez służby nie ma w zasadzie żadnej kontroli. Nie weryfikuje tego ani generalny inspektor ochrony danych osobowych, ani sądy.

– Dlatego, wykorzystując dostęp do informacji publicznej, chcieliśmy przeprowadzić choć namiastkę tej kontroli – sprawowanej przez społeczeństwo, które dowiedziałoby się, że np. nasze komentarze na Facebooku są przeszukiwane pod kątem słów kluczowych – stwierdza Klicki.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Mecenas(2018-02-05 08:45) Zgłoś naruszenie 172

  a po co "obywateli inwigilować" --- skoro te matoły same publikują woje dane na Facebooku ?

  Odpowiedz
 • Obiektywny(2018-02-05 10:59) Zgłoś naruszenie 114

  Zupełnie jak za czasów słusznie minionych. Obywatel to matoł, który nie powinien za dużo wiedzieć. Bowiem rządzący wiedzą najlepiej, co obywatelowi jest potrzebne.

  Odpowiedz
 • prawnik(2018-02-05 13:33) Zgłoś naruszenie 84

  Niedawno, przy okazji innej tematyki, napisałem o "oczo-klapkach" NSA. Rozumianych jako, wynikającego z kognicji Sądownictwa Administracyjnego, wiernopoddańczego stosunku do normatywizmu Kelsena. Uległego zaufania do metod wykładni literalnej ustaw. Ustaw administracyjnych: prawa miernej wagi i niskiej jakości. Dzień dzisiejszy przynosi kolejny dowód na to, jakie efekty daje zwulgaryzowany normatywizm.

  Odpowiedz
 • służba dworska(2018-02-05 13:47) Zgłoś naruszenie 85

  Nie jesteśmy w stanie w żaden sposób "obronić" się przed inwigilacją państwowych służb.Nie ma na to najmniejszych szans.W dobie wszechobecnych środków techniki oraz elektroniki cyfrowej staliśmy się zakładnikami.Rozpasane do granic możliwości systemy i programy będące narzędziem służb mają większe możliwości niż badanie rezonansem magnetycznym pacjenta w szpitalu.Monitorują każdy ruch,każde słowo,każdy nawet sen ;-) Nikt pewnie nie zakładał i nie myślał o tym tworząc współczesne cyfrowe dobrodziejstwo,że stanie się to potężną bronią służb do inwigilacji a sławne reality show BB ogarnie nie tylko "pokój wielkiego brata ale całe miasta miasteczka.Kiedyś Inwigilacja prowadzona przez służby represji była przestępstwem.Dzisiaj jak się okazuje za cichym przyzwoleniem sądów-dopuszczalna.

  Odpowiedz
 • dd.(2018-02-05 11:31) Zgłoś naruszenie 82

  No to teraz skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Stawiałbym, że wyrok NSA się nie utrzyma. To kuriozum, że urząd nie udziela informacji nt. w jaki sposób wykonuje swoje ustawowe zadania finansownae pieniędzmi publicznymi.

  Odpowiedz
 • abc(2018-02-05 18:50) Zgłoś naruszenie 42

  Brak kontroli to porażka. Jak można grać życiem obywatela organizując różne akcje, aranżować sytuacje, pod siebie. A właśnie tzw. bronie nieśmiercionośne, elektromagnetyczne, kontrola umysłu? Jak się tego nie utnie to w zasadzie nie ma życia, nie można go nawet zacząć. O ile biały wywiad można zrozumieć, o tyle to nigdy. Po co to kit wciskać obywatelom, że jest bezpiecznie, to czy tamto dla dobra, zdrowia etc.

  Odpowiedz
 • To tylko ...(2018-02-05 17:23) Zgłoś naruszenie 31

  ... postępujące wzmacnianie państwa policyjnego. Można ? Można ! Komuna powinna się wstydzić.

  Odpowiedz
 • Olek(2018-02-05 14:19) Zgłoś naruszenie 24

  Widze teraz ataki na NSA za Przylebska ... oj gazeto gazeto

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane