statystyki

Resort przewietrzy sądowe archiwa. Akta notariackie przechowa samorząd

autor: Piotr Szymaniak31.01.2018, 07:35; Aktualizacja: 31.01.2018, 09:39
Jak tłumaczy projektodawca, sądy zobowiązane zostały de facto do zastępowania notariusza, a sami sędziowie zamiast wykonywać zadania z zakresu wymiaru sprawiedliwości absorbowani są dodatkowymi czynnościami, które powinni wykonywać notariusze

Jak tłumaczy projektodawca, sądy zobowiązane zostały de facto do zastępowania notariusza, a sami sędziowie zamiast wykonywać zadania z zakresu wymiaru sprawiedliwości absorbowani są dodatkowymi czynnościami, które powinni wykonywać notariuszeźródło: ShutterStock

 Akta notariackie nie będą już przechowywane w archiwach sądów powszechnych – wynika z projektu nowelizacji ustawy – Prawo o notariacie (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1796 ze zm.) autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Dziś, zgodnie z art. 90 ust. 1 po upływie 10 lat lub w momencie likwidacji kancelarii, notariusz jest obowiązany do przekazania dokumentów obejmujących dokonane czynności notarialne do archiwum ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego.

Tymczasem, jak wskazuje MS, w ten sposób do archiwów sądowych trafia wiele dokumentów, które w żaden sposób nie są związane z księgami wieczystymi (np. protokoły sporządzone przez notariuszy na podstawie kodeksu spółek handlowych). A wszystko to w sytuacji, w której sądy same zmagają się z niedoborami powierzchni w archiwach.

„Sądy rejonowe aktualnie nie tylko są zobowiązane do bezpłatnego przechowywania dokumentacji notarialnej, ale także do wydawania wypisów aktów notarialnych, wyciągów i odpisów, a także innych dokumentów przekazanych do archiwum ksiąg wieczystych oraz udzielania informacji pisemnych i ustnych w tych sprawach” – czytamy w uzasadnieniu projektu.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Tyrka_Samantha(2018-01-31 09:56) Zgłoś naruszenie 54

  Uważam, że to bardzo dobry projekt

  Odpowiedz
 • as(2018-01-31 17:13) Zgłoś naruszenie 40

  Jak można porównywać akta archiwalne komorników z aktami notarialnymi, które mają skutki dla kolejnych pokoleń - dowód, że dziadek nabył nieruchomość i na jakich zasadach, jakiej treści testament sporządził pradziadek. Często jest tak, że klienci pilnie potrzebują wypisu aktu np. do postępowania administracyjnego. W tej chwili otrzymać mogą, w miarę szybko, dokument w wydziale ksiąg wieczystych sądu, który nie jest odległy od miejsca ich zamieszkania. Po proponowanych zmianach np. z Ciechocinka klient będzie musiał jechać do siedziby samorządu notarialnego w Sopocie. Nadto należy mieć na uwadze, że akt notarialny ma charakter dokumentu urzędowego, a zatem powinien być szczególnie chroniony. Obserwacja tego, co wysoko kształcony prawnik Z.Ziobro ze swoim zastępcą ( zapewne również wysoko kształconym, ale nieprawnikiem Jakim) robią z dobrze funkcjonującym systemem prawnym przeraża. I proszę nie mówić, że we Francji czy w Niemczech jest taki system - my mamy swoje wypracowane przez pokolenia notariuszy (adwokatów, radców prawnych) rozwiązanie, które dotychczas świetnie zdawały egzamin. I proszę mi nie mówić, że odciąży to sędziów, którzy wezmą się do pracy merytorycznej (orzekania) - tak samo sędziowie wydają odpisy orzeczeń w innych postępowaniach cywilnych czy karnych i to wydawanie odpisów jest również bardzo odpowiedzialną, merytoryczną pracą, ponieważ z wydanych przez sąd dokumentów wynikają określone, poważne konsekwencje. Kto zatem w projektowanej przez Ministra zmianie będzie podpisywał wypisy aktu, które zgodnie z ustawą Prawo o notariacie mają moc oryginału aktu notarialnego?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Załamany(2018-01-31 11:49) Zgłoś naruszenie 30

  Niezłych analfabetów macie w redakcji: "notariackie"

  Odpowiedz
 • ola(2018-01-31 11:16) Zgłoś naruszenie 30

  Nie ma takiego pojęcia "notariackie". Jest tylko pojęcie "notarialne". A sam pomysł wart jest dogłębnego rozważenia.

  Odpowiedz
 • Notariusz(2018-01-31 12:56) Zgłoś naruszenie 30

  A gdzie je przechowa? I czy osoba z Częstochowy i Żywca będzie po wypis testamentu czy pełnomocnictwa jechać do Katowic?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane