statystyki

Resort przewietrzy sądowe archiwa. Akta notariackie przechowa samorząd

autor: Piotr Szymaniak31.01.2018, 07:35; Aktualizacja: 31.01.2018, 09:39
Jak tłumaczy projektodawca, sądy zobowiązane zostały de facto do zastępowania notariusza, a sami sędziowie zamiast wykonywać zadania z zakresu wymiaru sprawiedliwości absorbowani są dodatkowymi czynnościami, które powinni wykonywać notariusze

Jak tłumaczy projektodawca, sądy zobowiązane zostały de facto do zastępowania notariusza, a sami sędziowie zamiast wykonywać zadania z zakresu wymiaru sprawiedliwości absorbowani są dodatkowymi czynnościami, które powinni wykonywać notariuszeźródło: ShutterStock

 Akta notariackie nie będą już przechowywane w archiwach sądów powszechnych – wynika z projektu nowelizacji ustawy – Prawo o notariacie (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1796 ze zm.) autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Dziś, zgodnie z art. 90 ust. 1 po upływie 10 lat lub w momencie likwidacji kancelarii, notariusz jest obowiązany do przekazania dokumentów obejmujących dokonane czynności notarialne do archiwum ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego.

Tymczasem, jak wskazuje MS, w ten sposób do archiwów sądowych trafia wiele dokumentów, które w żaden sposób nie są związane z księgami wieczystymi (np. protokoły sporządzone przez notariuszy na podstawie kodeksu spółek handlowych). A wszystko to w sytuacji, w której sądy same zmagają się z niedoborami powierzchni w archiwach.

„Sądy rejonowe aktualnie nie tylko są zobowiązane do bezpłatnego przechowywania dokumentacji notarialnej, ale także do wydawania wypisów aktów notarialnych, wyciągów i odpisów, a także innych dokumentów przekazanych do archiwum ksiąg wieczystych oraz udzielania informacji pisemnych i ustnych w tych sprawach” – czytamy w uzasadnieniu projektu.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Tyrka_Samantha(2018-01-31 09:56) Zgłoś naruszenie 54

  Uważam, że to bardzo dobry projekt

  Odpowiedz
 • as(2018-01-31 17:13) Zgłoś naruszenie 40

  Jak można porównywać akta archiwalne komorników z aktami notarialnymi, które mają skutki dla kolejnych pokoleń - dowód, że dziadek nabył nieruchomość i na jakich zasadach, jakiej treści testament sporządził pradziadek. Często jest tak, że klienci pilnie potrzebują wypisu aktu np. do postępowania administracyjnego. W tej chwili otrzymać mogą, w miarę szybko, dokument w wydziale ksiąg wieczystych sądu, który nie jest odległy od miejsca ich zamieszkania. Po proponowanych zmianach np. z Ciechocinka klient będzie musiał jechać do siedziby samorządu notarialnego w Sopocie. Nadto należy mieć na uwadze, że akt notarialny ma charakter dokumentu urzędowego, a zatem powinien być szczególnie chroniony. Obserwacja tego, co wysoko kształcony prawnik Z.Ziobro ze swoim zastępcą ( zapewne również wysoko kształconym, ale nieprawnikiem Jakim) robią z dobrze funkcjonującym systemem prawnym przeraża. I proszę nie mówić, że we Francji czy w Niemczech jest taki system - my mamy swoje wypracowane przez pokolenia notariuszy (adwokatów, radców prawnych) rozwiązanie, które dotychczas świetnie zdawały egzamin. I proszę mi nie mówić, że odciąży to sędziów, którzy wezmą się do pracy merytorycznej (orzekania) - tak samo sędziowie wydają odpisy orzeczeń w innych postępowaniach cywilnych czy karnych i to wydawanie odpisów jest również bardzo odpowiedzialną, merytoryczną pracą, ponieważ z wydanych przez sąd dokumentów wynikają określone, poważne konsekwencje. Kto zatem w projektowanej przez Ministra zmianie będzie podpisywał wypisy aktu, które zgodnie z ustawą Prawo o notariacie mają moc oryginału aktu notarialnego?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Załamany(2018-01-31 11:49) Zgłoś naruszenie 30

  Niezłych analfabetów macie w redakcji: "notariackie"

  Odpowiedz
 • ola(2018-01-31 11:16) Zgłoś naruszenie 30

  Nie ma takiego pojęcia "notariackie". Jest tylko pojęcie "notarialne". A sam pomysł wart jest dogłębnego rozważenia.

  Odpowiedz
 • Notariusz(2018-01-31 12:56) Zgłoś naruszenie 30

  A gdzie je przechowa? I czy osoba z Częstochowy i Żywca będzie po wypis testamentu czy pełnomocnictwa jechać do Katowic?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane