statystyki

Będzie nowa KRS. Znamy kolejne nazwiska sędziów chętnych do zasiadania w Radzie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz29.01.2018, 07:48; Aktualizacja: 29.01.2018, 08:34
Personalia ubiegających się o miejsce w KRS zostaną podane oficjalnie dopiero po zakończeniu całej tej procedury

Personalia ubiegających się o miejsce w KRS zostaną podane oficjalnie dopiero po zakończeniu całej tej proceduryźródło: ShutterStock

Do Sejmu wpłynęło 18 kandydatur na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Znane są kolejne nazwiska sędziów chętnych do zasiadania w nowym organie

Podana w piątek przez Centrum Informacyjne Sejmu liczba nie ulegnie już zmianie. Termin na zgłaszanie kandydatur upłynął bowiem w zeszły czwartek. Nie oznacza to jednak, że w wyborach weźmie udział cała osiemnastka zgłoszonych sędziów. Obecnie trwa bowiem procedura, która może się zakończyć nawet odmową przyjęcia zgłoszenia.

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o KRS (Dz.U. z 2018 r. poz. 3) marszałek Sejmu został zobligowany do zwrócenia się do prezesów sądów właściwych dla kandydatów o sporządzenie i przekazanie informacji na temat m.in. ich dorobku orzeczniczego. Jeżeli prezesi na tę prośbę nie odpowiedzą w ciągu 7 dni, marszałek wystosuje podobne wezwanie do samych kandydatów. Ci będą mieli na udzielenie odpowiedzi tydzień.

Ponadto trwa weryfikacja prawidłowości złożenia wymaganej liczby podpisów pod zgłoszeniami. Gdy marszałek Sejmu nabierze co do tego wątpliwości, będzie mógł zwrócić się do Państwowej Komisji Wyborczej. Ten tryb obowiązuje w sytuacji, gdy kandydaturę poparła grupa minimum dwóch tysięcy obywateli. W przypadku zgłoszeń dokonanych przez grupę sędziów (tutaj wystarczy 25 podpisów) marszałek zwraca się do ministra sprawiedliwości, aby ten potwierdził lub zaprzeczył, że osoby figurujące na liście są sędziami w służbie czynnej.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

 • Zo(2018-01-29 10:13) Zgłoś naruszenie 4859

  O jak mi przykro...bojkot nadzwyczajnej kasty się nie udał. Chyba lewactwo brukselskie też niewiele pomoże... Jak żyć ?

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Luk(2018-01-29 11:01) Zgłoś naruszenie 4418

  Jaki dziwny zbieg okoliczności, że wśród kandydatów są sędziowie delegowani do MS i znajoma Ziobry. Widzę też zatrzęsienie sędziów z sądów okręgowych i apelacyjnych, czyli tych z najdłuższym stażem i doświadczeniem zawodowym.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • krol(2018-01-29 10:55) Zgłoś naruszenie 3156

  Nareszcie w Polsce nastanie normolanośc , powstaje Polski Wymiar Sprawiedliwości. Szacunek dl 18 sprawiedliwych.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Ula(2018-01-29 12:04) Zgłoś naruszenie 2531

  Nie wszyscy mieli możliwość awansu mimo długoletniej praktyki, bo byli spoza układu rodzinno,-resortowego.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Kochanka Ministra(2018-01-29 18:06) Zgłoś naruszenie 254

  NO to teraz wyborcy PiS już za chwilę znikną zatory w sądach będą takie super wyroki jakie kto chce. Będzie tak sprawiedliwie jak w raju. Wogóle to już nie będzie sporów. Sędziowie sprawią, że Ci co się chcieli rozwieść się na nowo pokochają taką piękną miłością, złodzieje poodają co ukradli, a uzasadnienia i przepisy będą takie jasne jakby wyprane w Wizirze. Sędziowie będą tacy mili, przyjacielscy, pomocni jak lekarze w Leśnej Górze. Nic tylko iść do sądu. Ale jestem szczęśliwy już.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • krol(2018-01-29 10:54) Zgłoś naruszenie 2348

  Nareszcie w Polsce nastanie normolanośc , powstaje Polski Wymiar Sprawiedliwości. Szacunek dl 18 sprawiedliwych

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • triump(2018-01-29 13:11) Zgłoś naruszenie 1316

  Nareszcie sędziowie z PISu zaprowadzą prawo albo sprawiedliwość

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kamil(2018-01-29 17:10) Zgłoś naruszenie 1011

  Muszę to powiedzieć, "kasta" to cienkie Bolki, ani solidarności, ni moralności, ani przejrzystych zasad, słowem takie nic.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Waldemar(2018-01-30 01:33) Zgłoś naruszenie 25

  Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o Polsce i Śląsku: "Dać Polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła." Mój Majster tak mówi polki to się nadają ino na P - Putzfrauen albo Prostituirte -sprzątaczki albo prostytutki, a poloki ino na Penner - menele i racje ma! Był Majdan w Kijowie - teraz czas na Śląski Majdan, polaczki raus ze Śląska! Polaczki to ta sama rasa co ruskie! polaczki to slurzonce, białe murzyni, polaczek to makumba dla pana Ślązaka albo Niemca! NIEMCY - VW AUDI MERCEDES BMW OPEL LIDL KAUFLAND ROSSMAN OBI ALDI SIEMENS ADIDAS JACOBS ARIEL MILKA polaczki - kartoffle buraki cebula

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane