statystyki

Zawiła sprawa Kamińskiego przed SN

autor: Małgorzata Kryszkiewicz25.01.2018, 07:23; Aktualizacja: 25.01.2018, 08:32
Mariusz Kamiński

Mariusz Kamińskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Sąd Najwyższy nie zdecydował wczoraj, czy postępowanie kasacyjne w sprawie dotyczącej Mariusza Kamińskiego, obecnego koordynatora ds. służb specjalnych oraz trzech innych osób wchodzących swego czasu w skład kierownictwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, powinno nadal się toczyć. Skład rozpatrujący wniosek o podjęcie zawieszonego procesu uznał, że nie jest do tego właściwy. Jednocześnie zwrócił sprawę przewodniczącemu wydziału, aby ten przekazał wniosek składowi SN wyznaczonemu do rozpoznania kasacji.

Przypomnijmy: sprawa budząca wiele kontrowersji, została przez SN zawieszona w związku z wszczęciem postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między prezydentem RP a Sądem Najwyższym na wniosek marszałka Sejmu RP. Pretekstem skierowania tego wniosku była uchwała SN w składzie siedmiu sędziów (sygn. akt I KZP 4/17). Stwierdzono w niej, że prezydent, stosując prawo łaski przed wydaniem prawomocnego orzeczenia (tak było w przypadku Mariusza Kamińskiego i pozostałych oskarżonych), przekroczył przysługującą mu na mocy konstytucji prerogatywę. Na poparcie tej tezy przywołał wiele argumentów, z którymi nie zgodził się zarówno marszałek Sejmu, jaki i sam prezydent. Na razie TK nie zajął się jeszcze tą sprawą.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane