statystyki

Zawiła sprawa Kamińskiego przed SN

autor: Małgorzata Kryszkiewicz25.01.2018, 07:23; Aktualizacja: 25.01.2018, 08:32
Mariusz Kamiński

Mariusz Kamińskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Sąd Najwyższy nie zdecydował wczoraj, czy postępowanie kasacyjne w sprawie dotyczącej Mariusza Kamińskiego, obecnego koordynatora ds. służb specjalnych oraz trzech innych osób wchodzących swego czasu w skład kierownictwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, powinno nadal się toczyć. Skład rozpatrujący wniosek o podjęcie zawieszonego procesu uznał, że nie jest do tego właściwy. Jednocześnie zwrócił sprawę przewodniczącemu wydziału, aby ten przekazał wniosek składowi SN wyznaczonemu do rozpoznania kasacji.

Przypomnijmy: sprawa budząca wiele kontrowersji, została przez SN zawieszona w związku z wszczęciem postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między prezydentem RP a Sądem Najwyższym na wniosek marszałka Sejmu RP. Pretekstem skierowania tego wniosku była uchwała SN w składzie siedmiu sędziów (sygn. akt I KZP 4/17). Stwierdzono w niej, że prezydent, stosując prawo łaski przed wydaniem prawomocnego orzeczenia (tak było w przypadku Mariusza Kamińskiego i pozostałych oskarżonych), przekroczył przysługującą mu na mocy konstytucji prerogatywę. Na poparcie tej tezy przywołał wiele argumentów, z którymi nie zgodził się zarówno marszałek Sejmu, jaki i sam prezydent. Na razie TK nie zajął się jeszcze tą sprawą.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane