statystyki

Umowy obrońców z prokuraturą to zawsze ryzyko

autor: Szymon Cydzik29.01.2019, 07:40; Aktualizacja: 29.01.2019, 07:40
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Obecnie procesową gwarancję pozostawania na wolności podejrzanego po jego powrocie do kraju daje tylko instytucja listu żelaznego, o którego wydaniu decyduje sąd. Przepisy nie wymagają tu nawet zgody lub braku sprzeciwu prokuratora. Nie zawsze jednak można go uzyskać.źródło: ShutterStock

Adwokat ustalający z organami ścigania np. wysokość kary lub odpowiadanie z wolnej stopy musi mieć do nich duże zaufanie.

Niedawno w jednym z postępowań w sprawie GetBacku kancelaria reprezentująca tę spółkę jako poszkodowaną zaproponowała zawarcie ugody prokuratorskiej. Na jej mocy główny akcjonariusz Altus TFI Piotr Osiecki miałby szanse na łagodniejsze potraktowanie przez prokuraturę, jeśli spółka oddałaby część pieniędzy, które zarobiła na transakcji z windykatorem. Czy takie rozwiązania są dopuszczalne w naszym systemie prawnym?

Nieformalny charakter

W polskiej procedurze karnej trudno doszukiwać się instytucji umowy czy ugody z prokuratorem. Uzgodnienia między prokuraturą a obroną mają charakter dżentelmeńskiej umowy. Bywa, że są łamane przez organy ścigania.

Na jednej z dyskusyjnych grup adwokackich pewien pełnomocnik napisał, że w ramach instytucji dobrowolnego poddania się karze ustalił z prokuratorem jej wysokość dla swojego klienta. Jednak gdy po wejściu na salę sądową oskarżony przyznał się do winy (by skorzystać z tej instytucji, wina nie może budzić wątpliwości), prokurator złożył sprzeciw wobec wniosku adwokata.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Abc(2019-01-30 07:46) Zgłoś naruszenie 00

  A jaki przepis prawa stanowi, ze zeby dobrowolnie poddać się karze trzeba się przyznać do winy ???? Słaby adwokat.

  Odpowiedz
 • mocny adwokat(2019-01-30 13:37) Zgłoś naruszenie 00

  335 par.1 k.p.k. ?

  Odpowiedz
 • Abc(2019-01-30 19:46) Zgłoś naruszenie 00

  387 kpk ?? Nie ma zadnego obowiązku przyznawania się do winy. Wina, jak i okolicznosci popelnienia czynu nie mogą budzic watpliwosci, ale to nie jest uzaleznione od oswiadczenia o przyznaniu sie.

  Odpowiedz
 • Abc(2019-01-30 21:56) Zgłoś naruszenie 00

  Jeżeli prokuratura nie wystapila do sądu z wnioskiem na pismie o orzeczenie kar uzgodnionych, to nie wiem jak mozna klienta na taką minę wsadzić zeby się przyznał, a później dopiero negocjować karę gdy zawsze jest ryzyko ze nie wyjdzie nic z tego. I zostajesz z przyznaniem się do winy. W takiej sytuacji jest sposob zeby sobie doskonale poradzic, ale nie bede nikogo edukować.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane