statystyki

Większa władza przy lasce marszałka

autor: Piotr Szymaniak04.01.2018, 07:34; Aktualizacja: 04.01.2018, 08:28
Po wejściu w życie lex Szczerba muszą zostać jeszcze wprowadzone odpowiednie zmiany do regulaminu Sejmu

Po wejściu w życie lex Szczerba muszą zostać jeszcze wprowadzone odpowiednie zmiany do regulaminu Sejmuźródło: ShutterStock

Naruszenie powagi Sejmu, Senatu lub Zgromadzenia Narodowego może skutkować obniżeniem uposażenia posła lub senatora – taką zmianę przewiduje nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która wejdzie w życie 17 stycznia.

Do tej pory sankcję dla deputowanego można było nałożyć w dwóch przypadkach. Gdy parlamentarzyści „swoim zachowaniem uniemożliwiają i stosują rażące naruszenie przepisów odpowiednich regulaminów” lub w sytuacji nieuczestniczenia bez usprawiedliwienia w posiedzeniach Sejmu, Senatu i Zgromadzenia Narodowego. Dodanie trzeciej przesłanki to reakcja na zamieszanie z grudnia 2016 r., którego bohaterem był poseł Michał Szczerba z PO. Został on wykluczony z obrad, po tym jak zwrócił się do marszałka Sejmu słowami: „Panie marszałku kochany”, czym miał uchybić godności urzędu.

W proteście przeciwko wykluczeniu Szczerby opozycja zablokowała mównicę, a marszałek przeniósł obrady do Sali Kolumnowej. Tam z kolei nie mogła się dostać część posłów opozycji, a tym, którym się to udało, uniemożliwiono zadawanie pytań. Legalność posiedzenia, na którym przyjęto trzy ustawy, kwestionowana jest do dziś.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane