statystyki

Już pod koniec lutego możemy poznać nowy skład KRS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.01.2018, 07:24; Aktualizacja: 03.01.2018, 07:50
To efekt opublikowania wczoraj w Dzienniku Ustaw nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa

To efekt opublikowania wczoraj w Dzienniku Ustaw nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwaźródło: ShutterStock

Do najbliższej soboty w Monitorze Polskim powinno się ukazać obwieszczenie marszałka Sejmu o rozpoczęciu procedury zgłaszania kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. To efekt opublikowania wczoraj w Dzienniku Ustaw nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2018 r. poz. 2). W tym samym dniu ukazała się także nowa ustawa o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2018 r. poz. 5).

Licząc od najbliższej soboty grupy 25 sędziów lub dwóch tysięcy obywateli będą miały 21 dni na zgłoszenie osób, które ich zdaniem powinny zasiadać w KRS. Ten etap procedury powinien zakończyć się 27 stycznia, o ile nie będzie żadnych wątpliwości co do podpisów złożonych przez osoby popierające danego kandydata. W takim bowiem przypadku cała procedura wydłuży się o procedurę kontrolną prowadzoną przez Państwową Komisję Wyborczą, a być może i o procedurę odwoławczą (postanowienie marszałka Sejmu o odmowie wpisu kandydata na listę jest zaskarżalne do Sądu Najwyższego). Marszałek po otrzymaniu zgłoszeń w ciągu trzech dni zwróci się do prezesów sądów o sporządzenie informacji na temat poszczególnych kandydatów. Ci będą mieli na to siedem dni. Jeżeli tego nie zrobią, marszałek zwróci się o sporządzenie takiej informacji do samego kandydata, a ten będzie musiał to zrobić również w ciągu siedmiu dni.

Po skompletowaniu listy marszałek Sejmu przekaże ją niezwłocznie, a więc można założyć, że tego samego dnia, klubom poselskim. Te będą miały z kolei siedem dni na wskazanie spośród nazwisk na niej figurujących swoich kandydatów. Kolejnym etapem jest ustalenie przez właściwą komisję sejmową ostatecznej już listy piętnastu kandydatów na członków KRS. Na końcu tak przygotowany spis nazwisk zatwierdzić ma Sejm na, jak to wskazano w ustawie, „najbliższym posiedzeniu”. Biorąc pod uwagę powyższe obliczenia i terminy, można założyć, że posłowie wybiorą nową KRS już w lutym. Na ten miesiąc bowiem zaplanowano dwa posiedzenia izby niższej. To drugie ma się odbyć pod koniec lutego i trwać tylko dwa dni (27-28 lutego).


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • tomasz_kubik@toya.net.pl(2018-01-03 13:54) Zgłoś naruszenie 16

    Nie można nie zauważyć, że projekt P. i S. wobec Krajowej Rady Sądownictwa jest sprzeczny z Konstytucją Rzeczypospolitej i w polskim prawie nie ma znaczenia. Obecnie nie funkcjonuje Trybunał Konstytucyjny, więc zastanawia, skąd w P. i S. pasja niszczenia sensownej infrastruktury prawnej. Kto w P. i S. jest "strategiem" i jaki jest motyw przestępstw ? Funkcjonujący Trybunał Konstytucyjny unieważniłby "pomysły" P. i S. wobec Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, ale obecnie uwarunkowany komunizmem fanatyzm między innymi Zbigniewa Ziobry próbuje negować sens obowiązywania prawa w Polsce.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane