Prawo do bycia zapomnianym: Linki powinny znikać z wszystkich wyników wyszukiwania

autor: Sławomir Wikariak03.01.2018, 07:24; Aktualizacja: 03.01.2018, 07:43
prawo, internet, IT, ICT, www

Opisany wyrok nie dał jednak odpowiedzi na wszystkie pytania.źródło: ShutterStock

Google powinno realizować prawo do bycia zapomnianym na całym świecie, a nie tylko w wersjach wyszukiwarek przeznaczonych dla państw UE – uważa GIODO.

Od 2014 r., kiedy to przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapadł precedensowy wyrok w sprawie Google Spain, wiadomo już, że najpopularniejsza na świecie wyszukiwarka musi realizować tzw. prawo do bycia zapomnianym (sprawa C-131/12). Innymi słowy, na uzasadnione żądanie osoby powinna wykasować link prowadzący do zamieszczonych o niej informacjach i to nawet, gdy są prawdziwe. Wyrok ten jest uznawany za jeden z przełomowych dla funkcjonowania internetu. Liczba wniosków kierowanych do Google o usunięcie linków przekroczyła już 2 mln, z czego 800 tys. zostało uwzględnionych. Procedurę ułatwia udostępniany przez tę wyszukiwarkę specjalny formularz.

Opisany wyrok nie dał jednak odpowiedzi na wszystkie pytania. Jedno z nich dotyczy sposobu realizacji prawa do bycia zapomnianym. W większości krajów Google świadczy bowiem odrębne usługi. Po wpisaniu tego samego słowa w niemieckiej wersji wyszukiwarki (domyślna domena google.de) wynik będzie inny, niż gdy zrobimy to w wersji polskiej (google.pl).


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • abcd(2018-01-03 16:15) Zgłoś naruszenie 11

    Internet nie zapomina nigdy. Tak być powinno. Dlaczego wprowadzono prawo, które pozwala unikać najprostszej formy sprawiedliwości: pamięci?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane