statystyki

Najpierw komornik, potem centralny rejestr adresów

autor: Piotr Szymaniak03.01.2018, 07:24; Aktualizacja: 03.01.2018, 07:47
Rezygnację z tzw. fikcji doręczeń zakłada projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego.

Rezygnację z tzw. fikcji doręczeń zakłada projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego.źródło: ShutterStock

Wraca pomysł utworzenia centralnego rejestru adresów do doręczeń dla sądów i urzędów. To reakcja na plany Ministerstwa Sprawiedliwości, które w postępowaniach cywilnych chce odejść od zasady, zgodnie z którą dwukrotne nieodebranie pocztowego awiza skutkuje uznaniem przesyłki za dostarczoną.

Rezygnację z tzw. fikcji doręczeń zakłada projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Nowo dodawany art. 1391 przewiduje, że po dwóch nieudanych próbach doręczenia pozwu lub innego pisma procesowego sąd zobowiązuje powoda do skorzystania z pośrednictwa komornika. Ten będzie miał sześć miesięcy na to, by dostarczyć pismo. Gdyby w tym czasie to się nie udało, powód powinien zwrócić sądowi pismo wraz ze wskazaniem aktualnego adresu pozwanego lub dowodu, że pozwany przebywa pod adresem podanym w pozwie.

Takie rozwiązanie budzi liczne wątpliwości. Eksperci zaznaczają, że przełoży się ono na wydłużenie postępowań, zwiększenie kosztów (doręczenie przez komornika jest droższe niż przez listonosza) i będzie sprzyjać osobom, które chcą uniknąć spłacania zobowiązań.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane