statystyki

Najpierw komornik, potem centralny rejestr adresów

autor: Piotr Szymaniak03.01.2018, 07:24; Aktualizacja: 03.01.2018, 07:47
Rezygnację z tzw. fikcji doręczeń zakłada projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego.

Rezygnację z tzw. fikcji doręczeń zakłada projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego.źródło: ShutterStock

Wraca pomysł utworzenia centralnego rejestru adresów do doręczeń dla sądów i urzędów. To reakcja na plany Ministerstwa Sprawiedliwości, które w postępowaniach cywilnych chce odejść od zasady, zgodnie z którą dwukrotne nieodebranie pocztowego awiza skutkuje uznaniem przesyłki za dostarczoną.

Rezygnację z tzw. fikcji doręczeń zakłada projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Nowo dodawany art. 1391 przewiduje, że po dwóch nieudanych próbach doręczenia pozwu lub innego pisma procesowego sąd zobowiązuje powoda do skorzystania z pośrednictwa komornika. Ten będzie miał sześć miesięcy na to, by dostarczyć pismo. Gdyby w tym czasie to się nie udało, powód powinien zwrócić sądowi pismo wraz ze wskazaniem aktualnego adresu pozwanego lub dowodu, że pozwany przebywa pod adresem podanym w pozwie.

Takie rozwiązanie budzi liczne wątpliwości. Eksperci zaznaczają, że przełoży się ono na wydłużenie postępowań, zwiększenie kosztów (doręczenie przez komornika jest droższe niż przez listonosza) i będzie sprzyjać osobom, które chcą uniknąć spłacania zobowiązań.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane