statystyki

W lutym TK przyjrzy się uprawnieniom służb do inwigilowania obywateli

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.12.2017, 07:15; Aktualizacja: 27.12.2017, 08:09
Podsłuch - nagranie

Co gorsza, zbieranie takich danych podlegać będzie jedynie następczej kontroli sądowej, który nawet gdy stwierdził, że doszło do nadużyć, to nie będzie mógł zarządzić zniszczenia zgromadzonych w nieprawidłowy sposób danychźródło: ShutterStock

 Niemal równo dwa lata po złożeniu wniosku przez rzecznika praw obywatelskich, a więc 21 lutego 2018 r., Trybunał Konstytucyjny odpowie na pytanie, czy przyznanie służbom uprawnień do inwigilowania obywateli da się pogodzić z ustawą zasadniczą.

Brak czasowych granic lub nieproporcjonalnie długi okres prowadzenia kontroli operacyjnej, okrojenie tajemnicy zawodowej, nieograniczone pobieranie przez służby danych internetowych, telekomunikacyjnych, pocztowych – to tylko niektóre zarzuty, jakie obowiązującej od 6 lutego 2016 r. nowelizacji ustawy o policji (Dz.U. z 2016 r. poz. 147) stawia RPO.

Nowela miała być wykonaniem wyroku TK z lipca 2014 r., w którym zakwestionowano wiele kompetencji policji, straży granicznej czy CBA (sygn. akt K 32/11). W uzasadnieniu tamtego orzeczenia trybunał zawarł konkretne wskazówki dla ustawodawcy, co i jak należy zmienić. Organizacje pozarządowe (np. Panoptykon) oraz Najwyższa Izba Kontroli krytykowały ją i zarzucały naruszenie wielu konstytucyjnych reguł. W grupie krytyków znalazł się także RPO, który uznał, że uprawnieniom służb znów powinien przyjrzeć się Trybunał Konstytucyjny.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane