statystyki

Perlage zbyt opisowe dla znaku wody mineralnej

autor: Marek Rumak15.12.2017, 19:00
woda

Trybunał przytoczył przy tym definicję słowa „perlage” zawartą w słowniku Le Grand Robert.źródło: ShutterStock

Tak uznał Sąd UE. Jego zdaniem słowo perlage osobom francuskojęzycznym jednoznacznie kojarzy się z bąbelkami i nie ma wartości odróżniającej. W efekcie nie można zarejestrować go jako unijnego znaku towarowego.

Spółka Polskie Zdroje sp. z o.o. sp. k., znana na rynku przede wszystkim jako producent wody „Cisowianka”, przegrała właśnie walkę o rejestrację w Urzędzie ds. Własności Intelektualnej UE (EUIPO) słownego znaku towarowego „perlage”. Sąd UE w wyroku z 28 listopada 2017 r. (sprawa T-239/16) oddalił skargę na odmowę rejestracji go dla oznaczenia wody mineralnej.

Cisowianka w Europie

Spór rozpoczął się w 2014 r., kiedy spółka złożyła w EUIPO wniosek o rejestrację nazwy „perlage” jako znaku towarowego UE. Ekspert EUIPO odrzucił zgłoszenie. Jako podstawę odmowy rejestracji wskazał art. 7 ust. 1 lit. b i c w zw. z art. 7 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 207/2009 z 26 lutego 2009 r. w sprawie znaku towarowego Unii Europejskiej (Dz.Urz. UE z 2009 r. L 78, s. 1; dalej: rozporządzenie). Uznał, że znak jest opisowy wobec wody mineralnej, a nawet pozbawiony jakiegokolwiek odróżniającego charakteru. Spółka złożyła odwołanie, ale Izba Odwoławcza EUIPO oddaliła je. Spółka złożyła skargę do Sądu UE.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Igor(2017-12-19 11:18) Zgłoś naruszenie 10

    Mam nadzieje że jednak im się uda. Mi osobiście ta nazwa kojarzy się tylko z cisowianką. Wydaje mi się ze rozpoznawalność marki jest coraz większa, przecież jest sponsorem różnych imprez nie tylko polskich. We francji już dawno można było kupić perlage więc już raczej jest w miarę rozpoznawalna.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane