statystyki

Mafii nie należy rejestrować w urzędzie

autor: Patryk Słowik20.03.2018, 18:00
Sprawa zaczęła się w 2006 r. Wówczas jedna z hiszpańskich spółek zarejestrowała graficzny znak towarowy zawierający napis „La Mafia se sienta a la mesa” („mafia zasiada do stołu”).

Sprawa zaczęła się w 2006 r. Wówczas jedna z hiszpańskich spółek zarejestrowała graficzny znak towarowy zawierający napis „La Mafia se sienta a la mesa” („mafia zasiada do stołu”).źródło: ShutterStock

Znak towarowy, który ma dyskontować popularność organizacji przestępczej, nie może być zarejestrowany. Stwierdził tak Sąd Unii Europejskiej. Wskazał przy tym, że bez znaczenia dla niego jest to, że w krajowych porządkach prawnych są rejestrowane znaki nawiązujące do mafii. Na szczeblu unijnym tak nie będzie.

Sprawa zaczęła się w 2006 r. Wówczas jedna z hiszpańskich spółek zarejestrowała graficzny znak towarowy zawierający napis „La Mafia se sienta a la mesa” („mafia zasiada do stołu”). Było to oznaczenie wykorzystywane dla sieci restauracji, których stylistyka nawiązywała do kina gangsterskiego, w tym w szczególności do obrazu Francisa Forda Coppoli „Ojciec chrzestny” opartego na książce Maria Puzo.

W 2015 r. Włochy złożyły do Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wniosek o unieważnienie prawa do znaku. Włoska administracja przekonywała, że nie godzi się, by jakikolwiek przedsiębiorca korzystał z popularności mafii. Nie można – zdaniem Włochów – ze zorganizowanej grupy przestępczej, odpowiadającej za śmierć tysięcy ludzi, robić popkulturowej ciekawostki.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane