statystyki

Mafii nie należy rejestrować w urzędzie

autor: Patryk Słowik20.03.2018, 18:00
Sprawa zaczęła się w 2006 r. Wówczas jedna z hiszpańskich spółek zarejestrowała graficzny znak towarowy zawierający napis „La Mafia se sienta a la mesa” („mafia zasiada do stołu”).

Sprawa zaczęła się w 2006 r. Wówczas jedna z hiszpańskich spółek zarejestrowała graficzny znak towarowy zawierający napis „La Mafia se sienta a la mesa” („mafia zasiada do stołu”).źródło: ShutterStock

Znak towarowy, który ma dyskontować popularność organizacji przestępczej, nie może być zarejestrowany. Stwierdził tak Sąd Unii Europejskiej. Wskazał przy tym, że bez znaczenia dla niego jest to, że w krajowych porządkach prawnych są rejestrowane znaki nawiązujące do mafii. Na szczeblu unijnym tak nie będzie.

Sprawa zaczęła się w 2006 r. Wówczas jedna z hiszpańskich spółek zarejestrowała graficzny znak towarowy zawierający napis „La Mafia se sienta a la mesa” („mafia zasiada do stołu”). Było to oznaczenie wykorzystywane dla sieci restauracji, których stylistyka nawiązywała do kina gangsterskiego, w tym w szczególności do obrazu Francisa Forda Coppoli „Ojciec chrzestny” opartego na książce Maria Puzo.

W 2015 r. Włochy złożyły do Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wniosek o unieważnienie prawa do znaku. Włoska administracja przekonywała, że nie godzi się, by jakikolwiek przedsiębiorca korzystał z popularności mafii. Nie można – zdaniem Włochów – ze zorganizowanej grupy przestępczej, odpowiadającej za śmierć tysięcy ludzi, robić popkulturowej ciekawostki.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane